Верона (италијански: Verona) — град во Северна Италија. Верона е вториот по големина град после Венеција. Верона светски е позната како место каде што се одвива Шекспировата драма Ромео и Јулија, во чија чест се уредени повеќе места во градот, поради тоа уште се нарекува и „Град на романтиката“. Римската арена во Верона од 1 век е една од најголемите и најдобро сочуваните. Можела да прими 22,000 гледачи, а и денеска се користи за разни приредби. Во Верона, покрај останатото, секоја есен се одржува и најголемиот светски саем на Каменот.

Верона
општина
Città di Verona
Знаме на Верона
ЗемјаИталија
РегионВенето
ПокраинаВерона (VR)
Управа
 • ГрадоначалникФлавио Тоси
Површина
 • Вкупна206,63 км2 (7,978 ми2)
Надм. вис.&1000000000000005900000059 м
Население (27 декември 2008)
 • Вкупно265.410
 • Густина13/км2 (33/ми2)
ДемонимВеронеси или Скалигери
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.37100
Повик. бр.045
Светец-заштитникСан Зено
Слава12 април
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Град Верона
светско наследство на УНЕСКО
Поглед на Верона од врвот на зградата Ламберти.
Критериумкултурно: ii, iv
Навод797
Запис2000 (24. заседание)
Статуата на Данте Алигиери во Верона

Историја

уреди

Пошироката област на Венеција била населено уште во времето на праисторијата. Околу 300 п.н.е. година оваа област паднала под власт на Римјаните. Иако античка Верона немала исклучително значење меѓу староримските градови, во Верона останале многу солидно сочувани градби, арени и неколку градски капии.

Демографија

уреди

Според проценките од 2010 година во Верона живееле 263.964 жители[1]. Во 2008 година во Верона живееле околу 270.000 жители, што е 2,5% повеќе од пред еден век. Верона има и значително приградско подрачје , со кое брои околу половина милион жители. Според податоците од 2009 година во Верона 87% биле Италијанци[2]. Најголемата имигрантска група доаѓа од еврпските нации (најголемата од Романија): 3.60%, Јужна Азија: 2.03%, Потсахарска Африка: 1.50%. Во градот претежно има Римокатолици, но поради имиграцијата сега има и Православни Христијани, Муслимани и Хиндузи.

 
Панорамски поглед на градот.

Спорт

уреди

Градот има два професионални фудбалски тима. Историски, главниот тим на градот бил ФК Хелас Верона, којшто сега е во втората дивизија на лигата Серија А. Другиот тим ФК Кјево Верона, моментално игра во Серија А. Тимот ФК Хелас Верона го освоил Италијанското првенство во сезоната 1984/1985, со што им се овозможи учество во Европскиот куп следната година. Верона е дом на одбојкарскиот тим Марми Ланза Верона (сега во Серија А1), рагби тимот Френклин и Маршал Кус Верона (сега во Серија А1), и кошаркарскиот тим Скалигера Баскет (сега во Легаду).

Градска архитектура

уреди

Верона е град со голема историја. Во градот се сочувани неколку антички градби (арени, градски капии).

Галерија

уреди

Партнерски градови

уреди

Клима

уреди

Верона има влажна суптропска клима карактеристична за внатрешните рамнини на Северна Италија со жешки лета и со ладни зими. Релативната влажност на воздухот е висока во текот на годината, особено во зима кога предизвикува магла главно од самрак до доцна наутро.

Климатски податоци за Verona
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 5.2
(41.4)
8.5
(47.3)
13
(55)
17.3
(63.1)
22.3
(72.1)
26.2
(79.2)
28.9
(84)
28.1
(82.6)
24.4
(75.9)
18.4
(65.1)
11.1
(52)
6.0
(42.8)
17.5
(63.5)
Сред. дневна °C (°F) 1.6
(34.9)
4.3
(39.7)
8.2
(46.8)
12.2
(54)
16.9
(62.4)
20.7
(69.3)
23.3
(73.9)
22.7
(72.9)
17.6
(63.7)
13.4
(56.1)
7.3
(45.1)
2.4
(36.3)
12.7
(54.9)
Прос. ниска °C (°F) −2.0
(28.4)
0.1
(32.2)
3.4
(38.1)
7.0
(44.6)
11.4
(52.5)
15.2
(59.4)
17.7
(63.9)
17.2
(63)
13.7
(56.7)
8.4
(47.1)
3.4
(38.1)
−1.2
(29.8)
7.9
(46.2)
Прос. врнежи cм (ин) 5.45
(2.146)
4.78
(1.882)
5.78
(2.276)
6.88
(2.709)
8.54
(3.362)
8.61
(3.39)
6.15
(2.421)
8.75
(3.445)
6.26
(2.465)
8.15
(3.209)
7.53
(2.965)
5.06
(1.992)
81.94
(32.26)
Прос. бр. врнежливи денови 7 6 7 9 9 9 6 7 5 8 8 6 86
Извор: Verona Villafranca Weather Station

Наводи

уреди
  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-03-09. Посетено на 2013-03-01.
  2. http://demo.istat.it/strasa2009/index.html

Надворешни врски

уреди