Хуан Хосе Лобато

шпански велосипедист

Хуан Хосе Лобато дел Вале (шпански: Juan José Lobato del Valle; р. 30 декември 1988) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Нипо-Вини Фантини-Фезане.

Хуан Хосе Лобато
Лобато на Три дена Де Пане 2015
Лични податоци
Цело имеХуан Хосе Лобато дел Вале
ПрекарХуанхо
Роден30 декември 1988(1988-12-30)(35 г.)
Требухена,  Шпанија
Висина1,73 м
Маса63 кг
Податоци за клубот
Мом. клубНипо-Вини Фантини-Фезане
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2009
2010
Куева Ел Соплао
Андалусија-Кахасур (стажант)
Професионални клубови
2011–2012
2013
2014–2016
2017
2018
Андалусија-Каха Гранада
Еускалтел-Еускади
Мовистар Тим
Лото НЛ-Џамбо
Нипо-Вини Фантини-Европа Овини
Последна промена
7 мај 2018

Кариера

уреди

Лобато му се приклучил на Мовистар Тим за сезоната 2014 откако неговата мината екипа, Еускалтел-Еускади[1], се распаднала на крајот на сезоната 2013.[2]

Подоцна потпишал двегодишен договор со Лото НЛ-Џамбо почнувајќи од 2017.[3] Во декември 2017 година, договорот на Лобато бил прекинат, поради поседување апчиња за спиење на тренинг-камп пред сезоната, нарушувајќи ги внатрешните правила на екипата.[4]

Достигнувања

уреди
2006
1.   Национално јуниорско друмско првенство
2011
1. Сиркуто де Гечо
7. Трофео Мајорка
10. Класика де Алмерија
2012
Трка околу Чиле
1. Етапа 2
1. Етапа 10
1. Етапа 5 Трка околу езерото Кукунор
2013
1. Сиркуто де Гечо
1. Етапа 2 Вуелта а Кастиља и Леон
4. Класика де Алмерија
6. Вуелта а Ла Риоха
2014
1. Етапа 1 Вуелта а Бургос
2. Класика де Алмерија
2. Краен пласман Тур де Валони
1. Етапа 3
4. Гран Премио Нобили Рубинетерие
4. Милано-Санремо
8. Ватенфал Класик
2015
1. Етапа 2 Тур Даун Андер
Вуелта а Андалусија
1. Етапа 2
1. Етапа 5
2. Даун Андер Класик
2. Сиркуито де Гечо
2. Класика де Алмерија
4. Гран Премио Нобили Рубинетери
2016
1. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
1. Бодовен пласман
1. Етапа 1
3. Краен пласман Трка Дубаи
1. Етапа 3
3. Сиркут де ла Сарт
4. Џиро дел Пиемонте
2017
1. Етапа 1 Тур де л’Ен
6. Трка околу Франкфурт
2018
10. Трка околу Франкфурт

Наводи

уреди
  1. Браун, Грегор (10 декември 2012). „Euskaltel to sell team vehicles to balance books“. Cycling Weekly. IPC Media Ltd. Посетено на 5 јануари 2013. Потпишале 11 нови велосипедист: Јон Аберастури Изага (Шпанија), Гарикоиц Браво Оијарбиде (Шпанија), Хуан Хосе Лобато дел Вале (Шпанија), Тарик Шауфи (Мароко), Јуре Коцјан (Словенија), Роберт Вречер (Словенија), Рикардо Хорхе Кореја Местре (Португалија), Штефен Радохла (Германија), Андре Шулце (Германија), Александар Серебрјаков (Русија) и Јоанис Тамуридис (Грција).
  2. Фаранд, Стивен (28 октомври 2013). „Мувистар потпиша со спринтерот Хуанхо Лобато за 2014“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 21 декември 2013.
  3. „Juan Jose Lobato signs for LottoNL-Jumbo“. Cyclingnews.com. Future plc. 1 август 2016. Посетено на 3 јануари 2018.
  4. Бенсон, Даниел (18 декември 2017). „LottoNL-Jumbo fire Lobato after sleep medication fiasco“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 3 јануари 2018.

Надворешни врски

уреди