Гран при Квебек 2019

10. издание на велосипедската трка

Гран при Квебек 2019 (наречена и: ГП Квебек 2019) — 10. издание на велосипедската еднодневна трка Гран при Квебек, која се одржала на 13 септември како 35. настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Гран при Квебек 2019
Детали за трката
Издание10. Гран-при Квебек
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум13 септември 2019
Растојание201,6 км
ДржаваCAN Канада
ПоаѓалиштеКвебек
ОдредиштеКвебек
Екипи21
Возачи на почеток146
Возачи на крај128
Просечна брзина38,643 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникAUS Мајкл Метјус (Тим ДСМ)
ВторопласиранSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое)
ТретопласиранBEL Грег ван Авермат (ССС)
ПланинскиFRA Жилијан Алафилип (Декојнинк-Квик Степ)
◀20182020
Документација

Австралискиот возач Мајкл Метјус од Тим Санвеб ја освоил трката втора година по ред и успешно ја одбранил својата титула.[2]

Екипи уреди

Бидејќи Гран при Квебек е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Биле повикани две професионални континентални екипи, како и националната екипа на Канада, со што главната група била составена од 21 екипа.

Секоја екипа имала по седум возачи, освен Лото-Судал, кои настапиле со шестмина возачи. Од вкупно 146 возачи на почетокот, 128 од нив ја завршиле трката.[4][5]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (2)Национална екипа
  •   Канада

Поредок уреди

Завршен пласман уреди

[6]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Мајкл Метјус Тим ДСМ5ч 13' 01
2.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3.   Грег ван Авермат ССС+ 0
4.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 0
5.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
6.   Том-Јелте Слагтер Дименжн Дата+ 0
7.   Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 0
8.   Тимо Розен Џамбо-Висма+ 0
9.   Тим Веленс Лото-Судал+ 0
10.   Беноа Конфруа АГ2Р Ла Мондијал+ 0
11.   Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 0
12.   Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
13.   Кристијан Збараљи Израелска велосипедска академија+ 0
14.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 0
15.   Иго Ул Астана+ 0
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници уреди

Наводи уреди

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. „Matthews wins Grand Prix Cycliste de Québec“. CyclingNews. 13 September 2019. Посетено на 13 September 2019.
  3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  4. „2019 Grand Prix Cycliste de Québec“. Grands Prix Cyclistes de Québec et de Montréal. Посетено на 1 September 2019.
  5. „Grand Prix Cycliste de Québec - Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 24 August 2019.
  6. „Гран при Квебек 2019“. ProCycling.

Надворешни врски уреди