Состави на репрезентациите на Европското првенство во фудбал 2016

список на статии на Викимедија

За Европското првенство 2016, секоја од 24-те национални екипи мора да предаде список од 23 играчи - од кои три мораат да бидат голмани - до 31 мај 2016 година, 10 дена пред првиот натпревар на турнирот. Во случај кога некој играч од веќе предадениот список страда од повреда или болест, може да биде заменет пред првиот натпревар на турнирот на неговиот тим, но само доколку докторот на екипата и еден доктор од Медицинскиот комитет на УЕФА потврди дека повредата или болеста е доволно силна за да го спречи учеството на играчот на турнирот.[1]

На наведениот список возраста на секој играч е регистрирана до 10 јуни 2016 година, првиот ден од турнирот. Бројот на настапи наведени за секој играч не ги вклучува натпреварите што следуваат по почетокот на Евро 2016. Во списокот на клубови регистриран е клубот за кој играчот последен пат играл официјален натпревар пред почетокот на турнирот. Националноста за секој клуб се одразува на националната асоцијација (не лигата) со која е поврзан клубот.

Група АУреди

ФранцијаУреди

Селектор: Дидје Дешан

[2]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Иго Лорис 26 декември 1986 (1986-12-26) (33 г.) 75 0   Тотенхем Хотспар (капитен)
2 ОД Кристоф Жале 31 октомври 1983 (1983-10-31) (36 г.) 11 1   Лион
3 ОД Патрис Евра 15 мај 1981 (1981-05-15) (39 г.) 73 0   Јувентус
4 ОД Адил Рами 27 декември 1985 (1985-12-27) (34 г.) 28 1   Севиља
5 СР Н'Голо Канте 29 март 1991 (1991-03-29) (29 г.) 4 1   Лестер Сити
6 СР Јоан Кабај 14 јануари 1986 (1986-01-14) (34 г.) 46 4   Кристал Палас
7 НП Антоан Гризман 21 март 1991 (1991-03-21) (29 г.) 27 7   Атлетико Мадрид
8 СР Димитри Паје 29 март 1987 (1987-03-29) (33 г.) 18 3   Вест Хем Јунајтед
9 НП Оливие Жиру 30 септември 1986 (1986-09-30) (33 г.) 49 17   Арсенал
10 НП Андре-Пјер Жињак 5 декември 1985 (1985-12-05) (34 г.) 27 7   Тигрес
11 НП Антони Марсијал 5 декември 1995 (1995-12-05) (24 г.) 9 0   Манчестер Јунајтед
12 СР Морган Шнајдерлин 8 ноември 1989 (1989-11-08) (30 г.) 15 0   Манчестер Јунајтед
13 ОД Елиаким Мангала 13 февруари 1991 (1991-02-13) (29 г.) 7 0   Манчестер Сити
14 СР Блез Матуиди 9 април 1987 (1987-04-09) (33 г.) 44 8   Париз Сен Жермен
15 СР Пол Погба 15 март 1993 (1993-03-15) (27 г.) 31 5   Јувентус
16 ГМ Стив Манданда 28 март 1985 (1985-03-28) (35 г.) 22 0   Марсеј
17 ОД Лукас Дињ 20 јули 1993 (1993-07-20) (26 г.) 13 0   Рома
18 СР Муса Сисоко 16 август 1989 (1989-08-16) (30 г.) 38 1   Њукасл Јунајтед
19 ОД Бакари Сања 14 февруари 1983 (1983-02-14) (37 г.) 57 0   Манчестер Сити
20 НП Кингсли Коман 13 јуни 1996 (1996-06-13) (23 г.) 5 1   Бајерн Минхен
21 ОД Лоран Косчиелни 10 септември 1985 (1985-09-10) (34 г.) 29 1   Арсенал
22 ОД Самјуел Јумтити 14 ноември 1993 (1993-11-14) (26 г.) 0 0   Лион
23 ГМ Беноа Костил 3 јули 1987 (1987-07-03) (32 г.) 0 0   Рен

РоманијаУреди

Селектор: Анхел Јорданеску

[3]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Костел Пантилимон (1987-02-01)1 февруари 1987 (воз. 29) 22 0   Вотфорд
2 ОД Александру Мател (1989-10-17)17 октомври 1989 (воз. 26) 16 0   Динамо Загреб
3 ОД Разван Рац (1981-05-26)26 мај 1981 (воз. 35) 110 2   Рајо Валјекано
4 ОД Козмин Моци (1984-12-03)3 декември 1984 (воз. 31) 7 0   Лудогорец Разград
5 СР Овидиу Хобан (1982-12-27)27 декември 1982 (воз. 33) 19 1   Хапоел Бир Шева
6 ОД Влад Кирикеш (1989-11-14)14 ноември 1989 (воз. 26) 40 0   Наполи (капитен)
7 СР Александру Чипкиу (1989-05-18)18 мај 1989 (воз. 27) 20 3   Стеауа Букурешт
8 СР Михаи Пинтили (1984-11-09)9 ноември 1984 (воз. 31) 30 1   Стеауа Букурешт
9 НП Денис Алибек (1991-01-05)5 јануари 1991 (воз. 25) 3 1   Астра Џурџу
10 СР Николае Станкиу (1993-05-07)7 мај 1993 (воз. 23) 4 3   Стеауа Букурешт
11 СР Габриел Торје (1989-11-22)22 ноември 1989 (воз. 26) 49 10   Османлиспор
12 ГМ Чипријан Татарушану (1986-02-09)9 февруари 1986 (воз. 30) 35 0   Фјорентина
13 НП Клаудиу Кешеру (1986-12-02)2 декември 1986 (воз. 29) 12 4   Лудогорец Разград
14 НП Флорин Андоне (1993-04-11)11 април 1993 (воз. 23) 5 1   Кордоба
15 ОД Валерица Гаман (1989-02-25)25 февруари 1989 (воз. 27) 13 1   Астра Џурџу
16 ОД Стелиано Филип (1994-05-15)15 мај 1994 (воз. 22) 4 0   Динамо Букурешт
17 СР Лучијан Санмартеан (1980-03-13)13 март 1980 (воз. 36) 19 0   Ал-Итихад
18 СР Андреј Препелица (1985-12-08)8 декември 1985 (воз. 30) 9 0   Лудогорец Разград
19 НП Богдан Станку (1987-06-28)28 јуни 1987 (воз. 28) 39 9   Генчлербирлиги
20 СР Адријан Попа (1988-07-24)24 јули 1988 (воз. 27) 13 0   Стеауа Букурешт
21 ОД Драгош Григоре (1986-09-07)7 септември 1986 (воз. 29) 19 0   Ал-Саилија
22 ОД Кристијан Сапонару (1984-04-05)5 април 1984 (воз. 32) 12 0   Пандури
23 ГМ Силвиу Лунг јр. (1989-06-04)4 јуни 1989 (воз. 27) 3 0   Астра Џурџу

