Валон Бехрами

швајцарски фудбалер

Валон Бехрами (роден на 19 април 1985 година) — швајцарски фудбалер, играч од средниот ред на Сион и на швајцарската репрезентација.

Валон Бехрами
Лични податоци
Роден на 19 април 1985(1985-04-19)(39 г.)
Роден во Косовска Митровица, СФРЈ
Држава Швајцарија Швајцарија
Висина &100000000000001860000001,86 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Џенова Џенова
Број 85
Агент Швајцарија Алесандро Белтрами
Младинска кариера
1993–1997 Стабио Стабио
1997–2000 Кјасо Кјасо
2000–2002 Лугано Лугано
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2003 Лугано Лугано 2 (0)
2003–2005 Џенова Џенова 24 (0)
2004–2005Верона Верона 32 (3)
2005–2008 Лацио Лацио 65 (4)
2008–2011 Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед 58 (4)
2011–2012 Фјорентина Фјорентина 48 (0)
2012–2014 Наполи Наполи 54 (0)
2014–2015 Хамбургер Хамбургер 22 (0)
2015–2017 Вотфорд Вотфорд 43 (0)
2017–2019 Удинезе Удинезе 32 (2)
2019 Сион Сион 4 (0)
2020- Џенова Џенова 2 (0)
Репрезентација
2005–2018 Швајцарија Швајцарија 83 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 7 март 2017
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 13 ноември 2016

Клупска кариера уреди

Почетоци во Швајцарија уреди

Џенова и Верона уреди

Лацио уреди

Вест Хем Јунајтед уреди

Фјорентина уреди

Наполи уреди

Хамбургер уреди

Вотфорд уреди

Удинезе уреди

На 16 август 2017, Бехрами потпишал двогодишен договор со италијанскиот Серија А клуб Удинезе, кој е во сопственост на семејството Поцо исто како и неговиот претходен клуб Вотфорд.[1] На 28 јануари 2018, го постигнал својот прв погодок за зебрете во победата со 1-0 на гостувањето кај Џенова.[2]

Во август 2018, Бехрами бил избран за капитен на Удинезе за сезоната 2018-2019, по заминувањето на долгогодишниот капитен на клубот Данило.[3].

Сион уреди

На 2 јули 2019, по 16 години играње во странство Бехрами се вратил во Швајцарија каде потпишал договор со екипата на Сион.[4]

Враќање во Џенова уреди

На 2 јануари 2020, Бехрами се вратил во екипата на Џенова за која последен пат играл во 2005 година.[5] На 5 јануари, го направил своето деби влегувајќи од клупата како замена во победата со 2–1 на домашен терен против Сасуоло.

Репрезентативна кариера уреди

Титули уреди

  Наполи уреди

Наводи уреди

  1. „Swiss midfielder leaves Watford for Udinese“. 16 August 2017. Посетено на 17 August 2017.
  2. „Genoa-Udinese 0-1: Behrami decisivo“. 28 јануари 2018. Посетено на 28 јануари 2018.
  3. „Behrami: "Io capitano? Ne vado fiero ed orgoglioso. Ho ancora il fuoco dentro".
  4. „UFFICIALE: Behrami saluta l'Italia e va al Sion“. Tutto Udinese (италијански). Архивирано од изворникот на 2019-07-02. Посетено на 2019-07-02.
  5. Genoa (2 јануари 2020). "VALON BEHRAMI E’ UN GIOCATORE DEL GENOA" (на it). Соопштение за печат.

Надворешни врски уреди