Горно Нерези

Горно Нерези — село во Општина Карпош, во околината на градот Скопје.

Горно Нерези
Горно Нерези is located in Македонија
Горно Нерези
Местоположба на Горно Нерези во Македонија
Координати 41°58′44″N 21°22′23″E / 41.97889° N; 21.37306° E / 41.97889; 21.37306Координати: 41°58′44″N 21°22′23″E / 41.97889° N; 21.37306° E / 41.97889; 21.37306
Општина Карпош
Население 314 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25550
Надм. вис. 771 м
Commons-logo.svg Горно Нерези на Ризницата
Поглед кон Горно Нерези од манастирот

Географиja и местоположбаУреди

 
Манастирската црква „Св. Пантелејмон“ во Горно Нерези

Горно Нерези е ридско село сместено на западниот дел на северната падина на планината Водно на надморска височина од 600 метри.

ИсториjaУреди

Археолошки наоѓалиштаУреди

  • Градиштеградиште со некропола од доцноантичкото време. На 1 км источно од селото, на северните падини на Водно, на издадена карпеста чука со зарамнет врв во форма на триаголник и со димензии од 110 × 105 м се гледаат остатоци од одбранбен бедем граден од кршен камен и варов малтер. На површината на градиштето се гледаат темели од повеќе објекти и множество градежен материјал, како и фрагменти од керамички садови и монети. На северозападното подножје, при обработувањето на земјата се откриени повеќе гробови градени од камени плочи.
  • Св. Пантелејмоносамен наод од римското време. Во 1967 година, при изведувањето на конзерваторските работи во манастирот, во подот под централната купола на манастирската црква е откриен надгробен споменик од бел мермер со латински натпис. Споменикот е вратен на истото место, со натписот свртен надолу.

СтопанствоУреди

 
Куќи во македонското етно село во Горно Нерези

Населението главно се занимава со сточарство и полјоделство.

ДемографијаУреди

Во Горно Нерези живеат 314 жители, од кои:

  • Македонци 22
  • Албанци 282
  • Турци 6
  • Власи 1
  • Срби 3

Општествени установиУреди

 
Црквата „Св. Илија“ во Горно Нерези

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

  • Св. Пантелејмон“ — манастирска црква изградена во XII век;
  • Св. Илија“ — црква осветена на 23 октомври 2016 г. Изградена на место каде некогаш постоел крст со мал параклис, изграден во 1887 година.

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

ПоврзаноУреди

  • Долно Нерези — некогашно село, денес градска населба меѓу Козле и Тафталиџе II

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди