Страде Бјанке 2019

13. издание на велосипедската трка

Страде Бјанке 2019 — 13. издание на велосипедската еднодневна трка Страде Бјанке, која се одржала на 9 март како петти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Страде Бјанке 2019
Детали за трката
Издание13. Страде Бјанке
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум9 март 2019
Растојание184 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеСиена
ОдредиштеСиена
Екипи21
Возачи на почеток147
Возачи на крај83
Просечна брзина38,43 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникFRA Жилијан Алафилип (Судал Квик-Степ)
ВторопласиранDEN Јакоб Фуглсанг (Астана Казахстан Тим)
ТретопласиранBEL Ваут ван Ерт (Џамбо-Висма)
◀20182020▶
Документација

Била освоена од Жилијан Алафилип пред Јакоб Фуглсанг. Ваут ван Ерт бил трет и со тоа го заокружил подиумот.[2]

Рута

уреди

Рутата била идентична од изданието во 2018 година, содржејќи 63 километри патишта од чакал распределени во 11 сектори, додека вкупната должина на трката била 184 километри.[3]

Сектори (делови на strade bianche)
Бр. Име Оддалеченост од Должина
(км)
Категорија
Почеток
(км)
Цел
(км)
1 Видрита 17,6 160,3 2,1  
2 Бањаја 25 153,2 4,7     
3 Ради 36,9 142,7 4,4   
4 Ла пјана 47,6 130,9 5,5  
5 Лучињано 75,8 96,3 11,9    
6 Пјеве а Салти 88,7 87,3 8,0     
7 Сан Мартино ин Гранија 111,3 63,2 9,5    
8 Монте Санте Мари
(Сеторе Канчелара)
130 42,5 11,5      
9 Монтеаперти 160 23,6 0,8  
10 Коле Пинѕуто 164,6 17 2,4     
11 Ле Толфе 171 11,9 1,1    

Екипи

уреди

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2017 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Сепак, сите осумнаесет екипи избрале да настапат на трката, како во 2017 и 2018 година. Дополнително, три професионални континентални екипи се натпреварувале со што се заокружила главната група од 21 екипа.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (3)

Поредок

уреди

Завршен пласман

уреди

[4]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Жилијан Алафилип Судал Квик-Степ4ч 47' 14
2.   Јакоб Фуглсанг Астана Казахстан Тим+ 2
3.   Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 27
4.   Здењек Штибар Судал Квик-Степ+ 1' 00
5.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 1' 00
6.   Грег ван Авермат ССС Team+ 1' 01
7.   Алексеј Луценко Астана Казахстан Тим+ 1' 04
8.   Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 08
9.   Томс Скујињш Трек-Сегафредо+ 1' 12
10.   Тим Веленс Лото-Судал+ 1' 21
11.   Ив Ламперт Судал Квик-Степ+ 1' 28
12.   Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 2' 41
13.   Питер Сери Судал Квик-Степ+ 2' 41
14.   Силван Дилје АГ2Р Ситроен Тим+ 2' 42
15.   Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 2' 44
16.   Марко Канола Нипо-Вини Фантини-Фезане+ 2' 44
17.   Сам Омен Тим ДСМ+ 2' 44
18.   Лук Дарбриџ Тим Џејко АИУла+ 2' 47
19.   Кристофер Јул-Јенсен Тим Џејко АИУла+ 2' 48
20.   Роман Кројцигер Дименжн Дата+ 2' 48
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници

уреди

Наводи

уреди
  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. „Julian Alaphilippe takes victory in fast and dusty Strade Bianche 2019“. Cycling Weekly. Посетено на 9 март 2019.
  3. Фаранд, Стивен. „Strade Bianche 2019 – Preview. Can anyone stop Deceuninck-QuickStep from winning on the Tuscan dirt roads?“. cyclingnews.com. Посетено на 9 март 2019.
  4. „Страде Бјанке 2019“. ProCycling.

Надворешни врски

уреди