Гран при Квебек 2018

9. издание на велосипедската трка
Гран при Квебек 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание9. Гран при Квебек
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2018 1.UWT
Датум7 септември 2018
Растојание201,6 км
ДржаваCAN Канада
ПоаѓалиштеКвебек
ОдредиштеКвебек
Екипи21
Возачи на почеток146
Возачи на крај123
Просечна брзина39,752 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникAUS Мајкл Метјус (Санвеб) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Грег ван Авермет (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Јаспер Стејвен (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиGBR Питер Кенох (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Гран при Квебек 2018 (наречена и: ГП Квебек 2018) — 9. издание на велосипедската еднодневна трка Гран при Квебек, која се одржала на 7 септември како 33. настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена во спринтерска завршница од Австралиецот Мајкл Метјус, пред Грег ван Авермет и Јаспер Стејвен.

ЕкипиУреди

Бидејќи Гран при Квебек е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Биле повикани две професионални континентални екипи, како и националната екипа на Канада, со што главната група била составена од 21 екипа.

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   БМЦ Рејсинг
 5.   Бора-Хансгрое
 6.   Групама-ФДЖ
 7.   Мичелтон-Скот
 8.   Мовистар
 9.   Квик-Степ Флорс
 10.   Дименжн Дата
 11.   ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 12.   Лото-Судал
 13.   Лото НЛ-Џамбо
 14.   Скај
 15.   Санвеб
 16.   Трек-Сегафредо
 17.   ОАЕ Емирати
 18.   Катјуша-Алпесин
Професионални континентални екипи (2)
 1.   Израелска велосипедска академија
 2.   Рели
Национална екипа
 1.   Канада

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[4]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Мајкл Метјус Санвеб5ч 04' 17
2.   Грег ван Авермет БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
4.   Тимо Розен Лото НЛ-Џамбо+ 0
5.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 0
6.   Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 0
7.   Артур Вишо Групама-ФДЖ+ 0
8.   Нејтан Хас Катјуша-Алпесин+ 0
9.   Михаел Валгрен Астана+ 0
10.   Антони Ру Групама-ФДЖ+ 0
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. „Гран при Квебек 2018“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди