Пертинакс бил римски цар. Роден е на 1 август 126. Попознат е и како Публиј Хелвиј Пертинакс. Со Римското Царство управувал од 31 декември 192 година до 28 март 193 година. Негов наследник е Дидиј Јулијан. Пертинакс е првиот од петте римски цареви во 193 година.

Пертинакс
Caesar Publius Helvius Pertinax Augustus[1]
Роден 1 август 126
Алба, Италија
Починал 28 март 193
Рим, Италија

Наводи уреди

  1. Cooley, Alison E. (2012). [[[:Предлошка:Googlebooks]] The Cambridge Manual of Latin Epigraphy] Проверете ја вредноста |url= (help). Cambridge University Press. стр. 494. ISBN 978-0-521-84026-2.
  2. Pertinax Inv. 1914 n. 202. Uffizi Digitization Project.