Рајдер Хесједал

канадски велосипедист

Ерик Рајдер Хесједал (англиски: Eric Ryder Hesjedal; р. 9 декември 1980 во Викторија, Британска Колумбија, Канада)[1] — поранешен канадски професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал во периодот 1999-2016.

Рајдер Хесједал
Хесједал на Трката околу Алберта 2015
Лични податоци
Цело имеЕрик Рајдер Хесједал
Роден9 декември 1980(1980-12-09)(43 г.)
Викторија, Британска Колумбија,  Канада
Висина1,88 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
1999–2000
2001–2003
2004
2005
2006
2007
2008–2015
2016
СААБ/Гери Фишер
Субару/Гери Фишер
Дискавери Канал
Дискавери Канал
Фонак
Хелт Нет-Максис
Слипстрим-Чипотл
Трек-Сегафредо
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Генерален пласман (2012)
1 поединечна етапа (2012)
1 ТТТ етапа (2008)
Тур де Франс
1 ТТТ етапа (2011)
Вуелта а Еспања
2 поединечни етапи (2009, 2014)

Еднодневни трки и класици

Национален хронометарски првак (2007)

Тој е поранешен планински велосипедист, освојувајќи сребрен медал во 2011 на Светското првенство под 23 години. Станал професионалец со Дискавери Канал во 2005 година, откако неколку години настапувал за континенталната екипа на Рабобанк. Негов најдобар пласман на некоја голема трка било шестото место на Тур де Франс 2010, сè додека не ја освоил својата прва голема трка на Џиро д’Италија 2012, прва голема трка освоена од Канаѓанец.

Кариера уреди

Рана кариера уреди

Неговата кариера започнало во натпреварувањата за планински велосипедизам. Хесједал имал голем успех како планински велосипедист, кога станал двократен светски првак во планински велосипедизам во 2001 и 2002.[2] Тој освоил сребро како поединец на Светското првенство во планински велосипедизам во 2003 и настапил на Олимпијадата во 2004 за Канада во категоријата планински велосипедизам. На тие игри, Хесједал бил на неговиот пат да дојде до олимписки медал и да го посакува златниот медал пред остра карпа да ја дупне неговата гума, со што завршил олимпискио сон.[3]

 
Хесједал во текот на Светските друмски првенства 2006

Како последица на раните успеси и разочарувања во неговата кариера, тоа му дозволило да се префрли целосно на друмскиот велосипедизам.[3] Како специјалист за искачување и хронометраш, тој бил избран од Дискавери Ченел за Џиро д’Италиа 2005 и му помогнал на Паоло Саволдели во победата, иако самиот не успеал да ја заврши трката. По 2005 се придружил на швајцарската екипа, Фонак. Таму ги постигнал некои од неговите најдобри резултати, завршувајќи четврти на Волта а Каталуња 2006 и втор на канадското хронометарско првенство 2006. Подоцна таа сезона возел за Вуелта а Еспања, иако се откажал при крајот на трката за да се сконцентрира на Светските друмски првенства во Салцбург. Постигнал не толку значајни резултати. Крајот на екипата Фонак довело да му се придружи на тимот Хелт Нет за 2007. Во 2008 се приклучил на Гармин-Слипстрим[4] и му помогнал на Кристијан Ванде Велде да дојде до петтото место на Тур де Франс.

2009 уреди

Во 2009, Хесједал настапил на Вуелта а Еспања. Тој завршил втор на планинската десетта етапа зад Сајмон Геранс (Сервело ТестТим), забележувајќи исто време како победникот.[5] Меѓутоа, не ја пропуштил неговата можност неколку дена подоцна на етапата 12, кога се одвоил од групата на фаворитите на тешкото искачување Алто де Велефик. Му се придружил на самиот возач напред Давид Гарсија (Ксакобео-Галисија) и се обидувал да го помине, но Шпанецот опстојувал заедно со него. Хесједал го поминал неговиот соперник близу целта и ја зел победата.[6] Со тој потфат, тој станал првиот Канаѓанец, кој освоил етапа на Вуелта и првиот канадски поединечен победник на некоја Гранд Тур етапа од Стив Бауер на Тур де Франс 1988.[7] Меѓутоа, подоцна ја напуштил трката и не успеал да ја отпочне етапата 18.[8] Хесједал бил единствениот Канаѓанец, кој настапил на Тур де Франс и во 2008 и во 2009. Исто така бил првиот Канаѓанец кој возел на таа трка по повеќе од десет години.

