Максимин Трак (латински:Gaius Iulius Verus Maximinus Thrax или Iulius Verus Maximinus Thrax) бил римски цар. Роден е во 173 година. Попознат е и како Гај Јулиј Вер Максимин. Со Римското Царство управувал од 235 година до 238 година. Негов наследник е Гордијан I. Тој е првиот варварин и војнички цар[3] кој станал римски цар, како и првиот цар кој никогаш не го видол Рим. Тој е еден од трите т.н. воени цари од 3 век.

Максимин Трак
Gaius Julius Verus Maximinus[1]
Роден 173
Мизија или Тракија
Починал 238[2]
Аквилеја, денешна Италија

Наводи

уреди
  1. Cooley, Alison E. (2012). [[[:Предлошка:Googlebooks]] The Cambridge Manual of Latin Epigraphy] Проверете ја вредноста |url= (help). Cambridge University Press. стр. 497. ISBN 978-0-521-84026-2.
  2. Rea, J. R. (1972). „O. Leid. 144 and the Chronology of A. D. 238“. Zeitschrift für Papyrologie und Epigraphik. 9: 1–19. JSTOR 20180380.
  3. Kerrigan, Michael (2016). The Untold History of the Roman Emperors. Cavendish Square. стр. 248. ISBN 9781502619112. Посетено на 19 March 2019.