Светско првенство во фудбал 1950

1950 Светско првенство на ФИФА — Бразил
IV Campeonato Mundial de Futebol
Официјален постер
Официјален постер
Тимови 13  (од 34 квалификанти)
Домаќин Бразил
Шампиони  Уругвај (втора титулa)
Одиграни натпревари   22
Постигнато голови 88  (просек 4 по натпревар)
Посетеност 1.036.000  (просек 47.091 по натпревар)
Најдобар стрелец Бразил Адемир
9 гола
Најдобар играч не е биран


Шампиони на Светското Првенство во 1950
Uruguay
Уругвај
Втора титула
Светско првенство во фудбал

Уругвај 1930 | Италија 1934 | Франција 1938 | Бразил 1950 | Швајцарија 1954 | Шведска 1958 | Чиле 1962 | Англија 1966 | Мексико 1970 | Западна Германија 1974 | Аргентина 1978 | Шпанија 1982 | Мексико 1986 | Италија 1990 | САД 1994 | Франција 1998 | Кореја/Јапонија 2002 | Германија 2006 | Јужна Африка 2010 | Бразил 2014 | Русија 2018 | Катар 2022 |

Награди | Историја | Домаќини | Маскоти | Квалификации | Рекорди | Трофеи