На крајот на 2009, Хесједал бил избран како канадски велосипедист на деценијата и машки канадски велосипедист на годината. Почеста ја добил од Canadian Cyclist, а резултатите биле последица на електронско гласање.[9] Исто така, тој бил именуван како машки меѓународен велосипедист на годината за 2009 од Cycling BC.

2010 уреди

 
Хесједал на Тур де Франс 2010

Во март, Хесједал добил добар резултат на Монтепаски Страде Бјанке, италијански трка која делумно се вози на правливи патишта. Завршил петти, 19 секунди зад победникот, Максим Иглински од Астана и изјавил дека е среќен со неговиот резултат.[10] Во април, Хесједал стигнал до престижен подиум на арденскиот класик Амстел Голд Рејс, која водела низ белгиските ридови. Во последниот километар, се обидел да го следи неверојатното забрзување на Филип Жилбер на стрмниот Кауберг, но морал да се задоволи со второто место, 2 секунди зад Белгиецот.[11]

Хесједал возел на Трката околу Калифорнија и завршил петти во генералниот пласман, земајќи ја победата на осмата етапа. Го отспринтал другите членови на бегството Крис Хорнер (Тим РадиоШек), Џорџ Хинкапи (Верандас Вилемс) и Карлос Баредо (Квик Степ). Со овој успех, му помогнал во обезбедувањето на победата во генералниот пласман на Мајкл Роџерс, бидејќи Хесједал ги добил десетте секунди бонус како етапен победникот, со што никој од соперниците на Роџерс не успеал да му го преземе тесното водство во генералниот пласман.[12]

Во текот на Тур де Франс 2010, Хесједал завршил 4. на третата етапа, која вклучувала некои делови на калдрма, откако водел на трката голем дел, сè додека не бил достигнат во последните шест километри. Бил прогласен за најборбен возач на денот и така го носел црвениот број на четврттата етапа.[13] На 22 јули 2010, Хесједал повторно завршил четврти, овојпат на етапата 17 на познатиот Кол ду Турмале.[14] На крај, Хесједал завршил шести во генералниот пласман на Тур де Франс 2010, највисоко пласиран Канаѓанец на трката во последните 22 години, кога Бауер завршил четврти на Тур де Франс 1988.[15] Хесједал за неговиот резултат изјави:[15]

„Се надевам дека овој резултат ќе придонесе за канадскиот велосипедизам и ќе ја мотивира следната генерација на канадски велосипедисти. Се надевам дека најголема работа ќе се случи со ова... Овој пласман ќе биде тука (во книгите) засекогаш... Ако ова доведе Канаѓаните да биде посвесни за велосипедизмот и сакаат да возач, тогаш вредело да се достоен за ова.“

— Рајдер Хесједал, за 6. место на Тур де Франс

2011 уреди

 
Хесједал на Тур де Франс 2011

Хесједал имал мирна 2011, со неколку мали победи. Во април, завршил како деветти на Трката околу Баскија.[16] Се пласирал во првите седум на четири од шесте етапи, но паднал од петтото на деветтото место во генералниот пласман по поединечниот хронометар, кој се одржал последниот ден, каде стигнал една минута и 52 секунди зад Тони Мартин.[17] Имал добар резултат на Тур де Франс 2011, иако не успеал да го повтори неговото шесто место од претходната година. Бил 18. во генералниот пласман и дел од победата на екипниот хронометар на Тим Гармин на втората етапа.[18] На планинската етапа 16, Хесједал стигнал до целта со неговиот колега Тор Хушовд и уште еден Норвежанец, Едвалд Боасон Хаген. Му дозволил на својот колега да го отпочне спринтот, со што ја зел и победата, додека Хесједал го освоил третото место.[19] Други познати резултати од 2011 се четвртото место на ГП Мигел Индураин, десетти во генералниот пласман на Трката околу Калифорнија, дванаесетти на класикот Флеш Валон и 11. на домашната трка Гран при Монтреал.

2012 уреди

Хесједал возел силно на пролетните класици, вклучувајќи го и деветтото место на Лиеж-Бастон-Лиеж. Тој исто така возел на првите 4 етапи на Тур де Романди, но не ја завршил трката,[20] бидејќи Гармин-Баракуда сакале да го одржат свеж за претстојниот Џиро, каде би бил екипен водач за генералниот пласман, додека задача на неговиот колега Тајлер Фарар ќе биде да успее во борбите за спринтерските завршници.[21]

 
Хесједал го следи Иван Басо на 17. етапа на Џиро д’Италија 2012.

Неговиот Џиро оваа година започнал со добар почеток, Гармин-Баракуда го освоиле екипниот хронометар и го поместиле Хесједал на четвртото место во генералниот пласман и на дофат до водство во трката. На 12 мај, тој станал првиот Канаѓанец во историјата, кој имал водство во генералниот пласман на Џиро д’Италија и ја облекол розовата маичка. Тој е првиот канадски возач од Стив Бауер на Тур де Франс 1990, кој облекол маичка за генерален пласман на некој Гранд Тур. Настанот се случил на седмата етапа, каде последниот од бегалците бил достигнат на околу 700 метри. Хесједал завршил петти на планинската завршница на Рока Ди Камбио, 5 секунди зад етапниот победник Паоло Тиралонго од Астана, обезбедувајќи ја водечката маичка.[22] Иако, на крајот, ја загубил маичката од Хоаким Родригес, тој повторно ја освоил на етапата 14, откако нападнал на Червинија и ги оставил неговите соперници зад него.[23] Меѓутоа, Родригес успеал да постигне предност во генералниот пласман следниот ден.

Во текот на планинските етапи во последната недела, многумина очекувале Хесједал да отпадне од генералниот пласман, меѓутоа тој ја одржувал разликата помеѓу 15 и 30 секунди во генералниот пласман. Бидејќи бил сметан за силен хронометраш и бидејќи често напаѓач на последните планински етапи, отфрлајќи ги другите кандидати како Иван Басо и Микеле Скарпони, многу верувале дека Канаѓанецот ќе го освои Џиро на последниот ден, вклучувајќи го и самиот водач Родригес, кој признал дека не сторил доволно.[24]

Кога последниот ден на Џиро бил возен низ улиците на Милано како хронометар, Хесједал ја завршил патеката за 34:15, кое било доволно време да ја преземе розовата маичка за последен пат. Со ова го завршил неговиот пат, станувајќи првиот Канаѓанец, кој победил на некој Гранд Тур и само по вторпат, розовата маичка да го промени сопственикот на последниот ден на Џиро.[25] Победата изнуди моментален одговор од неговата татковина Канада, каде премиерот Стивен Харпер објавил изјава, велејќи „Му се заблагодаруваме на господинот Хесједал за овој исклучителен момент за канадскиот спорт. Оваа извонредна победа на едно од најтешките велосипедски натпреварувања е сведоштво на тренингот, издржливоста, вештините и натпреварувачкиот дух на господинот Хесједал“.[26] Премиерот на Британска Колумбија, Кристи Кларк, додал дека „За Британска Колумбија ова е неверојатно. Знам дека овој успех ќе биде едно од најголемите канадски достигнувања некогаш во спортот“.[3]

Исто така добил честитки од поранешниот канадски велосипедист Бауер и поранешниот победник на Тур де Франс Ленс Армстронг, кој објавил на Twitter „обожавам кога најдобриот човек победува“,[27] Алан Пајпер, спортскиот директор на екипата Гармин, ја споредил победата на етапата 16 на Рајдер Хесједал со таа на победникот на Тур де Франс 2011, Кедел Еванс. Ги нагласил сличностите во борбата за задржување на пристојно растојание во последните планински етапи и потоа победата на хронометарот, која обајцата ја постигнале.[28] За последното возење преку Пасо дело Стелвио, Хесједал изјавил дека „Јас бев малку загрижен. Како пристигнувавме на последниот дел од Стелвио, ниеден од моите соперници не сакаше да работи да ги зачуваат нивните места... Тие се сите тактики и ситуации. Јас морав да го спасам сопствениот Џиро во последните пет километри. Тоа беше огромен напор“.[27]

По неговиот успешен Џиро, биле поставувани прашања дали тој сепак ќе вози на Тур де Франс 2012. Било објавено во почетокот на јуни, дека тој ќе биде екипен водач за Гармин на Тур.[29] Хесједал исто така бил најавен како претставник на Канада на Летните олимписки игри 2012 од Канадскиот олимписки комитет во јуни.[30] На Тур де Франс 2012 бил близу во генералниот пласман, на осмото место, 18 секунди зад водачот, од прологот до првите пет етапи. Потоа, Хесједал учествувал во масовниот пад предизвикан на шестата етапа, на која задоцнил 13 минути и го оставила надвор од конкуренција за жолтата маичка.[31] Следниот ден, Хесједал се повлекол од трката, поради повредите на неговиот грб и нозе.[32]

