СПАЛ 2013 (италијански: Società Polisportiva Ars et LaborСочиета Полиспортива Арс ет Лабор) или подобро познат само како СПАЛ е италијански фудбалски клуб од Ферара, Емилија-Ромања. Клубот се натпреварува во Серија А, највисокото ниво на италијанскиот фудбал.

СПАЛ
Club crest
Целосно имеСосиета Полиспортива Арс ет Лабор 2013 (скр. СПАЛ 2013)
ПрекарСпалини; Бјанкоаѕури;
Основан1907
2005 (реоснован)
2012 (реоснован)
СтадионСтадион Паоло Маца,
Ферара, Италија
Капацитет13,020
ПретседателИталија Валтер Матиоли
МенаџерИталија Леонардо Семпличи
ЛигаСерија А Серија А
2017–18Серија A, 17-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

СПАЛ е основан во 1907 година. Моментално ја игра својата 22-ра сезона во најсилната лига на Италија, а најдобриот пласман им е 5-тото место во сезоната 1959-1960. Во сезоната 2016-2017 клубот го освоил првото место во Серија Б, со што избориле директна промоција во Серија А за првпат од сезоната 1967-1968.

Својте домашни натпревари СПАЛ ги игра на Стадионот Паоло Маца кој има капацитет од 13,020 седечки места, а името го добил по некогашниот претседател на клубот Паоло Маца (во периодот 1946-1977).

ИграчиУреди

Моментален составУреди

Обновено на 6 септември 2019.[1][2]
Бр. Позиција Играч
3   ОД Игор
4   ОД Тијаго Чонек
6   СР Мирко Валдифјори
7   СР Симоне Мисириоли
8   СР Матија Валоти
9   НП Габриеле Мончини
10   НП Серџо Флокари  
13   ОД Аркадиуш Река
19   СР Јасмин Куртиќ
21   СР Габриел Стрефеца
22   ГМ Демба Тијам
23   ОД Франческо Викари
Бр. Позиција Играч
25   ГМ Карло Летица
27   ОД Фелипе
31   СР Федерико Ди Франческо
37   СР Андреа Петања
40   СР Ненад Томовиќ
43   НП Алберто Палоски
66   ОД Бартош Саломон
77   СР Д'Алесандро
93   СР Мохамед Фарес
95   СР Марко Јанковиќ
99   ГМ Етрит Бериша

ТитулиУреди

Вицешампион (1): 1961–1962
Победник (2): 1950–1951, 2016–2017
Промоција (1): 1964–1965
Победник (3): 1937–1938, 1972–1973, 1977–1978
Вицешампион (4): 1941–1942, 1942–1943 , 1969–1970 , 1970–1971
Победник (1): 1991–1992
Победник (1): 2015–2016
Победник (1): 1997–1998
Промоција (1): 1990–1991
Победник (1): 1998–1999
Вицешампион (1): 1988–1989
Победник (1): 2016

НаводиУреди

  1. „Società Polisportiva Ars et Labor - Squadra“. spalferrara.it. Посетено на 26 March 2018.
  2. „I numeri di maglia della stagione 2019/2020“. spalferrara.it. Посетено на 14 August 2018.

Надворешни врскиУреди