Лахлан Мортон

австралиски велосипедист

Лахлан Дејвид Мортон (англиски: Lachlan David Morton; р. 2 јануари 1992) — австралиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ЕФ Едукејшн-Нипо.[1]

Лахлан Мортон
Мортон на Тур де л’Ен 2014
Лични податоци
Цело имеЛахлан Дејвид Мортон
ПрекарЛахи
Роден2 јануари 1992 (1992-01-02) (29 г.)
Порт Мекгвари, Нов Јужен Велс, Австралија Австралија
Висина1,80 м
Маса62 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЕФ Едукејшн-Нипо
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2010
2011

2012
Холовеско Партнерс
Чипотл-Гармин Дивилопмент Тим
Гармин-Шарп
Професионални клубови
2013–2014
2015-2016
2017-2018
2019-
Гармин-Шарп
Џели Бели-Максис
Тим Дименжн Дата
ЕФ Едукејшн Фирст
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Јута (2016)
Последна промена
9 февруари 2019

Мортон ги поминал сезоните 2011 и 2012 во развојната екипа на Гармин-Шарп, Чипотл-Фирст Солар Дивилопмент Тим.[2][3]

По успешната сезона 2016 во која освоил етапа и крајните победа на Трка Џила и на Трката околу Јута, во септември 2016 година Тим Дименжн Дата потврдиле дека ќе им се приклучи за 2017 година. Потегот го споил со поранешниот колега од Гармин, Бен Кинг.[4] Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2017.[5]

ДостигнувањаУреди

2009
5. Национално хронометарско првенство
2010
1.   Краен пласман Тур де л’Абитиби
1. Етапа 3
1. Етапа 6
7. Краен пласман Трка околу Јута
2011
2. Краен пласман Класик Каскад
3. Краен пласман Трка Џила
6. Краен пласман Тур де Лангкави
7. Краен пласман Џиро до Интериор де Сао Пауло
2012
6. Краен пласман Тур де ла Гваделуп
1.   Пласман за млад возач
8. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
2013
5. Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
1.   Пласман за млад возач
Трка околу Јута
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 3
2015
5. Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
9. Краен пласман Тур де Бос
10. Краен пласман Трка околу Јута
2016
1.   Краен пласман Трка околу Јута
1. Етапа 3
1. Етапа 7
1.   Краен пласман Трка Џила
1. Етапа 1
1. Етапа 4 Тур де Хокаидо
4. Краен пласман Тур де Бос
2017
7. Краен пласман Трка околу Калифорнија
1.   Пласман за млад возач
8. Краен пласман Трка околу Оман

НаводиУреди

  1. „EF Education First Pro Cycling“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Архивирано од изворникот на 2 January 2019. Посетено на 2 January 2019.
  2. „Lachlan Morton Interview: Big name to watch“. VeloNation. VeloNation LLC. 16 декември 2012. Посетено на 3 март 2013.
  3. „Morton signs with Garmin-Sharp“. SBS One. Special Broadcasting Service. 23 ноември 2012. Посетено на 14 август 2014.
  4. О’Ши, Садб (29 септември 2016). „King, Thwaites and Morton join Dimension Data for 2017“. cyclingnews.com. Посетено на 29 септември 2016.
  5. „2017 > 72nd Vuelta a España > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 17 август 2017.

Надворешни врскиУреди