Наесен, Хесједал имал силен пласман на италијанскиот класик Џиро ди Ломбардија, каде завршил шести на трката при пороен дожд и ниски температури. Само 54 возачи од 197 ја завршиле трката.[33] Потоа на крајот на сезоната на Трката околу Пекинг, ги оставил сите на целта на ридестата петта етапа, каде постојано напаѓал. Само возачот на Аксент.џобс-Вилемс Веранда Стив Камингс можел да го следи. Меѓутоа, на крајот Хесједал бил поминат од Камингс за победа и морал да се помири со второто место на етапата и 18. во генералниот пласман.[34]

Хесједал ја добил наградата Лајонел Коначер како спортист на годината на Канада.[35]

2013 уреди

 
Хесједал на Лиеж-Бастон-Лиеж 2013

Прва трка за Хесједал во сезоната била Волта а Каталуња, каде му помогнал на својот колега Даниел Мартин да дојде до победа во генералниот пласман, додека се подготвувал себеси за неговиот врвен приоритет во сезоната, Џиро д’Италија.[36] Хесједал возел на некои класици, како Лиеж-Бастон-Лиеж, каде се обидел да замине во соло бегство на Кот де Колонстер на околу 15 километри до целта. Подоцна бил достигнат од малата група зад него, во која се наоѓал и Даниел Мартин. Хесједал бил на чело на групата и уште еднаш му помогнал на Мартин да дојде дојде победи, заземајќи го осмото место на трката.[37]

На Џиро д’Италија, Хесједал бил агресивен на третата етапа, одвојувајќи се на последното искачување и потоа наметнувајќи силно темпо на спустот со соперникот Винченцо Нибали, што предизвикало многу возачи да паднат на намокрената патека при нивната цел да ги следат. Хесједал завршил трет на таа етапа во спринтот, добивајќи осум секунди бонус за тоа.[38] Меѓутоа, по позитивните резултати, Хесједал имал лоши етапи со што излегол од борбата за генералниот пласман. По етапата 12, се повлекол од трката.[39] Трагедијата продолжила да го следи, кога доживеал пад на првата етапа на Тур де Франс, при што скршил ребро.[40] И покрај тоа што продолжил на Тур, но завршил само седумдесетти во генералниот пласман.

2014 уреди

Хесједал ја започнал сезоната забележувајќи резултат меѓу првите десет во генералниот пласма на Џиро д’Италија, завршувајќи на деветтото место.[41] На седмата етапа на Вуелта а Еспања, Хесједал бил во бегство на четворица сакајќи да победи, но паднал при вртење во кривина и потоа мотор несреќно удрил во неговиот велосипед. Завршил втор на таа етапа откако го сменил велосипедот.[42] Се отворила полемика кога било забележано дека неговиот велосипед продолжил да педалира кога Хесједал бил на земјата по падот, вртејќи како задното тркало да е придвижувано од мотор.[43] Меѓутоа, фактот дека запчениците не се вртеле сами бидејќи велосипедот бил на земја и видео објавено од Алекс Расмусен објасниле дека тоа може да се случи на секој велосипед, расчистувајќи ја теоријата на заговор.[44] Hesjedal has reacted, saying the claims were 'ridiculous and funny'.[45] Хесједал ја освоил наградата за борбеност по етапата. На четиринаесеттата етапа, Хесједал бил уште еднаш дел од раното бегство и ја освоил етапата претекнувајќи го Оливер Цауг во последните 200 метри на завршницата на нагорнина со наклони од околу 15%.[46]

2015 уреди

 
Хесједал на Џиро д’Италија 2015

Во 2015 година се случило спојувањето на Канондејл и Гармин-Шарп, која станала Канондејл-Гармин и во која Хејседал бил вклучен. Почетокот на сезоната бил слаб за Хесједал, кој не успеал да остави впечаток на трките пред април. Меѓутоа, бил именуван како предводник на екипата за планинската Џиро дел Трентино.[47] Искушението донело лош почеток откако Хесједал изгубил 2:46 на втората етапа зад победникот на етапата, Ричи Порт.[48] Хесједал ја завршил трката на четиринаесеттото место.[49] На Џиро д’Италија, Хесједал изгубил време во првата недела поради возењето зад главната група.[50] Меѓутоа се вратил во третата недела и го обезбедил своето враќање во првите десет на планинските етапи 18 и 19. На втората етапа бил втор зад Фабио Ару.[51] На дваесеттата етапа, Хесједал добил повеќе време и ги претекнал Леополд Кениг и Стевен Краусвајк во генералниот пласман откако повторно завршил втор зад Ару.[52]

 
Хесједал на Трката околу Алберта 2015

Во август 2015 година било објавено дека Хесједал потпишал со Трек-Сегафредо за сезоната 2016.[53]

2016 уреди

Хесједал настапил на Џиро д’Италија, меѓутоа се откажал од трката на четиринаесеттата етапа поради стомачни проблеми. Подоцна возел на Критериум ди Дофине како поддршка на Бауке Молема, меѓутоа не бил избран за Тур де Франс, а подоцна самиот се повлекол од настапот за канадската репрезентација на Олимпијадата. Во август, Трек-Сегафредо објавиле дека Хесједал ќе се повлече на крајот на сезоната и дека иако не била одлучена неговата последна трка, ќе настапи на домашните трки: Трка околу Алберта, ГП Квебек и ГП Монтреал.[54]

Допинг уреди

Во октомври 2013 година, по изнесените обвинувања во книгата „Жолта треска“ на Михаел Расмусен, Хесједал признал дека употребувал допинг во неговата кариера, опишувајќи го како „дел од темното минато во спортот“.[55][56]

Личен живот уреди

Неговите прабаба и прадедо биле норвешки имигранти од Бајарн во Нурлан и Стамнес во Ваксдал.[57] Хесједал помогнал да започне со работа добротворната организацијата, наречена „Ryders Cycling Society of Canada“, која има за цел „создавање и одржување можност на млади Канаѓани за возење велосипед“.[58] Исто така, Хесједал ја дал на аукција неговата розова маичка која ја носел на Џиро 2012 за 10.000 долари и ги дал парите за помош на младите велосипедисти во Канада.[59]

Во текот на сезоната, Хесједал престојува во Жирона, Шпанија,[60], додека надвор од сезоната на Мауи (Хаваи).[61]

Достигнувања уреди

1998
2.   Светско јуниорско планинско првенство
2001
2.   Светско првенство во планински велосипедизам под 23 години
2003
2.   Светско првенство во планински велосипедизам - крос-кантри
2006
4. Краен пласман Волта а Каталуња
2007
1.   Национален хронометарски првак
1.   Планински пласман Трка околу Џорџија
10. Краен пласман Трка околу Калифорнија
2008
1. Етапа 1 (ТТТ) Џиро д’Италија
10. Монте Паски Ероика
16. Краен пласман, ЛОИ 2008 – Хронометар
2009
1. Етапа 12 Вуелта а Еспања
5. Класика де Сан Себастијан
8. Краен пласман Тирено-Адријатико
10. Монте Паски Ероика
11. Лиеж-Бастон-Лиеж
2010
2. Амстел Голд Рејс
3. Гран при Монтреал
  Најборбен возач
4. Гран при Квебек
  Најборбен возач
5. Монтепаски Страде Бјанке
5. Краен пласман Трка околу Калифорнија
1. Етапа 8
6. Класика де Сан Себастијан
6. Краен пласман Волта а Каталуња
6. Краен пласман Тур де Франс
  Награда за борбеност - Етапа 4
7. Копа Агостони
9. Флеш Валон
2011
4. ГП Мигел Индуран
6. Трофео Инка
7. Трофео Деја
7. Краен пласман Критериум Интернационал
9. Краен пласман Трка околу Баскија
10. Краен пласман Трка околу Калифорнија
17. Краен пласман Тур де Франс
1. Етапа 2 (ТТТ)
2012
1. Генерален пласман   Џиро д’Италија
1. Етапа 4 (ТТТ)
6. Џиро ди Ломбардија
9. Лиеж-Бастон-Лиеж
2013
3. Гран при Монтреал
8. Лиеж-Бастон-Лиеж
2014
Вуелта а Еспања
1. Етапа 14
  Награда за борбеност на етапа 7 на Вуелта а Еспања
6. ГП Мигел Индираин
9. Краен пласман Џиро д’Италија
2015
5. Краен пласман Џиро д’Италија

Олимписки настап уреди

Олимпијада 2004 2008 2012
Машки планински велосипедизам, крос-кантри СО
Машка друмска трка 54 63
Машки хронометар 16

СО = се откажал; — = не учествувал

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
  Џиро СО 60 1 СО 9 5 СО
  Тур 47 49 6 18 СО 70 40
  Вуелта СО СО 24

