Денис Ванендерт

белгиски велосипедист

Денис Ванендерт (холандски: Dennis Vanendert; р. 27 јуни 1988) — поранешен белгиски професионален велокрос и друмски велосипедист, кој последно возел за UCI World Tour екипата Лото-Дстни.[1] Неговиот постар брат Јеле е исто така професионален велосипедист и е член на екипата Лото-Белисол како неговиот брат.

Денис Ванендерт
Денис Ванендерт во 2013
Лични податоци
Цело имеДенис Ванендерт
Роден27 јуни 1988(1988-06-27)(35 г.)
Нерпелт, Белгија
Висина1,81 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски и велокрос велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2008–2010
2011
Беверен 2000
Пистоиезе Чеки Лоџистика
Професионални клубови
2012–2015 Лото-Белисол

Ванендерт настапува како професионалец од почетокот на сезоната 2012, придружувајќи му се на Лото-Белисол од италијанската аматерска екипа Пистоиезе Чеки Лоџистика.[2] Ванендерт го имал своето деби на Гранд Тур на Џиро д’Италија 2012, како еден од тројцата нови професионалци заедно со Гаетан Биле и Брајан Булгак.[3] На осумнаесеттата етапа, Ванендерт бил дел од масовниот спринт и на крајот завршил на десеттото место.[4][5]

Достигнувања уреди

2005
2. Краен пласман Тур ду Валроми
2. Копенбергкрос за јуниори
2006
1.   Национално јуниорско велокрос првенство
2008
2. Ромсе-Ставелот-Ромсе
9. Изегем
2009
3. Бевербек Класик
5. Зуидкемпенсе Пејл
5. Меморијал Ноел Сутерт
8. Меморијал Фред де Брујне
2010
1. Алст беј Синт Труиден
2. Трофе ван Хаспенгув
5. Флеш Ардени
5. Сиркут ду Хено
8. Бугенхут
2011
3. Џиро дел Медио Брента
3. Гран Премио Виваисти Ченаиези
4. Пистоја-Фјорано
5. Трофео педалата Елетрика
6. Џиро дел Валдарно
6. Трофео Сочета Сиклистика Корсанико
6. ЏИро дел Пратомањо
7. Копа Комуне ди Кастелфранко ди Сопра
8. Копа Болоња
8. Трофео Нести е Нели Кончесионарија Тојота
8. Џиро дел Монталбано
10. Класика ди Колбукаро
2013
8. Класика де Алмерија
2015
9. ГП Џеф Схеренс

Наводи уреди

  1. „Лото-Белисол (LTB) – BEL“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2013-12-12. Посетено на 6 јануари 2013.
  2. „Ван ден Брук и Ванендерт во новата екипа Лото“. Cycling News. Future Publishing Limited. 19 јули 2011. Посетено на 24 мај 2012.
  3. Аткинс, Бен (1 мај 2012). „Девет возачи на Лото-Белисол со цели на Џиро д'Италија“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 24 мај 2012. Со Денис Ванендерт, Брајан Булгак и Гаетан Биле, тројца од новите професионалец, кои го имаат првиот настап на Гранд Тур.
  4. Benson, Daniel (24 мај 2012). „Guardini has Cavendish's number in Vedelago“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 24 мај 2012.
  5. Аткинс, Бен (24 мај 2012). „Andrea Guardini comes of age with a sprint victory in Vedelago“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 24 мај 2012.

Надворешни врски уреди