Ијан Босвел

американски велосипедист

Ијан Босвел (англиски: Ian Boswell; р. 7 февруари 1991) — поранешен американски професионален друмски велосипедист и сегашен велосипедист на чакал, кој настапувал на трки на чакал за екипата Ваху Фронтиерс.[1] Претходно, Босвел настапувал како друмски велосипедист во периодот 2010-2019 за екипите Бисел (2010), Хагенс Берман Аксеон (2011–2012), Аргос-Шимано (2012), Тим Скај (2013–2017) и Катјуша-Алпесин (2018–2019).

Ијан Босвел
Босвел на Трката околу Калифорнија 2012
Лични податоци
Цело имеИјан Босвел
ПрекарД Боз (The Boz)
Роден7 февруари 1991(1991-02-07)(33 г.)
Бенд, Орегон,  САД
Висина1,85 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубВаху Фронтиерс
Дисциплинадрумски велосипедизам
велосипедизам на чакал
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2005–2006
2007
2008
2009
2012
2020-
ГС Форца Вело
Колавита-Сутер Хоум
ЦМГ Рејсинг
Хот Тјубс
Аргос-Шимано
Ваху Фронтиерс
Професионални клубови
2010
2011-2012
2013-2017
2018-2019
Бисел
Хагенс Берман Аксеон
Тим Скај
Катјуша-Алпесин
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 ТТТ етапа (2016)
Последна промена
2 ноември 2022

Кариера

уреди

Како помал тренирал и кошарка, американски фудбал крос-кантри скијање и трчање.[2] Моментално престојува во Пичам, Вермонт.[3][4]

Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2015[5] и за Џиро д’Италија 2016.[6] Во јули 2018 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2018.[7]

Ја освоил трката Анбаунд Гравел 200 во 2021 година, победувајќи го поранешниот друмски велосипедист Лауренс тен Дам на целта.[8]

Достигнувања

уреди
2006
3. Национално младинско друмско првенство
2008
2. Национално јуниорско хронометарско првенство
4. Краен пласман Тур де л’Абитиби
2010
1. Невада Сити Класик
3. Краен пласман Трка околу Јута
1.   Пласман за млад возач
2011
1. Невада Сити Класик
5. Краен пласман Велосипедски класик Каскад
2012
1. Етапа 5 Трка Џила
2. Лиеж-Бастоњ-Лиеж под 23 години
5. Краен пласман Трка околу Јута
5. Краен пласман Тур де л’Авенир
5. Гран Премио Палио дел Речото
6. Трофео Алсиде Дегаспери
2014
9. Краен пласман Рут ди Сид
2015
7. Краен пласман Трка околу Калифорнија
9. Трофео Андрат-Мирадор д’Ес Коломер
10. Краен пласман Тур де Лангкави
2016
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
2017
5. Краен пласман Трка околу Калифорнија
6. Краен пласман Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
8. Трофео Поленка-Порт де Андрат
2021
1. Анбаунд Гравел 200
2022
3. Анбаунд Гравел 200

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2015 2016 2017 2018
  Џиро 71
  Тур 79
  Вуелта 71 80 126

— = не учествувал; СО = се откажал

Наводи

уреди
  1. Cotton, Jim (January 15, 2020). „Wahoo launches new gravel team alongside Ian Boswell“. VeloNews. Pocket Outdoor Media Inc. Посетено на December 2, 2020.
  2. Фрец, Кејли (3 мај 2016). „Boswell on training with Froome and the 'Flaming Baguette'. VeloNews. Архивирано од изворникот на 2016-10-12. Посетено на 7 мај 2016.
  3. Даниел Мекмаон (28 јануари 2013). „Nine Questions With Europe–Bound Ian Boswell and Joe Dombrowski“. Bicycling. Rodale, Inc. Посетено на 7 јануари 2014.
  4. Грегор Браун (12 октомври 2013). „Ian Boswell eager for 2014 after a season spent learning“. Cyclingnews.com. Future plc. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 7 јануари 2013.
  5. „Vuelta a España 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.
  6. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.
  7. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 July 2017.
  8. „Ian Boswell pips Laurens Laurens ten Dam to Unbound Gravel 200 Title“.

Надворешни врски

уреди