Нипо-Вини Фантини-Европа Овини

италијанска велосипедска екипа

Нипо-Вини Фантини (кратенка според UCI: VFN) — професионална континентална велосипедска екипа основана во Италија, која учествува на континенталните трки. Екипата била основана како Вини Фантини-НИПО-Де Роза во 2013 година.

Нипо-Вини Фантини
Инфомации за тимот
UCI кодVFN
Лоциран Србија (2008)
 Италија (2009–2011)
Flag of Japan.svg Јапонија (2012–2014)
 Италија (2015–)
Основан2008 (2008)
Статусконтинентална (2008–2014)
професионална континентална (2015– )
ВелосипедиДе Роза
Клучни кадри
Извршен директорХироши Дајмон
Спортски директорАлберто Ели
Фабрицио Фабри
Андреа Пеши
Историја на тимското име
2008–2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015–2017
2018-
Центри дела Калцатура-Партизан
Центри дела Калцатура-Кавалиере
Д’Анџело & Антенуки-Нипо
Тим Нипо
Тим-Нипо-Де Роза
Вини Фантини-Нипо
Нипо-Вини Фантини
Нипо-Вини Фантини-Европа Овини

Состав на екипатаУреди

2018Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Филипо Ѕаканти 12 септември 1995Colpack (2017)
  Хајато Јошида 19 мај 1989Matrix Powertag (2017)
  Никола Баџоли 19 февруари 1995Zalf Euromobil Désirée Fior (2016)
  Хоан Боу 16 јануари 1997
  Едуард Микаел Гросу 4 септември 1992
  Масакаѕу Ито 12 јуни 1988Aisan Racing (2016)
  Марко Канола 26 декември 1988ЈунајтедХелткеар (2016)
  Марино Кобајаши 1 јули 1994
  Дамијано Кунего 19 септември 1981Лампре-Мерида (2014)
  Хуан Хосе Лобато  (21 фев–-)30 декември 1988Лото НЛ-Џамбо (2017)
  Алан Марангони 16 јули 1984ЕФ Едукејшн-Нипо (2016)
  Хидето Накане 2 мај 1990Aisan Racing (2016)
  Хироки Нишимура 20 октомври 1994Shimano Racing Team (2017)
  Симоне Понци 17 јануари 1987ЦЦЦ Спранди Полковице (2017)
  Иван Сантаромита 30 април 1984Skydive Dubai-Al Ahli (2016)
  Марко Тица 6 февруари 1992GM Europa Ovini (2017)
  Кохеј Утима 8 ноември 1988Bridgestone (2016)
  Шо Хацујама 17 август 1988Bridgestone (2017)
  Дамијано Чима 13 септември 1993Viris Maserati-Sisal Matchpoint (2017)
  Имерио Чима 29 октомври 1997Viris Maserati-Sisal Matchpoint (2017)
Извор: UCI

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди