Оливје Кесен

друмски велосипедист

Оливје Кесен (холандски: Olivier Kaisen; р. 30 април 1983) — поранешен белгиски професионален друмски велосипедист, кој настапувал професионално од 2005 до 2014 година. На 10 февруари 2014 година било објавено дека Кесен бил принуден, од здравствени причини, да се повлече од велосипедизмот, поради кардиоваскуларни проблеми.[1]

Оливје Кесен
Кесен на Енеко Тур 2007.
Лични податоци
Цело имеОливје Кесен
Роден30 април 1983 (1983-04-30) (38 г.)
Намир, Белгија
Висина1,95 м
Маса82 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачПомошник
Професионални клубови
2005
2006–2014
Р.А.Г.Т. Семанс
Давитамон-Лото
Значајни победи
ГП Гери Кнетеман (2007)
Последна промена
15 октомври 2014

ДостигнувањаУреди

2001
1. Национално јуниорско хронометарско првенство
2002
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
2003
1. Национално хронометарско првенство под 23 години
2004
1. Хроно де Ербје под 23 години
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
2005
2. Краен пласман Тур де Валони
5. Хроно де Ербје
10. Хроно Шампеноа
2006
3. Краен пласман Сиркуи франко-белж
2007
1. ГП Гери Кнетеман
8. Фландриско првенство
10. Хроно де Насион
2009
1. Етапа 5 Трка околу Турција
2011
5. Краен пласман Трка околу Пекинг

НаводиУреди

  1. „Кајзен се откажува од велосипедизмот“. Лото-Белисол. Belgian Cycling Project. 10 февруари 2014. Посетено на 15 февруари 2014.

Надворешни врскиУреди