Страде Бјанке 2019

13. издание на велосипедската трка
Страде Бјанке 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание13. Страде Бјанке
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2019 1.UWT
Датум9 март 2019
Растојание184 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеСиена
ОдредиштеСиена
Екипи21
Возачи на почеток147
Возачи на крај83
Просечна брзина38,43 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникFRA Жилијан Алафилип (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранDEN Јакоб Фуглсанг (Астана) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Ваут ван Ерт (Џамбо-Висма) Wikidata-logo S.svg
Strade bianche hommes 2018.png
◀ 20182020 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Страде Бјанке 2019 — 13. издание на велосипедската еднодневна трка Страде Бјанке, која се одржала на 9 март како петти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Била освоена од Жилијан Алафилип пред Јакоб Фуглсанг. Ваут ван Ерт бил трет и со тоа го заокружил подиумот.[2]

РутаУреди

Рутата била идентична од изданието во 2018 година, содржејќи 63 километри патишта од чакал распределени во 11 сектори, додека вкупната должина на трката била 184 километри.[3]

Сектори (делови на strade bianche)
Бр. Име Оддалеченост од Должина
(км)
Категорија
Почеток
(км)
Цел
(км)
1 Видрита 17,6 160,3 2,1  
2 Бањаја 25 153,2 4,7     
3 Ради 36,9 142,7 4,4   
4 Ла пјана 47,6 130,9 5,5  
5 Лучињано 75,8 96,3 11,9    
6 Пјеве а Салти 88,7 87,3 8,0     
7 Сан Мартино ин Гранија 111,3 63,2 9,5    
8 Монте Санте Мари
(Сеторе Канчелара)
130 42,5 11,5      
9 Монтеаперти 160 23,6 0,8  
10 Коле Пинѕуто 164,6 17 2,4     
11 Ле Толфе 171 11,9 1,1    

ЕкипиУреди

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2017 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Сепак, сите осумнаесет екипи избрале да настапат на трката, како во 2017 и 2018 година. Дополнително, три професионални континентални екипи се натпреварувале со што се заокружила главната група од 21 екипа.

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   Бора-Хансгрое
 5.   ССС Тим
 6.   Декојнинк-Квик Степ
 7.   Дименжн Дата
 8.   ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 9.   Групама-ФДЖ
 10.   Џамбо-Висма
 11.   Катјуша-Алпесин
 12.   Лото-Судал
 13.   Мичелтон-Скот
 14.   Мовистар
 15.   Инеос
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (3)
 1.   Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ
 2.   Нипо-Вини Фантини-Фезане
 3.   Витал Консепт-Б&Б Хотелс

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[4]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ4ч 47' 14
2.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 2
3.   Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 27
4.   Здењек Штибар Декојнинк-Квик Степ+ 1' 00
5.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 1' 00
6.   Грег ван Авермет ССС+ 1' 01
7.   Алексеј Луценко Астана+ 1' 04
8.   Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 08
9.   Томс Скујињш Трек-Сегафредо+ 1' 12
10.   Тим Веленс Лото-Судал+ 1' 21
Извор: ProCyclingStats


Список на учеснициУреди

НаводиУреди

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. „Julian Alaphilippe takes victory in fast and dusty Strade Bianche 2019“. Cycling Weekly. Посетено на 9 март 2019.
 3. Фаранд, Стивен. „Strade Bianche 2019 – Preview. Can anyone stop Deceuninck-QuickStep from winning on the Tuscan dirt roads?“. cyclingnews.com. Посетено на 9 март 2019.
 4. „Страде Бјанке 2019“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди