Светско првенство во фудбал 1978

1978 Светско првенство на ФИФА — Аргентина
Argentina '78
Официјално лого
Официјално лого
Тимови 16  (од 106 квалификанти)
Домаќин Аргентина
Шампиони Аргентина (прва титулa)
Одиграни натпревари   38
Постигнато голови 102  (просек 2.684 по натпревар)
Посетеност 1.546.151  (просек 40.688 по натпревар)
Најдобар стрелец Аргентина Марио Кемпес
6 гола
Најдобар играч не е биран


Шампиони на Светското Првенство во 1978
Argentina
Аргентина
Прва титула
Светско првенство во фудбал

Уругвај 1930 | Италија 1934 | Франција 1938 | Бразил 1950 | Швајцарија 1954 | Шведска 1958 | Чиле 1962 | Англија 1966 | Мексико 1970 | Западна Германија 1974 | Аргентина 1978 | Шпанија 1982 | Мексико 1986 | Италија 1990 | САД 1994 | Франција 1998 | Кореја/Јапонија 2002 | Германија 2006 | Јужна Африка 2010 | Бразил 2014 | Русија 2018 | Катар 2022 |

Награди | Историја | Домаќини | Маскоти | Квалификации | Рекорди | Трофеи