АлбанијаУреди

Селектор:   Џани Де Бјази

[4]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Етрит Бериша (1989-03-10)10 март 1989 (воз. 27) 35 0   Лацио
2 ОД Анди Лила (1986-02-12)12 февруари 1986 (воз. 30) 59 0   ПАС Јанина
3 СР Ермир Ленјани (1989-08-05)5 август 1989 (воз. 26) 19 3   Нант
4 ОД Елсеид Исај (1994-02-20)20 февруари 1994 (воз. 22) 20 0   Наполи
5 ОД Лорик Цана (1983-06-27)27 јуни 1983 (воз. 32) 92 1   Нант (капитен)
6 ОД Фреди Весели (1992-11-20)20 ноември 1992 (воз. 23) 3 0   Лугано
7 ОД Анси Аголи (1982-11-11)11 ноември 1982 (воз. 33) 61 2   Карабах
8 СР Миѓјен Баша (1987-01-05)5 јануари 1987 (воз. 29) 19 3   Комо
9 СР Ледијан Мемушај (1986-12-07)7 декември 1986 (воз. 29) 14 0   Пескара
10 НП Армандо Садику (1991-05-27)27 мај 1991 (воз. 25) 20 5   Вадуц
11 НП Шкелзен Гаши (1988-07-15)15 јули 1988 (воз. 27) 14 1   Колорадо Рапидс
12 ГМ Оргес Шехи (1977-09-25)25 септември 1977 (воз. 38) 7 0   Скендерберг
13 СР Бурим Кукели (1984-01-16)16 јануари 1984 (воз. 32) 15 0   Цирих
14 СР Таулант Џака (1991-03-28)28 март 1991 (воз. 25) 12 0   Базел
15 ОД Мергим Маврај (1986-06-09)9 јуни 1986 (воз. 30) 26 3   Келн
16 НП Сокол Цикалеши (1990-07-27)27 јули 1990 (воз. 25) 20 2   Истанбул Башакшехир
17 ОД Насер Алији (1993-12-27)27 декември 1993 (воз. 22) 5 0   Базел
18 ОД Арлинд Ајети (1993-09-25)25 септември 1993 (воз. 22) 10 1   Фросиноне
19 НП Беким Балај (1991-01-11)11 јануари 1991 (воз. 25) 16 2   Риека
20 СР Ергис Каче (1993-07-08)8 јули 1993 (воз. 22) 16 2   ПАОК
21 СР Одисе Роши (1991-05-21)21 мај 1991 (воз. 25) 33 1   Риека
22 СР Амир Абраши (1990-03-27)27 март 1990 (воз. 26) 18 0   Фрајбург
23 ГМ Албан Хоџа (1987-11-23)23 ноември 1987 (воз. 28) 1 0   Партизани Тирана

ШвајцаријаУреди

Селектор: Владимир Петковиќ

[5]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Јан Зомер (1988-12-07)7 декември 1988 (воз. 27) 17 0   Борусија Менхенгладбах
2 ОД Стефан Лихтштајнер (1984-01-16)16 јануари 1984 (воз. 32) 80 5   Јувентус (капитен)
3 ОД Франсоа Мубанже (1990-06-21)21 јуни 1990 (воз. 25) 10 0   Тулуз
4 ОД Нико Елведи (1996-09-30)30 септември 1996 (воз. 19) 1 0   Борусија Менхенгладбах
5 ОД Стив вон Берген (1983-06-10)10 јуни 1983 (воз. 33) 49 0   Јанг Бојс
6 ОД Мишел Ланг (1991-02-08)08 февруари 1991 (воз. 25) 15 2   Базел
7 НП Брил Емболо (1997-02-14)14 февруари 1997 (воз. 19) 9 1   Базел
8 СР Фабијан Фрај (1989-01-08)8 јануари 1989 (воз. 27) 7 1   Мајнц 05
9 НП Харис Шеферовиќ (1992-02-22)22 февруари 1992 (воз. 24) 29 7   Ајнтрахт Франкфурт
10 СР Гранит Џака (1992-09-27)27 септември 1992 (воз. 23) 41 6   Борусија Менхенгладбах
11 СР Валон Бехрами (1985-04-19)19 април 1985 (воз. 31) 64 2   Вотфорд
12 ГМ Марвин Хиц (1987-09-18)18 септември 1987 (воз. 28) 2 0   Аугсбург
13 ОД Рикардо Родригес (1992-08-25)25 август 1992 (воз. 23) 35 0   ВФЛ Волфсбург
14 СР Денис Закарија (1996-11-20)20 ноември 1996 (воз. 19) 0 0   Јанг Бојс
15 СР Блерим Џемаили (1986-04-12)12 април 1986 (воз. 30) 46 6   Џенова
16 СР Желсон Фернандес (1986-09-02)2 септември 1986 (воз. 29) 55 2   Рен
17 НП Шани Тарашај (1995-02-07)7 февруари 1995 (воз. 21) 2 0   Грасхопер
18 НП Адмир Мехмеди (1991-03-16)16 март 1991 (воз. 25) 40 3   Баер Леверкузен
19 НП Ерен Дердијок (1988-06-12)12 јуни 1988 (воз. 27) 50 10   Касимпаша
20 ОД Јоан Џуру (1987-01-18)18 јануари 1987 (воз. 29) 59 2   Хамбургер
21 ГМ Роман Бурки (1990-11-14)14 ноември 1990 (воз. 25) 4 0   Борусија Дортмунд
22 ОД Фабијан Шар (1991-12-20)20 декември 1991 (воз. 24) 19 5   Хофенхајм
23 СР Џердан Шаќири (1991-10-10)10 октомври 1991 (воз. 24) 51 17   Стоук Сити

Група БУреди

АнглијаУреди

Селектор: Рој Хоџсон

[6]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Џо Харт (1987-04-19)19 април 1987 (воз. 29) 59 0   Манчестер Сити
2 ОД Кајл Вокер (1990-05-28)28 мај 1990 (воз. 26) 16 0   Тотенхем
3 ОД Дани Роуз (1990-07-02)2 јули 1990 (воз. 25) 4 0   Тотенхем
4 СР Џејмс Милнер (1986-01-04)4 јануари 1986 (воз. 30) 60 1   Ливерпул
5 ОД Гери Кејхил (1985-12-19)19 декември 1985 (воз. 30) 43 3   Челси
6 ОД Крис Смолинг (1989-11-22)22 ноември 1989 (воз. 26) 25 1   Манчестер Јунајтед
7 СР Рахим Стерлинг (1994-12-08)8 декември 1994 (воз. 21) 23 2   Манчестер Сити
8 СР Адам Лалана (1988-05-10)10 мај 1988 (воз. 28) 23 0   Ливерпул
9 НП Хари Кејн (1993-07-28)28 јули 1993 (воз. 22) 12 5   Тотенхем
10 НП Вејн Руни (1985-10-24)24 октомври 1985 (воз. 30) 111 52   Манчестер Јунајтед (капитен)
11 НП Џејми Варди (1987-01-11)11 јануари 1987 (воз. 29) 8 3   Лестер Сити
12 ОД Натаниел Клајн (1991-04-05)5 април 1991 (воз. 25) 12 0   Ливерпул
13 ГМ Фрејзер Форстер (1988-03-17)17 март 1988 (воз. 28) 6 0   Саутхемтпон
14 СР Џордан Хендерсон (1990-06-17)17 јуни 1990 (воз. 25) 26 0   Ливерпул
15 НП Даниел Стариџ (1989-09-01)1 септември 1989 (воз. 26) 18 5   Ливерпул
16 ОД Џон Стоунс (1994-05-28)28 мај 1994 (воз. 22) 10 0   Евертон
17 СР Ерик Дајер (1994-01-15)15 јануари 1994 (воз. 22) 7 1   Тотенхем
18 СР Џек Вилшер (1992-01-01)1 јануари 1992 (воз. 24) 31 2   Арсенал
19 СР Рос Баркли (1993-12-05)5 декември 1993 (воз. 22) 22 2   Евертон
20 СР Деле Али (1996-04-11)11 април 1996 (воз. 20) 8 1   Тотенхем
21 ОД Рајан Бертранд (1989-08-05)5 август 1989 (воз. 26) 8 0   Саутхемптон
22 НП Маркус Рашфорд (1997-10-31)31 октомври 1997 (воз. 18) 1 1   Манчестер Јунајтед
23 ГМ Том Хитон (1986-04-15)15 април 1986 (воз. 30) 1 0   Барнли

РусијаУреди

Селектор: Леонид Слутски

[7]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Игор Акинфеев (1986-04-08)8 април 1986 (воз. 30) 86 0   ЦСКА Москва
2 ОД Роман Шишкин (1987-01-27)27 јануари 1987 (воз. 29) 10 0   Локомотив Москва
3 ОД Игор Смолников (1988-08-08)8 август 1988 (воз. 27) 12 0   Зенит Санкт Петербург
4 ОД Сергеј Игнашевич (1979-07-14)14 јули 1979 (воз. 36) 115 8   ЦСКА Москва
5 ОД Рома Нојштадтер (1988-02-18)18 февруари 1988 (воз. 28) 0 0   Шалке 04
6 ОД Алексеј Березуцки (1982-06-20)20 јуни 1982 (воз. 33) 57 0   ЦСКА Москва
7 СР Артур Јусупов (1989-09-01)1 септември 1989 (воз. 26) 2 0   Зенит Санкт Петербург
8 СР Денис Глушаков (1987-01-27)27 јануари 1987 (воз. 29) 42 4   Спартак Москва
9 НП Александар Кокорин (1991-03-19)19 март 1991 (воз. 25) 37 11   Зенит Санкт Петербург
10 НП Фјодор Смолов (1990-02-05)5 февруари 1990 (воз. 26) 12 5   Краснодар
11 СР Павел Мамајев (1988-09-17)17 септември 1988 (воз. 27) 10 0   Краснодар
12 ГМ Јури Лодигин (1990-05-26)26 мај 1990 (воз. 26) 10 0   Зенит Санкт Петербург
13 СР Александар Головин (1996-05-30)30 мај 1996 (воз. 20) 3 2   ЦСКА Москва
14 ОД Васили Березуцки (1982-06-20)20 јуни 1982 (воз. 33) 93 4   ЦСКА Москва
15 СР Роман Широков (1981-07-06)6 јули 1981 (воз. 34) 53 13   ЦСКА Москва (капитен)
16 ГМ Гилерме Маринато (1985-12-12)12 декември 1985 (воз. 30) 1 0   Локомотив Москва
17 СР Олег Шатов (1990-06-29)29 јуни 1990 (воз. 25) 21 2   Зенит Санкт Петербург
18 СР Олег Иванов (1986-08-04)4 август 1986 (воз. 29) 3 0   Терек Грозни
19 СР Александар Самедов (1984-07-19)19 јули 1984 (воз. 31) 28 3   Локомотив Москва
20 СР Дмитри Торбински (1984-04-28)28 април 1984 (воз. 32) 28 2   Краснодар
21 ОД Георги Шчеников (1991-04-27)27 април 1991 (воз. 25) 7 0   ЦСКА Москва
22 НП Артем Џуба (1988-08-22)22 август 1988 (воз. 27) 16 8   Зенит Санкт Петербург
23 ОД Дмитри Комбаров (1987-01-22)22 јануари 1987 (воз. 29) 38 2   Спартак Москва

ВелсУреди

Селектор: Крис Колман

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Вејн Хенеси 24 јануари 1987 (1987-01-24) (33 г.) 57 0   Кристал Палас
2 ОД Крис Гинтер 21 јули 1989 (1989-07-21) (30 г.) 67 0   Рединг
3 ОД Нил Тејлор 7 февруари 1989 (1989-02-07) (31 г.) 28 0   Свонзи Сити
4 ОД Бен Дејвис 24 април 1993 (1993-04-24) (27 г.) 20 0   Тотенхем
5 ОД Џејмс Честер 23 јануари 1989 (1989-01-23) (31 г.) 11 0   Вест Бромвич Албион
6 ОД Ешли Вилијамс 23 август 1984 (1984-08-23) (35 г.) 59 1   Свонзи Сити (капитен)
7 СР Џо Алан 14 март 1990 (1990-03-14) (30 г.) 25 0   Ливерпул
8 СР Енди Кинг 29 октомври 1988 (1988-10-29) (31 г.) 33 2   Лестер Сити
9 НП Хал Робсон-Кану 21 мај 1989 (1989-05-21) (31 г.) 30 2   Рединг
10 СР Арон Рамзи 26 декември 1990 (1990-12-26) (29 г.) 39 10   Арсенал
11 НП Гарет Бејл 16 јули 1989 (1989-07-16) (30 г.) 55 19   Реал Мадрид
12 ГМ Овен Фон Вилијамс 17 март 1987 (1987-03-17) (33 г.) 1 0   Инвернес
13 НП Џорџ Вилијамс 7 септември 1995 (1995-09-07) (24 г.) 7 0   Џилингем
14 СР Дејвид Едвардс 3 февруари 1986 (1986-02-03) (34 г.) 32 3   Вулверхемптон Вондерерс
15 ОД Ешли Ричардс 12 април 1991 (1991-04-12) (29 г.) 9 0   Фулам
16 СР Џо Ледли 23 јануари 1987 (1987-01-23) (33 г.) 61 4   Кристал Палас
17 НП Дејвид Котерил 4 декември 1987 (1987-12-04) (32 г.) 23 2   Бирмингем Сити
18 НП Сем Воукс 21 октомври 1989 (1989-10-21) (30 г.) 40 6   Барнли
19 ОД Џејмс Колинс 23 август 1983 (1983-08-23) (36 г.) 47 3   Вест Хем Јунајтед
20 СР Џонатан Вилијамс 9 октомври 1993 (1993-10-09) (26 г.) 12 0   Милтон Кинс Донс
21 ГМ Дани Ворд 22 јуни 1993 (1993-06-22) (26 г.) 2 0   Ливерпул
22 СР Дејвид Вон 18 февруари 1983 (1983-02-18) (37 г.) 42 1   Нотингем Форест
23 НП Сајмон Чрч 10 декември 1988 (1988-12-10) (31 г.) 36 3   Абердин

СловачкаУреди

Селектор: Јан Козак

[8]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Јан Муха (1982-12-05)5 декември 1982 (воз. 33) 46 0   Слован Братислава
2 ОД Петер Пекарик (1986-10-30)30 октомври 1986 (воз. 29) 67 2   Херта
3 ОД Мартин Шкртел (1984-12-15)15 декември 1984 (воз. 31) 81 5   Ливерпул (капитен)
4 ОД Јан Џурица (1981-12-10)10 декември 1981 (воз. 34) 79 4   Локомотив Москва
5 ОД Норберт Ѓомбер (1992-07-03)3 јули 1992 (воз. 23) 13 0   Рома
6 СР Јан Грегуш (1991-01-29)29 јануари 1991 (воз. 25) 7 0   Јаблонец
7 СР Владимир Вајс (1989-11-30)30 ноември 1989 (воз. 26) 52 4   Ал-Гарафа
8 СР Ондреј Дуда (1994-12-05)5 декември 1994 (воз. 21) 11 1   Легија Варшава
9 НП Станислав Шестак (1982-12-16)16 декември 1982 (воз. 33) 65 13   Ференцварош
10 СР Мирослав Штох (1989-10-19)19 октомври 1989 (воз. 26) 54 6   Бурсаспор
11 НП Адам Немец (1985-09-02)2 септември 1985 (воз. 30) 22 6   Вилем II
12 ГМ Јан Новотна (1983-11-29)29 ноември 1983 (воз. 32) 3 0   Рапид Виена
13 СР Патрик Хрошовски (1992-04-22)22 април 1992 (воз. 24) 12 0   Викторија Плзењ
14 ОД Милан Шкриниар (1995-02-11)11 февруари 1995 (воз. 21) 2 0   Сампдорија
15 ОД Томаш Хубочан (1985-09-17)17 септември 1985 (воз. 30) 44 0   Динамо Москва
16 ОД Корнел Салата (1985-01-24)24 јануари 1985 (воз. 31) 37 2   Слован Братислава
17 СР Марек Хамшик (1987-07-27)27 јули 1987 (воз. 28) 87 18   Наполи
18 ОД Душан Швенто (1985-08-01)1 август 1985 (воз. 30) 39 1   1. ФК Келн
19 СР Јурај Куцка (1987-02-26)26 февруари 1987 (воз. 29) 47 5   Милан
20 СР Роберт Мак (1991-03-08)8 март 1991 (воз. 25) 27 7   ПАОК
21 НП Михал Џуриш (1988-06-01)1 јуни 1988 (воз. 28) 26 4   Викторија Плзењ
22 СР Виктор Печовски (1983-05-24)24 мај 1983 (воз. 33) 32 1   Жилина
23 ГМ Матуш Козачик (1983-12-27)27 декември 1983 (воз. 32) 17 0   Викторија Плзењ

Група ЦУреди

ГерманијаУреди

Селектор: Јоаким Лев

[9]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Мануел Нојер (1986-03-27)27 март 1986 (воз. 30) 65 0   Бајерн Минхен
2 ОД Шкодран Мустафи (1992-04-17)17 април 1992 (воз. 24) 10 0   Валенсија
3 ОД Јонас Ектор (1990-05-27)27 мај 1990 (воз. 26) 14 1   1. ФК Келн
4 ОД Бенедикт Хеведес (1988-02-29)29 февруари 1988 (воз. 28) 34 2   Шалке 04
5 ОД Матс Хумелс (1988-12-16)16 декември 1988 (воз. 27) 46 4   Борусија Дортмунд
6 СР Сами Хедира (1987-04-04)4 април 1987 (воз. 29) 60 5   Јувентус
7 СР Бастијан Швајнштајгер (1984-08-01)1 август 1984 (воз. 31) 115 23   Манчестер Јунајтед (капитен)
8 СР Месут Езил (1988-10-15)15 октомври 1988 (воз. 27) 73 19   Арсенал
9 СР Андре Ширле (1990-11-06)6 ноември 1990 (воз. 25) 52 20   ВФЛ Волфсбург
10 НП Лукас Подолски (1985-06-04)4 јуни 1985 (воз. 31) 128 48   Галатасарај
11 СР Јулијан Дракслер (1993-09-20)20 септември 1993 (воз. 22) 19 1   ВФЛ Волфсбург
12 ГМ Бернд Лено (1992-03-04)4 март 1992 (воз. 24) 1 0   Баер Леверкузен
13 НП Томас Милер (1989-09-13)13 септември 1989 (воз. 26) 71 32   Бајерн Минхен
14 СР Емре Џан (1994-01-12)12 јануари 1994 (воз. 22) 6 0   Ливерпул
15 СР Јулијан Вајгл (1995-09-08)8 септември 1995 (воз. 20) 1 0   Борусија Дортмунд
16 ОД Џонатан Тах (1996-02-11)11 февруари 1996 (воз. 20) 1 0   Баер Леверкузен
17 ОД Џером Боатенг (1988-09-03)3 септември 1988 (воз. 27) 59 0   Бајерн Минхен
18 СР Тони Крос (1990-01-04)4 јануари 1990 (воз. 26) 65 11   Реал Мадрид
19 СР Марио Геце (1992-06-03)3 јуни 1992 (воз. 24) 52 17   Бајерн Минхен
20 СР Лирој Сане (1996-01-11)11 јануари 1996 (воз. 20) 3 0   Шалке 04
21 ОД Џошуа Кимих (1995-02-08)8 февруари 1995 (воз. 21) 1 0   Бајерн Минхен
22 ГМ Марк-Андре тер Штеген (1992-04-30)30 април 1992 (воз. 24) 6 0   Барселона
23 НП Марио Гомез (1985-07-10)10 јули 1985 (воз. 30) 64 27   Бешикташ

УкраинаУреди

Селектор: Михајло Фоменко

[10]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Денис Бојко (1988-01-29)29 јануари 1988 (воз. 28) 4 0   Бешикташ
2 ОД Богдан Бутко (1991-01-13)13 јануари 1991 (воз. 25) 17 0   Амкар Перм
3 ОД Евгени Хачериди (1987-07-28)28 јули 1987 (воз. 28) 42 3   Динамо Киев
4 СР Анатоли Тимошчук (1979-03-30)30 март 1979 (воз. 37) 143 4   Каират Алмати (капитен)
5 ОД Олександар Кучер (1982-10-22)22 октомври 1982 (воз. 33) 50 2   Шахтар Донецк
6 СР Тарас Степаненко (1989-08-08)8 август 1989 (воз. 26) 29 3   Шахтар Донецк
7 СР Андриј Јармоленко (1989-10-23)23 октомври 1989 (воз. 26) 59 25   Динамо Киев
8 НП Роман Зозулја (1989-11-17)17 ноември 1989 (воз. 26) 26 4   Днипро
9 СР Виктор Коваленко (1996-02-14)14 февруари 1996 (воз. 20) 3 0   Шахтар Донецк
10 СР Евгени Коноплјанка (1989-09-29)29 септември 1989 (воз. 26) 53 14   Севиља
11 НП Евгени Селезнов (1985-07-20)20 јули 1985 (воз. 30) 50 11   Кубањ Краснодар
12 ГМ Андриј Пјатов (1984-06-28)28 јуни 1984 (воз. 31) 64 0   Шахтар Донецк
13 ОД Вјачеслав Шевчук (1979-05-13)13 мај 1979 (воз. 37) 54 0   Шахтар Донецк
14 СР Руслан Ротан (1981-10-29)29 октомври 1981 (воз. 34) 88 7   Днипро
15 НП Филип Будкивски (1992-03-10)10 март 1992 (воз. 24) 6 0   Зарја Лугансk
16 СР Сергеј Сидорчук (1991-05-02)2 мај 1991 (воз. 25) 12 2   Динамо Киев
17 ОД Артем Федетски (1985-04-26)26 април 1985 (воз. 31) 49 2   Днипро
18 СР Сергеј Рибалка (1990-04-01)1 април 1990 (воз. 26) 9 0   Динамо Киев
19 СР Дениос Гармаш (1990-04-19)19 април 1990 (воз. 26) 27 2   Динамо Киев
20 ОД Јарослав Ракитски (1989-08-03)3 август 1989 (воз. 26) 40 4   Шахтар Донецк
21 СР Олександар Зинченко (1996-12-15)15 декември 1996 (воз. 19) 3 1   УФа
22 СР Олександар Коаравајев (1992-06-02)2 јуни 1992 (воз. 24) 3 0   Зарја Лугансk
23 ГМ Микита Шевченко (1993-01-26)26 јануари 1993 (воз. 23) 0 0   Зарја Лугансk

ПолскаУреди

Селектор: Адам Навалка

[11]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Војчех Шчешни 18 април 1990 (1990-04-18) (30 г.) 26 0   Рома
2 ОД Михал Паздан 21 септември 1987 (1987-09-21) (32 г.) 17 0   Легија Варшава
3 ОД Артур Једржејчик 4 ноември 1987 (1987-11-04) (32 г.) 19 3   Легија Варшава
4 ОД Тијаго Чонек 21 април 1986 (1986-04-21) (34 г.) 6 0   Палермо
5 СР Криштоф Мачински 23 мај 1987 (1987-05-23) (33 г.) 16 1   Висла Краков
6 СР Томаш Јодловиец 8 септември 1985 (1985-09-08) (34 г.) 44 1   Легија Варшава
7 НП Аркадиуш Милик 28 февруари 1994 (1994-02-28) (26 г.) 26 10   Ајакс
8 СР Карол Линети 2 февруари 1995 (1995-02-02) (25 г.) 10 1   Лех Познањ
9 НП Роберт Левандовски 21 август 1988 (1988-08-21) (31 г.) 76 34   Бајерн Минхен (капитен)
10 СР Криховијак 29 јануари 1990 (1990-01-29) (30 г.) 34 2   Севиља
11 СР Камил Гросички 8 јуни 1988 (1988-06-08) (31 г.) 39 8   Рен
12 ГМ Артур Боруч 20 февруари 1980 (1980-02-20) (40 г.) 63 0   Борнмут
13 НП Мариуш Степински 12 мај 1995 (1995-05-12) (25 г.) 3 0   Рух Хоржов
14 ОД Јакуб Вавржиниак 7 јули 1983 (1983-07-07) (36 г.) 49 1   Лехија Гдањск
15 ОД Камил Глик 3 февруари 1988 (1988-02-03) (32 г.) 41 3   Торино
16 СР Јакуб Блашчиковски 14 декември 1985 (1985-12-14) (34 г.) 79 16   Фјорентина
17 СР Славомир Пешко 19 февруари 1985 (1985-02-19) (35 г.) 37 2   Лехија Гдањск
18 ОД Бартош Саламон 1 мај 1991 (1991-05-01) (29 г.) 8 0   Калјари
19 СР Пјотр Зелински 20 мај 1994 (1994-05-20) (26 г.) 15 3   Емполи
20 ОД Лукаш Пишчек 3 јуни 1985 (1985-06-03) (34 г.) 46 2   Борусија Дортмунд
21 СР Бартош Капустка 23 декември 1996 (1996-12-23) (23 г.) 7 2   Краковија
22 ГМ Лукаш Фабијански 18 април 1985 (1985-04-18) (35 г.) 30 0   Свонзи Сити
23 СР Филип Старжински 27 мај 1991 (1991-05-27) (29 г.) 3 1   Заглебје Лубин

Северна ИрскаУреди

Селектор: Мајкл О'Нил

[12]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Мајкл МекГоверн (1984-07-12)12 јули 1984 (воз. 31) 11 0   Хамилтон Академикал
2 ОД Конор МекЛафлин (1991-07-26)26 јули 1991 (воз. 24) 18 0   Флитвуд таун
3 СР Шејн Фергусон (1991-07-12)12 јули 1991 (воз. 24) 25 1   Милвол
4 ОД Гарет МекОули (1979-12-05)5 декември 1979 (воз. 36) 61 7   Вест Бромвич Албион
5 ОД Џони Еванс (1988-01-03)3 јануари 1988 (воз. 28) 49 1   Вест Бромвич Албион
6 ОД Крис Беард (1982-02-25)25 февруари 1982 (воз. 34) 78 0   Фулам
7 СР Најал МекЏин (1987-07-20)20 јули 1987 (воз. 28) 41 2   Абердин
8 СР Стивен Дејвис (1985-01-01)1 јануари 1985 (воз. 31) 83 8   Саутхемптон (капитен)
9 НП Вил Григ (1991-07-03)3 јули 1991 (воз. 24) 8 1   Виган Атлетик
10 НП Кајл Лаферти (1987-09-16)16 септември 1987 (воз. 28) 51 17   Бирмингем Сити
11 НП Конор Вошингтон (1992-05-18)18 мај 1992 (воз. 24) 4 2   Квинс Парк Ренџерс
12 ГМ Рој Керол (1977-09-30)30 септември 1977 (воз. 38) 43 0   Нотс Каунти
13 СР Кори Еванс (1990-07-17)17 јули 1990 (воз. 25) 34 1   Блекбурн Роверс
14 СР Стјуарт Далас (1991-04-19)19 април 1991 (воз. 25) 13 1   Лидс Јунајтед
15 ОД Луке Мекалох (1994-02-15)15 февруари 1994 (воз. 22) 5 0   Донкастер Роверс
16 СР Оливер Норвуд (1991-04-12)12 април 1991 (воз. 25) 34 0   Рединг
17 ОД Педи МекНер (1995-04-27)27 април 1995 (воз. 21) 9 0   Манчестер Јунајтед
18 ОД Арон Хјуз (1979-11-08)8 ноември 1979 (воз. 36) 100 1   Мелбурн Сити
19 СР Џејми Ворд (1986-05-12)12 мај 1986 (воз. 30) 22 2   Нотингем Форест
20 ОД Крег Кеткарт (1989-02-06)6 февруари 1989 (воз. 27) 28 2   Вотфорд
21 НП Џош Магенис (1990-05-15)15 мај 1990 (воз. 26) 19 1   Килмарнок
22 ОД Ли Ходсон (1991-10-02)2 октомври 1991 (воз. 24) 16 0   Милтон Кинс Донс
23 ГМ Алан Манус (1982-05-19)19 мај 1982 (воз. 34) 8 0   Сент Џонсон

