Светско првенство во фудбал 1962

1962 Светско првенство на ФИФА — Чиле
Campeonato Mundial de Fútbol - Chile 1962
Официјален постер
Официјален постер
Тимови 16  (од 56 квалификанти)
Домаќин Чиле
Шампиони  Бразил (втора титулa)
Одиграни натпревари   32
Постигнато голови 89  (просек 2.781 по натпревар)
Посетеност 899.074  (просек 28.096 по натпревар)
Најдобар стрелец Бразил Гаринча
Бразил Вава
Чиле Леонел Санчес
Флоријан Алберт
СССР Валентин Иванов
Југославија Дражен Јерковиќ
4 гола
Најдобар играч не е биран


Прваци на Светското првенство во 1962
Brazil
Бразил
Втора титула
Светско првенство во фудбал

Уругвај 1930 | Италија 1934 | Франција 1938 | Бразил 1950 | Швајцарија 1954 | Шведска 1958 | Чиле 1962 | Англија 1966 | Мексико 1970 | Западна Германија 1974 | Аргентина 1978 | Шпанија 1982 | Мексико 1986 | Италија 1990 | САД 1994 | Франција 1998 | Кореја/Јапонија 2002 | Германија 2006 | Јужна Африка 2010 | Бразил 2014 | Русија 2018 | Катар 2022 |

Награди | Историја | Домаќини | Маскоти | Квалификации | Рекорди | Трофеи