Список на екипи и велосипедисти на Џиро д’Италија 2012

список на статии на Викимедија
Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Џиро д’Италија 2012.

Сите 18 UCI ProTeam екипи биле повикани автоматски и се обврзани да настапат, со девер велосипедист во секоја екипа. Четири континентални екипи биле исто така поканети - Андрони Џокатоли-Венецуела, Колнаго-ЦСФ Бардијани, Фарнезе Вини-Селе Италија и Тим НетАп.

Велосипедистите ќе носат броеви од 1 до 219; првата екипа ќе има броеви од 1 до 9, втората од 11 до 19, итн. Исклучок од ова правило ќе биде екипата Орика-ГринЕЏ, која ќе ги користи броевите од 100 до 107 и 109. 108 бил повлечен од организаторите во спомен на Ваутер Вејлант, кој го носел бројот 108 за време на кобната несреќа на минатогодишната трка.

По возачУреди

Легенда
Бр. Стартниот број, кој го носел возачот на Џиро
Место Место во генералниот пласман
Ги означува возачите, родени на или по 1 јануари 1987, кои имаат можност да се натпреваруваат за пласманот за млад возач
      Го означува победникот во генералниот пласман
      Го означува победникот во бодовниот пласман
      Го означува победникот во планинскиот пласман
      Го означува победникот во пласманот за млад возач (натпреварувачите се означени со †)
ДНС Означува возач, кој не стартувал,
на етапата пред која се откажал
ДНФ Означува возач, кој не завршил,
на етапата во која се откажал
ДСК Означува возач, кој бил дисквалификуван од трката,
на етапата на која тоа се случило
ХД Означува возач, кој завршил надвор од временската граница,
на етапа на која тоа се случило
Возраста е точно до 5 мај 2012, датумот на кој започнал Џиро
Бр. Име Националност Екипа Возраст Место
1 Микеле Скарпони   Италија Лампре-ИСД 32 4
2 Дамијано Кунего   Италија Лампре-ИСД 30 6
3 Диего Улиси   Италија Лампре-ИСД 22 21
4 Матео Боно   Италија Лампре-ИСД 28 99
5 Адријано Малори   Италија Лампре-ИСД 24 68
6 Пшемислав Њемјец   Полска Лампре-ИСД 32 39
7 Даниеле Пјетрополи   Италија Лампре-ИСД 31 91
8 Даниеле Ригји   Италија Лампре-ИСД 36 101
9 Алесандро Специјалети   Италија Лампре-ИСД 37 77
11 Џон Гадре   Франција Аг2р-Ла Мондијал 33 11
12 Мануел Белети   Италија Аг2р-Ла Мондијал 26 ДНФ-15
13 Жилиен Берар   Франција Аг2р-Ла Мондијал 24 110
14 Гилом Бонафон   Франција Аг2р-Ла Мондијал 24 90
15 Ибер Дипон   Франција Аг2р-Ла Мондијал 31 16
16 Бен Гаштауер   Луксембург Аг2р-Ла Мондијал 24 67
17 Грегор Газвода   Словенија Аг2р-Ла Мондијал 30 134
18 Матео Монтагути   Италија Аг2р-Ла Мондијал 28 81
19 Матје Перже   Франција Аг2р-Ла Мондијал 27 53
21 Хосе Рухано   Венецуела Андрони Џокатоли-Венецуела 30 ДНФ-19
22 Хосер Серпа   Колумбија Андрони Џокатоли-Венецуела 33 87
23 Емануеле Села   Италија Андрони Џокатоли-Венецуела 31 45
24 Роберто Ферари   Италија Андрони Џокатоли-Венецуела 29 147
25 Фабио Фелине   Италија Андрони Џокатоли-Венецуела 22 50
26 Алесандро де Марки   Италија Андрони Џокатоли-Венецуела 25 98
27 Мигел Анхел Рубијано   Колумбија Андрони Џокатоли-Венецуела 27 62
28 Карлос Хосе Очоа   Венецуела Андрони Џокатоли-Венецуела 31 ДНС-18
29 Џексон Родригес   Венецуела Андрони Џокатоли-Венецуела 27 49
31 Роман Кројцигер   Чешка Астана 25 15
32 Енрико Гаспарото   Италија Астана 30 66
33 Паоло Тиралонго   Италија Астана 34 23
34 Симоне Понци   Италија Астана 25 88
35 Александар Дјаченко   Казахстан Астана 28 119
36 Андреј Цајтс   Казахстан Астана 25 85
37 Кевин Селдрејерс   Белгија Астана 25 33
38 Евгени Петров   Русија Астана 33 61
39 Танел Кангерт   Естонија Астана 25 26
41 Тор Хушовд   Норвешка БМЦ Рејсинг Тим 34 ДНФ-6
42 Алесандро Балан   Италија БМЦ Рејсинг Тим 32 103
43 Матијас Франк   Швајцарија БМЦ Рејсинг Тим 25 83
44 Тејлор Фини   САД БМЦ Рејсинг Тим 21 155
45 Марко Пиноти   Италија БМЦ Рејсинг Тим 36 41
46 Мауро Сантамброџо   Италија БМЦ Рејсинг Тим 27 86
47 Иван Сантаромита   Италија БМЦ Рејсинг Тим 28 52
48 Јохан Чоп   Швајцарија БМЦ Рејсинг Тим 29 14
49 Данило Вис   Швајцарија БМЦ Рејсинг Тим 26 82
51 Доменико Поцовиво   Италија Колнаго-ЦСФ Бардијани 29 8
52 Сака Модоло   Италија Колнаго-ЦСФ Бардијани 24 138
53 Енрико Батаљин   Италија Колнаго-ЦСФ Бардијани 22 74
54 Џанлука Брамбила   Италија Колнаго-ЦСФ Бардијани 24 13
55 Стефано Пираци   Италија Колнаго-ЦСФ Бардијани 25 46
56 Сони Колбрели   Италија Колнаго-ЦСФ Бардијани 21 100
57 Стефано Локатели   Украина Колнаго-ЦСФ Бардијани 23 ДНС-16
58 Анџело Пагани   Италија Колнаго-ЦСФ Бардијани 23 97
59 Марко Коледан   Италија Колнаго-ЦСФ Бардијани 23 153
61 Микел Ниеве   Шпанија Еускалтел-Еускади 27 10
62 Адријан Саез   Шпанија Еускалтел-Еускади 26 156
63 Јон Изагире   Шпанија Еускалтел-Еускади 23 48
64 Мигел Мингез   Шпанија Еускалтел-Еускади 23 157
65 Пјер Казо   Франција Еускалтел-Еускади 27 123
66 Виктор Кабедо   Шпанија Еускалтел-Еускади 22 129
67 Иван Веласко   Шпанија Еускалтел-Еускади 32 ДСК-20
68 Аметс Чурука   Шпанија Еускалтел-Еускади 29 42
69 Хоан Хосе Ороз   Шпанија Еускалтел-Еускади 31 51
71 Филипо Поцато   Италија Фарнезе Вини-Селе Италија 30 ДНС-10
72 Оскар Гато   Италија Фарнезе Вини-Селе Италија 27 113
73 Франческо Фаили   Италија Фарнезе Вини-Селе Италија 28 58
74   Матео Работини   Италија Фарнезе Вини-Селе Италија 24 60
75 Андреја Гвардини   Италија Фарнезе Вини-Селе Италија 22 ДСК-20
76 Елија Фавили   Италија Фарнезе Вини-Селе Италија 23 ДНС-19
77 Пјер Паоло де Негри   Италија Фарнезе Вини-Селе Италија 25 120
78 Лука Маѕанти   Италија Фарнезе Вини-Селе Италија 38 116
79 Алфредо Балони   Италија Фарнезе Вини-Селе Италија 22 ДНС-19
81 Санди Казар   Франција ФДЖ-БигМет 33 25
82 Микаел Делаж   Франција ФДЖ-БигМет 26 144
83 Арно Демар   Франција ФДЖ-БигМет 20 ДНФ-14
84 Вилијам Боне   Франција ФДЖ-БигМет 29 ДНС-12
85 Франсис Муре   Франција ФДЖ-БигМет 31 78
86 Жофре Суп   Франција ФДЖ-БигМет 24 76
87 Габриел Раш   Норвешка ФДЖ-БигМет 36 151
88 Доминик Ролин   Канада ФДЖ-БигМет 29 ДСК-20
89 Јуси Веиканен   Финска ФДЖ-БигМет 31 146
91 Тајлер Фарар   САД {{{име на тимот-2012}}} 27 ДНФ-6
