Петар Милошевски

фудбалер

Петар Милошевски (6 декември 1973 во Битола - 13 март 2014 во Куманово) — македонски фудбалски репрезентативец - голман. Смртта го затекнала како спортски директор на фудбалската репрезентација на Македонија.

Петар Милошевски
Лични податоци
Роден на 6 декември 1973(1973-12-06)
Роден во Битола, СР Македонија, СФРЈ
Починал на март 13, 2014(2014-03-13) (возр. 40)
Починал во Куманово, Македонија
Висина 1,88 м
Позиција голман
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1989–1997 ФК Пелистер
1997–1998 ФК Вардар
1998–2000 Трабзонспор 60 (0)
2001–2004 Малатјаспор 62 (0)
2004–2005 Акчабат Себатспор 12 (0)
2005–2012 ФК Еносис Неон Паралимни 131 (0)
Репрезентација
1998–2011 Македонија 59 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 7 мај 2012

Милошевски го имал првиот настап за македонската фудбалска репрезентација во 1998 година со вкупно 59 настапи.[1] Загинал во автомобилска несреќа на 13 март 2014 година на магистралниот пат Крива Паланка - Куманово кај клучката во кумановската населба Карпош.[2][3]

Клубови

уреди

Наводи

уреди
  1. RSSSF. „Macedonia - Record International Players“.
  2. „Former keeper killed“. The Cyprus Daily. 14 март 2014.
  3. „Трагедија:Петар Милошевски загина во сообраќајка, повреден Илчо Ѓорѓиоски“. Дневник. 14 март 2014. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2014-03-14.

Надворешни врски

уреди