Македонија во 2014 година

Ова е список на настаните во Македонија кои се случиле во 2014 година.

2014 г.
во
Република Македонија
Децении:
Поврзано:Други настани во 2014 г.
Времеслед на македонската историја

ЛидериУреди

НастаниУреди

јануариУреди

февруариУреди

мартУреди

априлУреди

мајУреди

јуниУреди

јулиУреди

10 јули - хеликоптерска несреќа кај Струмица, четири загинати.

августУреди

септемвриУреди

  • 09 септември - Посета на Зоран Милановиќ (претседател на Владата на Република Хрватска) на Македонија
  • 13-19 септември - 35 издание на ИФФК Браќа Манаки на кое гостува Жулиет Бинош

октомвриУреди

ноемвриУреди

декемвриУреди

КултураУреди

МузикаУреди

Филм и телевизијаУреди

Книги и списанијаУреди

Згради и градбиУреди

ОстанатоУреди

СпортУреди

ФудбалУреди

* Квалификации за Европско првенство во фудбал 2016 година во Франција

8 септември 2014 (2014-09-08)
20:45
(20:45 UTC+2)
Шпанија   5–1   Македонија
Гледачи: 18,553
Report
9 октомври 2014 (2014-10-09)
20:45
(20:45 UTC+2)
Македонија   3–2   Луксембург
Гледачи: 11,500
Report
12 октомври 2014 (2014-10-12)
18:00
(19:00 UTC+3)
Украина   1–0   Македонија
Гледачи: 33,978
Report
15 ноември 2014 (2014-11-15)
20:45
(20:45 UTC+1)
Македонија   0–2   Словачка
Гледачи: 11,322[1]
Report

Олимписки игриУреди

Натпреварувач Категорија 1. трка 2. трка Вкупно
Време Место Време Место Време Место
Антонио Ристевски Велеслалом НЗ
Слалом 55.38 56 1:03.06 29 1:58.44 30
Далечина
Натпреварувач Дисциплина Финале
Време Задоцнување Место
Дарко Дамјановски 15 километри класично 48:34.9 +10:05.2 81
Марија Колароска 10 километри класично за жени 44:46,0 +16:28,2 74
Спринт
Натпреварувач Дисциплина Квалификации Четвртфинале Полуфинале Финале
Време Место Задоцнување Време Место Задоцнување Време Место Задоцнување Време Место Задоцнување
Дарко Дамјановски Спринт за мажи 4:08.56 78 +40.21 не се пласирал

ПочинатиУреди

РодениУреди

НаводиУреди

  1. "Macedonia vs. Slovakia 0 - 2". Soccerway.com. Посетено на 17 September 2015.