92 Себастиен Роселер   Белгија {{{име на тимот-2012}}} 30 125
93 Џек Бауер   Нов Зеланд {{{име на тимот-2012}}} 27 114
94 Рамунас Навардаускас   Литванија {{{име на тимот-2012}}} 24 137
95   Рајдер Хесједал   Канада {{{име на тимот-2012}}} 31 1
96 Роберт Хантер   ЈАР {{{име на тимот-2012}}} 35 ДСК-20
97 Алекс Расмусен   Данска {{{име на тимот-2012}}} 27 150
98 Питер Стетина   САД {{{име на тимот-2012}}} 24 27
99 Кристијан Ванде Велде   САД {{{име на тимот-2012}}} 35 22
100 Метју Гос   Австралија Орика-ГринЕЏ 25 ДНС-14
101 Фумијуки Бепу   Јапонија Орика-ГринЕЏ 29 121
102 Џек Бобриџ   Австралија Орика-ГринЕЏ 22 ДНФ-20
103 Дерил Импи   ЈАР Орика-ГринЕЏ 27 ДНС-17
104 Јенс Којкелајре   Белгија Орика-ГринЕЏ 23 127
105 Брет Ланкастер   Австралија Орика-ГринЕЏ 32 ДНС-14
106 Кристијан Мајер   Канада Орика-ГринЕЏ 26 135
107 Свен Тафт   Канада Орика-ГринЕЏ 34 148
109 Томас Ваиткус   Литванија Орика-ГринЕЏ 30 ДНФ-17
111   Хоаким Родригес   Шпанија Катјуша 32 2
112 Павел Брут   Русија Катјуша 30 95
113 Михаил Игнатиев   Русија Катјуша 26 143
114 Александер Кристоф   Норвешка Катјуша 24 149
115 Александар Кушински   Белорусија Катјуша 32 118
116 Алберто Лосада   Шпанија Катјуша 30 54
117 Даниел Морено   Шпанија Катјуша 30 20
118 Гатис Смукулис   Латвија Катјуша 25 84
119 Анхел Висиосо   Шпанија Катјуша 35 69
121 Иван Басо   Италија Ликвигас-Канондејл 34 5
122 Валерио Ањоли   Италија Ликвигас-Канондејл 27 57
123 Маќеј Боднар   Полска Ликвигас-Канондејл 27 117
124 Ерос Капеки   Италија Ликвигас-Канондејл 25 37
125 Дамијано Карузо   Италија Ликвигас-Канондејл 24 24
126 Паоло Лонго Боргини   Италија Ликвигас-Канондејл 31 108
127 Кристијано Салерно   Италија Ликвигас-Канондејл 27 105
128 Силверстер Шмид   Полска Ликвигас-Канондејл 34 28
129 Фабио Сабатини   Италија Ликвигас-Канондејл 27 79
131 Барт де Клерк   Белгија Лото-Белисол 25 40
132 Брајан Булгак   Холандија Лото-Белисол 24 102
133 Франсис де Греф   Белгија Лото-Белисол 27 19
134 Ларс Итинг Бак   Данска Лото-Белисол 31 72
135 Гетан Биле   Белгија Лото-Белисол 23 ДНФ-17
136 Адам Хенсен   Австралија Лото-Белисол 30 94
137 Оливје Кесен   Белгија Лото-Белисол 29 142
138 Џани Мерсман   Белгија Лото-Белисол 26 ДНФ-7
139 Денис Ванендерт   Белгија Лото-Белисол 23 133
141 Џовани Висконти   Италија Мовистар Тим 29 ДНФ-15
142 Марцио Брузегин   Италија Мовистар Тим 37 17
143 Хосе Ерада   Шпанија Мовистар Тим 26 44
144 Бењат Инчаусти   Шпанија Мовистар Тим 26 38
145 Пабло Ластрас   Шпанија Мовистар Тим 36 ДНФ-6
146 Андреј Амадор   Костарика Мовистар Тим 25 29
147 Серхио Пардиља   Шпанија Мовистар Тим 28 18
148 Бранислав Самојлав   Белорусија Мовистар Тим 26 43
149 Франсиско Вентосо   Шпанија Мовистар Тим 29 92
151 Дарио Каталдо   Италија Омега Парма-Квик Степ 27 12
152 Марко Бандира   Италија Омега Парма-Квик Степ 27 140
153 Франческо Чики   Италија Омега Парма-Квик Степ 31 ДНФ-19
154 Михал Голаз   Полска Омега Парма-Квик Степ 28 93
155 Николас Мес   Белгија Омега Парма-Квик Степ 26 106
156 Серж Пауелс   Белгија Омега Парма-Квик Степ 28 47