Група ДУреди

ШпанијаУреди

Селектор: Висенте дел Боске

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Икер Касиљас (1981-05-20)20 мај 1981 (воз. 35) 167 0   Порто (капитен)
2 ОД Сесар Аспликуета (1989-08-28)28 август 1989 (воз. 26) 15 0   Челси
3 ОД Жерар Пике (1987-02-02)2 февруари 1987 (воз. 29) 77 4   Барселона
4 ОД Марк Бартра (1991-01-15)15 јануари 1991 (воз. 25) 10 0   Барселона
5 СР Серхио Бускетс (1988-07-16)16 јули 1988 (воз. 27) 84 2   Barcelona
6 СР Андрес Инјеста (1984-05-11)11 мај 1984 (воз. 32) 109 13   Барселона
7 НП Алваро Мората (1992-10-23)23 октомври 1992 (воз. 23) 9 3   Јувентус
8 СР Коке (1992-01-08)8 јануари 1992 (воз. 24) 23 0   Атлетико Мадрид
9 НП Лукас Васкес (1991-07-01)1 јули 1991 (воз. 24) 1 0   Реал Мадрид
10 СР Сеск Фабрегас (1987-05-04)4 мај 1987 (воз. 29) 106 15   Челси
11 НП Педро (1987-07-28)28 јули 1987 (воз. 28) 58 17   Челси
12 ОД Ектор Белерин (1995-03-19)19 март 1995 (воз. 21) 3 0   Арсенал
13 ГМ Давид де Хеа (1990-11-07)7 ноември 1990 (воз. 25) 9 0   Манчестер Јунајтед
14 СР Тиаго (1991-04-11)11 април 1991 (воз. 25) 10 0   Бајерн Минхен
15 ОД Серхио Рамос (1986-03-30)30 март 1986 (воз. 30) 132 10   Реал Мадрид
16 ОД Хуанфран (1985-01-09)9 јануари 1985 (воз. 31) 18 0   Атлетико Мадрид
17 ОД Микел Сан Хозе (1989-05-30)30 мај 1989 (воз. 27) 7 0   Атлетико Билбао
18 ОД Жорди Алба (1989-03-21)21 март 1989 (воз. 27) 43 6   Барселона
19 СР Бруно Сориано (1984-06-12)12 јуни 1984 (воз. 31) 8 0   Вилјареал
20 НП Ариц Адурис (1981-02-11)11 февруари 1981 (воз. 35) 6 1   Атлетик Билбао
21 СР Давид Силва (1986-01-08)8 јануари 1986 (воз. 30) 99 24   Манчестер Сити
22 НП Нолито (1986-10-15)15 октомври 1986 (воз. 29) 9 4   Селта Виго
23 ГМ Серхио Рико (1993-09-01)1 септември 1993 (воз. 22) 1 0   Севиља

ЧешкаУреди

Селектор: Павел Врба

[13]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Петр Чех (1982-05-20)20 мај 1982 (воз. 34) 118 0   Арсенал
2 ОД Павел Кадерабек (1992-04-25)25 април 1992 (воз. 24) 15 2   Хофенхајм
3 ОД Михал Кадлец (1984-12-13)13 декември 1984 (воз. 31) 63 8   Фенербахче
4 ОД Теодор Гебре Селасие (1986-12-24)24 декември 1986 (воз. 29) 33 1   Вердер Бремен
5 ОД Роман Хубник (1984-06-06)6 јуни 1984 (воз. 32) 24 2   Викторија Плзењ
6 ОД Томаш Сивок (1983-09-15)15 септември 1983 (воз. 32) 52 5   Бурсаспор
7 НП Томаш Нецид (1989-08-13)13 август 1989 (воз. 26) 36 9   Бурсаспор
8 ОД Давид Лимберски (1983-10-06)6 октомври 1983 (воз. 32) 35 1   Викторија Плзењ
9 СР Борек Дочкал (1988-09-30)30 септември 1988 (воз. 27) 23 6   Спарта Прага
10 СР Томаш Росицки (1980-10-04)4 октомври 1980 (воз. 35) 100 22   Арсенал (капитен)
11 СР Даниел Пудил (1985-09-27)27 септември 1985 (воз. 30) 31 2   Шефилд Венздеј
12 НП Милан Шкода (1986-01-16)16 јануари 1986 (воз. 30) 7 2   Славија Прага
13 СР Јарослав Плашил (1982-01-05)5 јануари 1982 (воз. 34) 97 6   Бордо
14 СР Даниел Колар (1985-10-27)27 октомври 1985 (воз. 30) 26 2   Викторија Плзењ
15 СР Давид Павелка (1991-05-18)18 мај 1991 (воз. 25) 5 0   Касимпаша
16 ГМ Томаш Вацлик (1989-03-29)29 март 1989 (воз. 27) 6 0   Базел
17 ОД Марек Сухи (1988-03-29)29 март 1988 (воз. 28) 26 0   Базел
18 СР Јосеф Шурал (1990-05-30)30 мај 1990 (воз. 26) 9 1   Спарта Прага
19 СР Ладислав Крејчи (1992-07-05)5 јули 1992 (воз. 23) 20 4   Спарта Прага
20 СР Јиржи Скалак (1992-03-12)12 март 1992 (воз. 24) 7 0   Брајтон и Хоув Албион
21 НП Давид Лафата (1981-09-18)18 септември 1981 (воз. 34) 37 8   Спарта Прага
22 СР Владимир Дарида (1990-08-08)8 август 1990 (воз. 25) 33 1   Херта
23 ГМ Томаш Кубек (1992-08-26)26 август 1992 (воз. 23) 1 0   Слован Либерец

