Светско првенство во фудбал 1934

Светското првенство во фудбал во 1934 година беше второто издание на Светското првенство на ФИФА, четиригодишното меѓународно фудбалско првенство за сениорски машки државни репрезентации. Се одржа во Италија од 27 мај до 10 јуни 1934 година.

Светското првенство во 1934 година беше првото во кое тимовите требаше да се квалификуваат за да учествуваат. Во конкуренција се пријавија 32 нации. На завршниот турнир би се квалификувале 16 екипи. Актуелниот шампион Уругвај го бојкотираше турнирот бидејќи само четири европски екипи ја прифатија нивната покана за турнирот во 1930 година. Италија ја победи Чехословачка, со 2–1, и стана вториот шампион на Светскиот куп и инаугуративна титула носител на европската репрезентација.

Светското првенство во 1934 година беше нарушено со тоа што беше пример од висок профил на спортски настан што се користеше за очигледна политичка добивка. Особено, Бенито Мусолини сакаше да го искористи овој Светски куп како средство за промовирање на фашизмот.[1][2] Иако некои историчари и спортски новинари упатија обвинувања за корупција и мешање од страна на Мусолини за да влијае на натпреварот во корист на Италија,[2] Италија отсекогаш тврдела дека ја заслужила победата во натпреварувањето и успешната репрезентација, која се смета да биде еден од најдобрите во историјата на земјата, излегол како победник и на олимпискиот фудбалски турнир во 1936 година, чиј домаќин беше Германија и на Светското првенство во 1938 година, чиј домаќин беше Франција.[2][3][4]

Топката Федера 102, која беше произведена во Италија, беше топката за натпревар обезбедена за Светското првенство во 1934 година.[5]

Избор на домаќин уреди

По долгиот процес на одлучување во кој извршниот комитет на ФИФА се состана осум пати,[6] Италија беше избрана за земја домаќин на состанокот во Стокхолм на 9 октомври 1932 година [7] Одлуката ја донесе извршниот комитет без гласање на членовите. Италијанската понуда беше избрана во предност наместо онаа од Шведска;[8] италијанската влада доделила буџет од 3,5 милиони лири за турнирот.[9]

Квалификација и учесници уреди

36 земји се пријавија за учество на турнирот, па затоа беа потребни квалификациски натпревари за да се намали бројката на учесници на 16.[7] И покрај тоа, имаше неколку забележителни отсутни. Актуелниот носител на Светското првенство Уругвај одби да учествува, во знак на протест поради одбивањето на неколку европски земји да патуваат во Јужна Америка на претходниот Светски куп, на кој Уругвај беше домаќин во 1930 година.[2] Како резултат на тоа, Светското првенство во 1934 година е единственото на кое актуелните шампиони не учествувале.[6][10] Британските домашни нации, во период на самонаметнат егзил од ФИФА, исто така одбија да учествуваат, иако ФИФА им понуди на Англија и на Шкотска директен влез на турнирот без квалификации.[11] Членот на Комитетот на Фудбалскиот сојуз Чарлс Сатклиф го нарече турнирот „шега“ и тврди дека „националните сојузи на Англија, Шкотска, Велс и Ирска имаат сосема доволно да направат на нивното меѓународно првенство, што ми се чини дека е многу подобро светско првенство од она да биде поставена во Рим“.[12]

И покрај нивната улога како домаќин, Италија сепак требаше да се квалификува, единствениот пат кога домаќинот требаше да го стори тоа.[7] Квалификациските натпревари беа распоредени на географска основа. Повлекувањето на Чиле и Перу значеше дека Аргентина и Бразил се квалификуваа без да одиграат ниту еден натпревар.[13]

Дванаесет од 16-те места беа доделени за Европа, три за Америка и едно за Африка или Азија (вклучувајќи ја и Турција). Само 10 од 32-та учесници и четири од 16-те квалификувани селекции (Бразил, Аргентина, Соединетите Американски Држави и Египет, првата африканска селекција што се квалификуваше за финалниот турнир на Светското првенство), беа надвор од Европа. Последното место во финалето беше оспорено помеѓу Соединетите Американски Држави и Мексико само три дена пред почетокот на турнирот во еднократниот натпревар во Рим, кој го добија САД.[14]

Места на одржување уреди

Бројот на поддржувачи кои патуваа од други земји беше поголем од кој било претходен фудбалски турнир, вклучувајќи 7.000 од Холандија и по 10.000 од Австрија и Швајцарија.[15]

Формат уреди

Групната фаза користена на првиот Светски куп беше отфрлена во корист на директен нокаут турнир. Ако натпреварот беше изедначен по деведесет минути, тогаш се играа триесет минути продолжение. Доколку резултатот сепак беше изедначен по продолженијата, натпреварот се преигра следниот ден.

Осумте носители - Аргентина, Бразил, Германија, Италија, Холандија, Австрија, Чехословачка и Унгарија - останаа одвоени во првото коло.

Резиме уреди

Сите осум натпревари од првото коло започнаа во исто време.[7] Домаќинот и фаворитот Италија извонредно победи, победувајќи ги САД со 7–1; Дописникот на Њујорк Тајмс напиша дека „само убавото постигнување гол на Јулиус Хјулијан од Чикаго го задржа резултатот толку низок како што беше“.[16]

Внатрешните спорови значеа дека тимот на Аргентина за турнирот не содржеше ниту еден член од тимот кој стигна до финалето во 1930 година. На крајот, Ла Албиселесте ќе учествува со аматерски состав.[10] Против Шведска во Болоња, Аргентина двапати водеше, но двата гола на Свен Јонасон и победничкиот на Кнут Крон и донесоа победа на Шведска со 3-2.[6] Сонародните јужноамериканци Бразил, исто така, претрпеа предвремено исфрлување. Шпанија ги победи со 3-1 [7]

За единствен пат во историјата на Светските првенства, последните осум се состоеја целосно од европски селекции - Австрија, Германија, Унгарија, Италија, Шпанија, Шведска и Швајцарија. Сите четири неевропски селекции кои патуваа во Италија беа елиминирани по еден натпревар.

Во четврт-финалето, се одигра првиот репродуциран натпревар во историјата на Светските првенства, кога Италија и Шпанија ремизираа 1-1 по продолженијата. Натпреварот се одигра на силно агресивен начин со повредени неколку играчи од двете страни: грубата игра го повреди шпанскиот голман Рикардо Самора на првиот меч, оставајќи го оневозможен да учествува во репризата, додека на другата страна грубата игра на Шпанците ја скрши ногата на Италијанецот Марио Пициоло кој повеќе не би играл во репрезентацијата.[17] Италија победи во репризата со 1–0; нивната игра толку била физичка што најмалку тројца Шпанци мораа да го напуштат теренот со повреди.[18] Италија потоа ја победи Австрија во полуфиналето со истиот резултат. Во меѓувреме, Чехословачка го обезбеди своето место во финалето победувајќи ја Германија со 3-1.

Стадионот на Националната фашистичка партија беше местото на финалето. Со 80 минути одиграни, Чехословаците водеа со 1–0. Италијанците успеаја да постигнат гол пред последниот судиски свиреж, а потоа постигнаа уште еден гол во судиското продолжение за да бидат крунисани како светски победници.

Низ годините, неколку извори известија дека турнирот бил нарушен со мито и корупција и дека можел да биде под влијание на италијанскиот диктатор Бенито Мусолини, кој го користел турнирот како пропагандна алатка за фашизмот. Според овие обвинувања, Мусолини лично избирал судии за натпреварите на кои играла италијанската репрезентација, додека италијанската влада се мешала во организацијата на настаните од ФИФА, реорганизирајќи ја логистиката на натпреварите за дополнително промовирање на фашизмот.[3][2][19][4] Сепак, Италија исто така го освои следното издание на Светското првенство (одржано во Франција) како и олимпискиот фудбалски турнир во 1936 година .

Стрелци на головите уреди

Со пет гола, Олжич Неједли беше најдобар стрелец на турнирот. Вкупно 70 гола постигнаа 45 играчи, а ниту еден од нив не си постигнал автогол.

Наводи уреди

Надворешни врски уреди

 1. de Carvalho 2014
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Hart, Jim (27 July 2016). „When the World Cup rolled into fascist Italy in 1934“. These Football Times (англиски). Посетено на 14 June 2018. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „football_times“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 3. 3,0 3,1 Fascism and Football. BBC. https://www.youtube.com/watch?v=oS0yeCONIaM. 
 4. 4,0 4,1 Weiner, Matthew (8 June 2010). „When worlds collide: Soccer vs. politics“. CNN (англиски). Посетено на 14 June 2018. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „cnn“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 5. „FIFA World Cup 1934 Italy. Federale 102“. WorldCupBalls.info (англиски). Посетено на 9 July 2021.
 6. 6,0 6,1 6,2 Freddi 2006
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 Hunt 2006
 8. „History of FIFA – The first FIFA World Cup“. FIFA. Архивирано од изворникот на 29 March 2013. Посетено на 14 June 2018.
 9. Goldblatt 2007
 10. 10,0 10,1 Glanville 2005
 11. Beck, Peter J. (1999). „British football and FIFA, 1928-46: Going to war or peacefully coexistence?“. FIFA.com. Архивирано од изворникот на 19 October 2015. Посетено на 27 February 2018.
 12. Taylor, Matthew (2005). The Leaguers: The Making of Professional Football in England 1900-1939. Liverpool: Liverpool University Press. стр. 217. ISBN 9781781387030.
 13. Crouch 2002
 14. Brewin, John; Williamson, Martin (1 May 2014). „World Cup History: 1934“. ESPN. Посетено на 15 June 2018.
 15. Murray 1998
 16. Wangerin 2006
 17. Baker 1988
 18. Wilson 2009
 19. „Research: World Cup matches fixed in '34, '78“. ESPN. 25 April 2013. Посетено на 9 July 2021.