157 Михал Квјатковски   Полска Омега Парма-Квик Степ 21 136
158 Мартин Велитс   Словачка Омега Парма-Квик Степ 27 ДНС-18
159 Жилиен Вермот   Белгија Омега Парма-Квик Степ 22 89
161 Марк Реншо   Австралија Рабобанк 29 ДНС-14
162 Хуан Мануел Гарате   Шпанија Рабобанк 36 59
163 Тео Бос   Холандија Рабобанк 28 ДНС-17
164 Том Лезер   Холандија Рабобанк 26 ДНФ-11
165 Стеф Клемент   Холандија Рабобанк 29 71
166 Гриша Ниерман   Германија Рабобанк 36 55
167 Том Слагтер   Холандија Рабобанк 22 30
168 Греам Браун   Австралија Рабобанк 33 ДНФ-15
169 Денис ван Винден   Холандија Рабобанк 24 ДНФ-8
171 Френк Шлек   Луксембург РадиоШек-Нисан 32 ДНФ-15
172 Јан Бакелантс   Белгија РадиоШек-Нисан 26 34
173 Даниеле Бенати   Италија РадиоШек-Нисан 31 ДНС-8
174 Бен Херман   Белгија РадиоШек-Нисан 25 73
175 Џакомо Ницоло   Италија РадиоШек-Нисан 23 130
176 Нелсон Оливеира   Португалија РадиоШек-Нисан 23 64
177 Томас Рорегер   Австрија РадиоШек-Нисан 29 31
178 Џеси Сарџент   Нов Зеланд РадиоШек-Нисан 23 139
179 Оливер Цауг   Швајцарија РадиоШек-Нисан 30 56
181 Марк Кевендиш   Обединето Кралство Тим Скај 26 145
182 Бернхард Ајзел   Австрија Тим Скај 31 152
183 Хуан Антонио Флеча   Шпанија Тим Скај 34 36
184 Серхио Енао   Колумбија Тим Скај 24 9
185 Питер Кенох   Обединето Кралство Тим Скај 22 ДНФ-17
186 Јан Стенард   Обединето Кралство Тим Скај 24 132
187 Џереми Хант   Обединето Кралство Тим Скај 38 ДНС-15
188 Герајнт Томас   Обединето Кралство Тим Скај 25 80
189   Ригоберто Уран   Колумбија Тим Скај 25 7
191 Чезаре Бенедети   Италија Тим НетАп 24 107
192 Јан Барта   Чешка Тим НетАп 27 65
193 Тимон Зојберт   Германија Тим НетАп 25 ДНФ-20
194 Андрејас Шилингер   Германија Тим НетАп 28 154
195 Бартош Хузарски   Полска Тим НетАп 31 70
196 Рето Холенштајн   Швајцарија Тим НетАп 26 ДНФ-13
197 Андрејас Дицикер   Швајцарија Тим НетАп 29 109
198 Матијас Брендле   Австрија Тим НетАп 22 111
199 Даниел Шорн   Австрија Тим НетАп 23 124
201 Матео Тосато   Италија {{{име на тимот-2012}}} 37 104
202 Андерс Лунд   Данска {{{име на тимот-2012}}} 27 112
203 Володимир Густов   Украина {{{име на тимот-2012}}} 35 63
204 Јонас Аен Јоргенсен   Данска {{{име на тимот-2012}}} 26 141
205 Хуан Хосе Аедо   Аргентина {{{име на тимот-2012}}} 31 ДНС-14
206 Лук Робертс   Австралија {{{име на тимот-2012}}} 35 115
207 Мадс Кристенсен   Данска {{{име на тимот-2012}}} 28 ДНФ-12
208 Мануеле Боаро   Италија {{{име на тимот-2012}}} 24 131
209 Лукас Себастијан Аедо   Аргентина {{{име на тимот-2012}}} 29 128
211 Матео Карара   Италија Вакансолел-ДКМ 33 96
212 Томас де Гент   Белгија Вакансолел-ДКМ 25 3
213 Ромен Фаили   Франција Вакансолел-ДКМ 28 ДНФ-6
214 Сергеј Лагутин   Узбекистан Вакансолел-ДКМ 31 32
215 Густав Ларсон   Шведска Вакансолел-ДКМ 31 35
216 Томаш Марчињски   Полска Вакансолел-ДКМ 28 ХД-12
217 Мартајн Кизер   Холандија Вакансолел-ДКМ 24 126
218 Мартин Мортенсен   Данска Вакансолел-ДКМ 27 75
219 Мирко Селваџи   Италија Вакансолел-ДКМ 27 122