ТурцијаУреди

Селектор: Фатих Терам

[14]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Волкан Бабакан (1988-08-12)12 август 1988 (воз. 27) 16 0   Истабул Башакшехир
2 ОД Семих Каја (1991-02-24)24 февруари 1991 (воз. 25) 23 0   Галатасарај
3 ОД Хакан Балта (1983-03-23)23 март 1983 (воз. 33) 45 2   Галатасарај
4 ОД Ахмет Јилмаз Чалик (1994-06-22)22 јуни 1994 (воз. 21) 4 0   Генчлербирлиги
5 СР Нури Шахин (1988-09-05)5 септември 1988 (воз. 27) 48 2   Борусија Дортмунд
6 СР Хакан Чалханоглу (1994-02-08)8 февруари 1994 (воз. 22) 18 6   Баер Леверкузен
7 ОД Гокан Ѓонул (1985-01-04)4 јануари 1985 (воз. 31) 55 1   Фенербахче
8 СР Селчук Инан (1985-02-10)10 февруари 1985 (воз. 31) 51 8   Галатасарај
9 НП Џенк Тосун (1991-06-07)7 јуни 1991 (воз. 25) 9 3   Бешикташ
10 СР Арда Туран (1987-01-30)30 јануари 1987 (воз. 29) 90 17   Барселона (капитен)
11 СР Олџај Шахан (1987-05-26)26 мај 1987 (воз. 29) 23 2   Бешикташ
12 ГМ Онур Киврак (1988-01-01)1 јануари 1988 (воз. 28) 12 0   Трабзонспор
13 ОД Исмаил Којбаши (1989-07-10)10 јули 1989 (воз. 26) 18 0   Бешикташ
14 СР Огужан Озјакуп (1992-09-23)23 септември 1992 (воз. 23) 19 1   Бешикташ
15 СР Мехмет Топал (1986-03-03)3 март 1986 (воз. 30) 58 1   Фенербахче
16 СР Озан Туфан (1995-03-23)23 март 1995 (воз. 21) 23 1   Фенербахче
17 НП Бурак Јилмаз (1985-07-15)15 јули 1985 (воз. 30) 43 19   Пекинг Гуан
18 СР Џанер Еркин (1988-10-04)4 октомври 1988 (воз. 27) 46 2   Фенербахче
19 СР Јунус Мали (1992-02-24)24 февруари 1992 (воз. 24) 5 0   1. ФСВ Мајнц 05
20 СР Волкан Шен (1987-07-07)7 јули 1987 (воз. 28) 16 0   Фенербахче
21 НП Емре Мор (1997-07-24)24 јули 1997 (воз. 18) 1 0   Нордсјеланд
22 ОД Шенер Озбајракли (1990-01-23)23 јануари 1990 (воз. 26) 8 0   Фенербахче
23 ГМ Харун Текин (1989-06-17)17 јуни 1989 (воз. 26) 0 0   Бурсаспор

ХрватскаУреди

Селектор: Анте Чачиќ

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Иван Варгиќ 15 март 1987 (1987-03-15) (33 г.) 2 0   Риека
2 ОД Шиме Врсаљко 10 јануари 1992 (1992-01-10) (28 г.) 19 0   Сасуоло
3 ОД Иван Стриниќ 17 јули 1987 (1987-07-17) (32 г.) 35 0   Наполи
4 СР Иван Перишиќ 2 февруари 1989 (1989-02-02) (31 г.) 47 13   Интер
5 ОД Ведран Чорлука 5 февруари 1986 (1986-02-05) (34 г.) 88 4   Локомотив Москва
6 ОД Тин Јевдај 28 ноември 1995 (1995-11-28) (24 г.) 3 0   Баер Леверкузен
7 СР Иван Ракитиќ 10 март 1988 (1988-03-10) (32 г.) 76 11   Барселона
8 СР Матео Ковачиќ 6 мај 1994 (1994-05-06) (26 г.) 27 1   Реал Мадрид
9 НП Андреј Крамариќ 19 јуни 1991 (1991-06-19) (28 г.) 11 4   Хофенхајм
10 СР Лука Модриќ 9 септември 1985 (1985-09-09) (34 г.) 90 10   Реал Мадрид
11 ОД Дарио Срна 1 мај 1982 (1982-05-01) (38 г.) 130 22   Шахтар Доњецк (капитен)
12 ГМ Ловре Калиниќ 3 април 1990 (1990-04-03) (30 г.) 4 0   Хајдук Сплит
13 ОД Гордон Шилденфелд 18 март 1985 (1985-03-18) (35 г.) 27 1   Динамо Загреб
14 СР Марсело Брозовиќ 16 ноември 1992 (1992-11-16) (27 г.) 17 4   Интер
15 СР Анте Чориќ 14 април 1997 (1997-04-14) (23 г.) 2 0   Динамо Загреб
16 НП Никола Калиниќ 5 јануари 1988 (1988-01-05) (32 г.) 29 11   Фјорентина
17 НП Марио Манџукиќ 21 мај 1986 (1986-05-21) (34 г.) 66 24   Јувентус
18 СР Марко Рог 19 јули 1995 (1995-07-19) (24 г.) 3 0   Динамо Загреб
19 СР Милан Бадељ 25 февруари 1989 (1989-02-25) (31 г.) 20 1   Фјорентина
20 НП Марко Пјаца 6 мај 1995 (1995-05-06) (25 г.) 8 1   Динамо Загреб
21 ОД Домагој Вида 29 април 1989 (1989-04-29) (31 г.) 38 1   Динамо Киев
22 НП Дује Чоп 1 февруари 1990 (1990-02-01) (30 г.) 4 0   Малага
23 ГМ Даниел Субашиќ 27 октомври 1984 (1984-10-27) (35 г.) 20 0   Монако

