Отмар Хицфелд

Отмар Хицфелд (германски: Ottmar Hitzfeld; Лера, 12 јануари 1949 ) — поранешен германски фудбалер (напаѓач) и тренер. Неговиот прекар е „Генерал“.[1]

Отмар Хицфелд
Otmar Hitzfeld in Bulgaria.jpg
Хицфелд во 2011
Лични податоци
Полно име Отмар Хицфелд
Висина &100000000000001780000001,78 м
Положба напад


* Настапи (Голови)

Со 18 големи титули, освоени главно како тренер на Грасхопер, Борусија Дортмунд и Баерн, тој е еден од најуспешните германски тренери. Тој бил избран за „Светски тренер на годината“ и тоа два пати. Еден од тројцата менаџери кои имаат освоено ЛШ со два различни клубови (другите двајца се Ернст Хапел и Жозе Мурињо). Тој моментно е селектор на швајцарскиот фудбалски тим .

Трофеи (како играч)Уреди

  • Куп на Швајцарија (1) : 1975.

Трофеи (како тренер)Уреди

  • Куп на Швајцарија (1) 1985 година.

ГрашорУреди

Борусија ДортмундУреди

Баерн МинхенУреди

НаводиУреди

  1. „Ottmar Hitzfeld, General a.D.“ (германски). bundesliga.de. 17 мај 2008. Посетено на 17 August 2008.