Изглед на Видин

Видин

Бугарија Бугарија

Население 47.138[1]
Површина Километар квадратен
Административна поделба Видинска област
Регистарска ознака ВН (BG)
Мрежно место Мрежно место/
Градоначалник Герго Гергов (БСП, ЗСАС)
Надморска височина 34 m
Координати: 43° 59′ С, 22° 52′ И

Vidin location in Bulgaria.png

Видин (бугарски: Видин) е град во северозападниот дел на Бугарија, административен центар на Видинската област. Тој е град-пристаниште на бреговите на Дунав со тврдина и има 47.138 жители.

Видин е град со древна историја. Наследник е на древното келтско селиште Дунониja кадешто Римjаните потоа изградиле град-тврдина со името Бонониja, коjшто Бугарите го нарекле Б’дин (Бъдин), а потоа Видин. По римското време, тој е едeн од главните градови на провинциjaта Горна Мезиja (Северозападна Бугарија и Источна Србија).

Тврднината "Баба Вида" на Дунав

При Второто Бугарско Царство, цар Иван Срацимир го избира Видин за главниот град на Б’динското (Видинското) царство. Тоа постои само 32 години – од 1364 до 1396, кога и тој крај на Бугарија е поробен од Турците. На 16 октомври 1689 австриjската армиjа на Хабсбуршката монархиjа ослободува Видин од турското иго, но подоцна Турците се враќат во градот. Во 1848, Видинци се дигаат против Турците.

НаводиУреди

  1. „Население на Бугарија по градови“. Архивирано од изворникот на 2011-04-08. Посетено на 2011-04-05.

Надворешни врскиУреди