Извор:[1]

По националностУреди

Држава Бр. на возачи Завршиле Етапни победи
  Аргентина 2 1
  Австралија 7 2 1 (Метју Гос)
  Австрија 5 5
  Белорусија 2 2
  Белгија 15 13 1 (Томас де Гент)
  Канада 4 3
  Колумбија 4 4 1 (Мигел Анхел Рубијано)
  Костарика 1 1 1 (Андреј Амадор)
  Чешка 2 2 1 (Роман Кројцигер)
  Данска 5 4 1 (Ларс Бак)
  Естонија 1 1
  Финска 1 1
  Франција 13 10
  Германија 3 2
  Италија 58 49 6 (Паоло Тиралонго, Доменико Поцовиво, Роберто Ферари, Матео Работини, Андреја Гвардини, Марко Пиноти)
  Јапонија 1 1
  Казахстан 2 2
  Латвија 1 1
  Литванија 2 1
  Луксембург 2 1
  Холандија 7 4
  Нов Зеланд 2 2
  Норвешка 3 2
  Полска 7 6
  Португалија 1 1
  Русија 3 3
  Словачка 1 0
  Словенија 1 1
  ЈАР 2 0
  Шпанија 19 17 4 (Франсиско Вентосо, Хоаким Родригес x2, Јон Изагире)
  Шведска 1 1
  Швајцарија 6 5
  Украина 1 1
  Обединето Кралство 5 3 3 (Марк Кевендиш x3)
  САД 4 3 1 (Тејлор Фини)
  Узбекистан 1 1
  Венецуела 3 1
Вкупно 198 157 20

НаводиУреди

  1. „Поканети екипи“. Gazetta. Посетено на 30 април 2012.

Надворешни врскиУреди