Група ЕУреди

БелгијаУреди

Селектор: Марк Вилмотс

[15]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Тибо Куртоа (1992-05-11)11 мај 1992 (воз. 24) 37 0   Челси
2 ОД Тоби Алдервеирелд (1989-03-02)2 март 1989 (воз. 27) 55 1   Тотенхем
3 ОД Томас Вермален (1985-11-14)14 ноември 1985 (воз. 30) 53 1   Барселона
4 СР Раџа Наинголан (1988-05-04)4 мај 1988 (воз. 28) 19 4   Рома
5 ОД Јан Вертонген (1987-04-24)24 април 1987 (воз. 29) 77 6   Тотенхем
6 СР Аксел Витсел (1989-01-12)12 јануари 1989 (воз. 27) 67 6   Зенит
7 НП Кевин Де Брајне (1991-06-28)28 јуни 1991 (воз. 24) 39 12   Манчестер Сити
8 СР Маруан Фелаини (1987-11-22)22 ноември 1987 (воз. 28) 68 15   Манчестер Јунајтед
9 НП Ромелу Лукаку (1993-05-13)13 мај 1993 (воз. 23) 44 12   Евертон
10 НП Еден Азар (1991-01-07)7 јануари 1991 (воз. 25) 65 13   Челси (капитен)
11 НП Јаник Фереира Караско (1993-09-04)4 септември 1993 (воз. 22) 4 0   Атлетико Мадрид
12 ГМ Симон Мињоле (1988-03-06)6 март 1988 (воз. 28) 16 0   Ливерпул
13 ГМ Жан-Франсоа Жиле (1979-05-31)31 мај 1979 (воз. 37) 9 0   Мехелен
14 НП Дрис Мертенс (1987-05-06)6 мај 1987 (воз. 29) 45 8   Наполи
15 ОД Џејсон Денајер (1995-06-28)28 јуни 1995 (воз. 20) 7 0   Галатасарај
16 ОД Томас Муниер (1991-09-12)12 септември 1991 (воз. 24) 5 0   Клуб Брухе
17 НП Дивок Ориги (1995-04-18)18 април 1995 (воз. 21) 19 3   Ливерпул
18 ОД Кристијан Кабаселе (1991-02-24)24 февруари 1991 (воз. 25) 0 0   Генк
19 СР Муса Дембеле (1987-07-16)16 јули 1987 (воз. 28) 65 5   Тотенхем
20 НП Кристијан Бентеке (1990-12-03)3 декември 1990 (воз. 25) 26 6   Ливерпул
21 ОД Џордан Луакаку (1994-07-25)25 јули 1994 (воз. 21) 4 0   Остенде
22 НП Мили Батшуаи (1993-10-02)2 октомври 1993 (воз. 22) 5 2   Марсеј
23 ОД Лоран Симан (1985-08-05)5 август 1985 (воз. 30) 11 1   Монтреал Импакт

ИталијаУреди

Селектор: Антонио Конте

[16]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Џанлујџи Буфон (1978-01-28)28 јануари 1978 (воз. 38) 157 0   Јувентус (капитен)
2 ОД Матија Де Шиљо (1992-10-20)20 октомври 1992 (воз. 23) 22 0   Милан
3 ОД Џорџо Кјелини (1984-08-14)14 август 1984 (воз. 31) 84 6   Јувентус
4 ОД Матео Дармијан (1989-12-02)2 декември 1989 (воз. 26) 22 1   Манчестер Јунајтед
5 ОД Анџело Огбона (1988-05-23)23 мај 1988 (воз. 28) 11 0   Вест Хем Јунајтед
6 СР Антонио Кандрева (1987-02-28)28 февруари 1987 (воз. 29) 38 4   Лацио
7 НП Симоне Ѕаѕа (1991-06-25)25 јуни 1991 (воз. 24) 11 1   Јувентус
8 СР Алесандро Флоренци (1991-03-11)11 март 1991 (воз. 25) 17 2   Рома
9 НП Грацијано Пеле (1985-07-15)15 јули 1985 (воз. 30) 13 5   Саутхемптон
10 СР Тиаго Мота (1982-08-28)28 август 1982 (воз. 33) 26 1   Париз Сен-Жермен
11 НП Чиро Имобиле (1990-02-20)20 февруари 1990 (воз. 26) 13 1   Торино
12 ГМ Салваторе Сиригу (1987-01-12)12 јануари 1987 (воз. 29) 16 0   Париз Сен-Жермен
13 ГМ Федерико Маркети (1983-02-07)7 февруари 1983 (воз. 33) 11 0   Лацио
14 СР Стефано Стураро (1993-03-09)9 март 1993 (воз. 23) 1 0   Јувентус
15 ОД Андреја Барцаљи (1981-05-08)8 мај 1981 (воз. 35) 56 0   Јувентус
16 СР Даниеле Де Роси (1983-07-24)24 јули 1983 (воз. 32) 103 18   Рома
17 НП Едер (1986-11-15)15 ноември 1986 (воз. 29) 10 2   Интер
18 СР Марко Пароло (1985-01-25)25 јануари 1985 (воз. 31) 20 0   Лацио
19 ОД Леонардо Бонучи (1987-05-01)1 мај 1987 (воз. 29) 57 3   Јувентус
20 НП Лоренцо Инсиње (1991-06-04)4 јуни 1991 (воз. 25) 9 2   Наполи
21 СР Федерико Бернардески (1994-02-16)16 февруари 1994 (воз. 22) 4 0   Фјорентина
22 СР Стефан Ел Шарави (1992-10-27)27 октомври 1992 (воз. 23) 19 3   Рома
23 СР Емануеле Џакерини (1985-05-05)5 мај 1985 (воз. 31) 25 3   Болоња

НаводиУреди

 1. "Regulations of the UEFA European Football Championship 2014–16" (PDF). Union of European Football Associations. Посетено на 11 February 2016.
 2. "Liste de 23 de L'Euro 2016". fff.fr. French Football Federation. 12 May 2016.
 3. "23 pentru Euro!". frf.ro (романски). Romanian Football Federation. 31 May 2016.
 4. De Biasi shpall listën zyrtare të Euro 2016 FSHF.org
 5. "Liste des joueurs UEFA EURO 2016 FRANCE" (PDF). football.ch. Swiss Football Association. 30 May 2016.
 6. "Roy Hodgson confirms final squad for UEFA EURO 2016". The Football Association. 31 May 2016. Посетено на 31 May 2016.
 7. "Boot-less Yusupov primed for Russia squad". uefa.com. UEFA. 7 June 2016.
 8. [1]
 9. "Löw streicht Bellarabi, Brandt, Reus und Rudy". DFB. Посетено на 31 May 2016.
 10. Nitzak, Igor (31 May 2016). "Zinchenko named in Ukraine Euro 2016 squad". Reuters. Daily Mail. Посетено на 31 May 2016.
 11. "Adam Nawałka podał kadrę na EURO 2016". PZPN. 30 May 2016.
 12. "Northern Ireland announce Euro 2016 Squad". BBC Sport. BBC. 28 May 2016. Посетено на 28 May 2016.
 13. "Konečná nominace: Na EURO nejedou Mareček a Schick". Fotbal.cz. Football Association of the Czech Republic. 31 May 2016.
 14. "A Milli Takım'ın EURO 2016 nihai kadrosu açıklandı". Türkiye Futbol Federasyonu. Посетено на 31 May 2016.
 15. BelgianRedDevils [@@BelRedDevils] (31 May 2016). ".OFFICIAL ! Our final #Euro2016 squad list & numbers ! #TousenFrance" (Tweet). Посетено на 31 May 2016 – преку Twitter.
 16. Nazionale Italiana [@@Vivo_Azzurro] (31 May 2016). "I 23 #Azzurri convocati e i numeri di maglia! #Nazionale #Italia #VivoAzzurro" (Tweet). Посетено на 31 May 2016 – преку Twitter.