Тинкоф (кратенка на екипата според UCI: TTS) — поранешна руска професионална велосипедска друмска екипа. Настапува во Светската турнеја. Екипата е поседувана од Русинот Олег Тинков и од 1999 до март 2015 година била управувана од поранешниот победник на Тур де Франс Бјарне Рис. Спонзори на екипата е руската банка Тинкоф.[2]

Тинкоф
Инфомации за тимот
UCI кодTTS
ЛоциранДанска (1998-2013)
Русија (2014-2016)
Основан1998
Распуштен2016
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиСпешајлзед
Клучни кадри
Извршен директорБјарне Рис
Спортски директорНик Гејтс[1]
Историја на тимското име
1998–1999
2000

2001–2002
2003–2008
2008
2009–2010
2011
2012 (јан-јун)
2012 (јун-дек)

2013
2014–2015
2016
Тим хоум-Џек & Џонс
Тим Мемори Кард-Џек & Џонс
ЦСЦ-Тискали
Тим ЦСЦ
Тим ЦСЦ Саксо Банк
Тим Саксо Банко
Тим Саксо Банк-СанГард
Тим Саксо Банк
Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк
Тим Саксо-Тинкоф
Тинкоф-Саксо
Тинкоф
Дрес на Тинкоф
Дрес на Тинкоф

Дрес

Основана во 1998 година, како Тим хоум — Џек & Џонс, екипата започнала во втората лига на велосипедизмот. Во 2000 година била преместена во највисоката класа, сега позната како Светска турнеја. Од 2000 година, под различни спонзорски имиња (Мемори Кард-Џек & Џонс и ЦСЦ-Тискали), екипата возела на Тур де Франс. Има победи во генералниот пласман на сите три големи трки во велосипедизмот. На Тур де Франс 2008, Карлос Састре го освоил генералниот пласман, Анди Шлек го освоил пласманот за млад возач, а екипата го освоила екипниот пласман. Покрај тоа, екипата ги освоила повеќето големи класици.

Екипата била победник во екипниот пласман од 2005 до 2007 година во UCI ProTour и екипниот пласман во Светскиот ранкинг.

Состав на екипата

уреди

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

Обновено на 1 јануари 2016.
Велосипедист Датум на раѓање
  Ерик Башка (СВК) (1994-01-12)12 јануари 1994 (воз. 21)
  Даниеле Бенати (ИТА) (1980-09-24)24 септември 1980 (воз. 35)
  Адам Блајт (ВБР) (1989-10-01)1 октомври 1989 (воз. 26)
  Мануеле Боаро (ИТА) (1987-12-03)3 декември 1987 (воз. 28)
  Маќеј Боднар (ПОЛ) (1985-03-07)7 март 1985 (воз. 30)
  Павел Брут (РУС) (1982-01-29)29 јануари 1982 (воз. 33)
  Михаел Валгрен (ДАН) (1992-02-07)7 февруари 1992 (воз. 23)
  Оскар Гато (ИТА) (1985-01-01)1 јануари 1985 (воз. 31)
  Михаел Гогл (АВТ) (1993-11-04)4 ноември 1993 (воз. 22)
  Хесус Ернандес (ШПА) (1981-09-28)28 септември 1981 (воз. 34)
  Роберт Кишерловски (ХРВ) (1986-08-09)9 август 1986 (воз. 29)
  Михаел Коларж (СВК) (1992-12-21)21 декември 1992 (воз. 23)
  Алберто Контадор (ШПА) (1982-12-06)6 декември 1982 (воз. 33)
  Роман Кројцигер (ЧЕШ) (1986-05-06)6 мај 1986 (воз. 29)
  Рафал Мајка (ПОЛ) (1989-09-12)12 септември 1989 (воз. 26)
Велосипедист Датум на раѓање
  Џеј Мекарти (АВС) (1992-09-08)8 септември 1992 (воз. 23)
  Серхио Паулињо (ПОР) (1980-03-26)26 март 1980 (воз. 35)
  Евгениј Петров (РУС) (1978-05-25)25 мај 1978 (воз. 37)
  Павел Полјањски (ПОЛ) (1990-05-06)6 мај 1990 (воз. 25)
  Иван Ровни (РУС) (1987-09-30)30 септември 1987 (воз. 28)
  Мајкл Роџерс (АВС) (1979-12-20)20 декември 1979 (воз. 36)
  Јурај Саган (СВК) (1988-12-23)23 декември 1988 (воз. 27)
  Петер Саган (СВК) (1990-01-26)26 јануари 1990 (воз. 25)
  Матео Тосато (ИТА) (1974-05-14)14 мај 1974 (воз. 41)
  Јуриј Трофимов (РУС) (1984-01-26)26 јануари 1984 (воз. 31)
  Николај Трусов (РУС) (1985-07-02)2 јули 1985 (воз. 30)
  Јеспер Хансен (ДАН) (1991-05-04)4 мај 1991 (воз. 24)

Наводи

уреди
  1. „Ник Гејтс за нов почеток“. Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк. Посетено на 2 јули 2012.[мртва врска]
  2. Riis Cycling to have new title sponsor in 2009 Архивирано на 5 јуни 2012 г. at Team-CSC

Надворешни врски

уреди