Џани Мерсман

белгиски велосипедист

Џани Мерсман (холандски: Gianni Meersman; р. 5 декември 1985 во Тилт) — поранешен белгиски професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал од 2007 до 2016 година.

Џани Мерсман
Мерсман на Тур де л’Ен 2013.
Лични податоци
Цело имеЏани Мерсман
ПрекарМери[1]
Роден5 декември 1985(1985-12-05)(38 г.)
Тилт,  Белгија
Висина1,77 м[1]
Маса63 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2007
2008–2011
2012
2013–2016
Дискавери Канал
Франсес де же
Лото-Белисол
Омега Парма-Квик Степ
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
2 поединечни етапи (2016)

Етапни трки

Тур де Валони (2014)

Еднодневни трки и класици

Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ (2015)
Класик Хандзаме (2015)

Последно возел за UCI World Tour екипата Судал Квик-Степ.[2] Во 2012 возел за Лото-Белисол.[3] По третата етапа на Трка околу Џорџија, Мерсман бил принуден да ја напушти трката, поради неколку случаи на патела тендинитис.

Мерсман се истакнал на некоја голема трка, по 10 години професионален возач, на Вуелта а Еспања 2016, кога освоил две етапи во масовни спринтови. На трката, Фортунео - Витал Консепт објавиле дека Мерсман се согласил на едногодишен договор со екипата за 2017.[4] Меѓутоа, дијагнозата со срцева аритмија и лезии на неговото срце го принудиле Мерсман да се повлече на 30 декември 2016 година.[5]

Достигнувања уреди

2006
2. Зелик-Галмарден
2007
1. Етапа 5 Трка околу Австрија
1. Етапа 3 Трка околу Џорџија
2008
1. Етапа 4 Тур де Валони
2. Краен пласман Етоал де Бесеже
3. Трофе де Гримперс
3. ГП де Плимелек-Морбијан
2010
2. Краен пласман Париз-Корез
2011
1. Краен пласман Сиркут де Ардени
1. Етапа 2
1. Бодовен пласман
2. Париз-Тројес
2. Рут Адели
3. Хале-Ингоигем
4. Флеш д’Емерод
7. Краен пласман Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
8. Брабант Пајл
2012
1. Етапа 1 Волта ао Алгарве
1. Етапа 4 Париз-Ница
2. Краен пласман Тур де Валони
3. Класика де Сан Себастијан
2013
Волта а Каталуња
1. Етапа 1
1. Етапа 2
Тур де Романди
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Пролог Тур де л’Ен
1.   Бодовен пласман Критериум ду Дофине
2. Национално друмско првенство
6. Ле Букл ду Суд Ардеш
6. Трка околу Франкфурт
7. Трофео Платха де Муро
2014
1. Краен пласман   Трка околу Валонија
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 5
1. Трофео Муро-Порт д’Алкудија
1. Тур де л’Ен
1. Пролог
1. Етапа 2
3. Трофео Сес Салинес
3. Ла Дром Класик
4. Краен пласман Тур де Пикарди
4. Трофео Палма
6. Гран при Квебек
9. Класик Суд-Ардеш
2015
1. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
1. Етапа 1 Волта ао Алгарве
1. Класик Хандзаме
2. Ле Самин
6. Пиплс Чојс Класик
2016
Вуелта а Еспања
1. Етапа 2
1. Етапа 5
2. Краен пласман Тур де Валони
3. Класик Хандзаме
8. Минстерланд Џиро

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
  Џиро СО СО
  Тур 77
  Вуелта СО 98 57 58 111

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Џани Мерсман“. Омега Парма-Квик Степ. Decolef. Архивирано од изворникот на 2014-07-04. Посетено на 12 февруари 2014.
  2. „Meersman graduates to Omega Pharma-Quickstep“. Cycling News. Future Publishing Limited. 19 ноември 2012. Посетено на 8 јануари 2013.
  3. „Мерсман потпиша со Лото-Белисол“. Cycling News. Future Publishing Limited. 29 ноември 2011. Посетено на 2 јануари 2012.
  4. „Meersman to ride for Fortuneo Vital Concept in 2017“. cyclingnews.com. 30 август 2016. Посетено на 30 август 2016.
  5. „Cardiac issues force Gianni Meersman into retirement“. Cycling News. 30 декември 2016. Посетено на 30 декември 2016.

Надворешни врски уреди