Филип Арапски бил римски цар. Попознат е и како Марко Јулиј Филип . Роден е во 204 година. Со Римското Царство управувал од 244 година до август 249 година. Бил наследен од страна на Дециј Трајан. Познат е по тоа што е единствениот римски цар роден надвор од нејзините граници и можеби првиот кој бил симпатизер на христијанството[2].

Филип Арапски
Imperator Caesar Marcus Julius Philippus Augustus[1]
Роден 204
Починал август 249
Верона, денешна Италија

Наводи уреди

  1. Cooley, Alison E. (2012). [[[:Предлошка:Googlebooks]] The Cambridge Manual of Latin Epigraphy] Проверете ја вредноста |url= (help). Cambridge University Press. стр. 498. ISBN 978-0-521-84026-2.
  2. McGuckin, John Anthony (15 December 2010). The Encyclopedia of Eastern Orthodox Christianity (англиски). John Wiley & Sons. ISBN 978-1-4443-9254-8.