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

 1. „Hesjedal puts new focus on cycling in Canada“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2016-01-06.
 2. „Профил на Рајдер Хесједал“. Канадски олимписки комитет. Посетено на 30 мај 2012.
 3. 3,0 3,1 3,2 Џон Колбурн, Енди Ајвенс и Џастин Мекелрој (27 мај 2012). „Тој е легенда сега, вели гордата мајка на Рајдер Хесједал по историската победа“. Vancouver Sun]].
 4. „Тим Гармин-Шарп-Баракуда го откри составот за 2013“. Гармин-Шарп. Колорадо: Slipstream Sports LLC. 28 декември 2012. Архивирано од изворникот на 2013-01-02. Посетено на 6 јануари 2013.
 5. Ричард Тајлер (9 септември 2012). „Геранс победи во играта на мачката и глушецот и ја освои етапата“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 12 октомври 2012.
 6. Жен Бисби (12 септември 2009). „Велосипедистот од Викторија Хесједал ја освоил етапата 12 на Вуелта а Еспања“. Bikingbis. WordPress. Посетено на 12 октомври 2012.
 7. „Интерју со Рајдер Хесједал“. Bicycling.com. 11 септември 2009. Архивирано од изворникот на 2011-07-07. Посетено на 2 февруари 2010.
 8. „Грабш се откажа“. EuroSport (француски). EuroSport. 17 септември 2009. Посетено на 12 октомври 2012.
 9. „Рајдер Хесједал именуван како канадски велосипедист на годината, на декадата!“. Slipstream sports. Архивирано од изворникот на 2012-09-19. Посетено на 5 јули 2010.
 10. Ричард Мур (6 март 2010). „Хесједал среќен со петти во Страде Бјанке“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 13 октомври 2012.
 11. „Канаѓанецот Хесједал втор на Амстел Голд Рејс“. CBC. The Canadian Press. Associated Press. 18 април 2010.
 12. Laura Weslo (25 мај 2010). „Hesjedal wins Amgen Tour of California finale“. Cycling News. Future Publishing Limited. Архивирано од изворникот на 2010-06-04. Посетено на 11 октомври 2012.
 13. „Канаѓанецот Хесједал четврти на етапа на Тур де Франс“. Montreal Gazette. 6 јули 2010. Посетено на 2010-07-06.
 14. http://www.letour.fr/2010/TDF/LIVE/us/1700/classement/index.html
 15. 15,0 15,1 „Рајдер Хесједал седми на Тур де Франс 2010“. Vancouver Sun. 25 јули 2010. Посетено на 2010-07-25.
 16. „Кледен и Мартин доминирале на завршниот хронометар“. Cycling News. Future Publishing Limited. 9 април 2011. Посетено на 8 октомври 2012.
 17. „Резултати од Трката околу Баскија 2011, етапа 6“. Velo News. 2012 Competitor Group, Inc. 18 април 2011. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 8 октомври 2012.
 18. Malcolm Kelly (26 мај 2012). „Stardom greeting Canadian cyclist Ryder Hesjedal“. CBC Sports]]. Архивирано од изворникот 2012-05-28. Посетено на 2012-05-27.
 19. Clarke, Les (19 јули 2011). „Хушовд подобар во бегството за втора етапна победа“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 8 октомври 2012.
 20. „Rétractations“. Zweeler (француски). 29 април 2012. Архивирано од изворникот на 2013-06-27. Посетено на 9 мај 2012.
 21. „Garmin-Barracuda: Farrar et Hesjedal en leaders“. Ouest France (француски). Ouest-France Multimédia. 3 мај 2012. Посетено на 9 мај 2012.
 22. Вестемајер, Сузан (12 мај 2012). „Џиро д'Италија: Тиралонго победи на Рока ди Камбио“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 12 мај 2012.
 23. „Канаѓанецот Рајдер Хесједал ја поврати розовата маичка на Џиро д'Италија“. Toronto Star]]. 19 мај 2012.
 24. Аласдер Фотерингем (25 мај 2012). „Велосипедистот од Викторија Рајдер Хесједал стигна до врвот на Џиро д'Италија“. Canada.com.[мртва врска]
 25. Малколм Кели (27 мај 2012). „Рајдер победи! Хесједал го освои Џиро д'Италиа“. CBC Sports. Архивирано од изворникот 2012-05-30. Посетено на 2012-06-03. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 26. Оливер Мур (27 мај 2012). „Канаѓанецот Рајдер Хесједал победи на Џиро д'Италија“. Globe and Mail. Архивирано од изворникот 2012-05-27. Посетено на 2012-06-03.
 27. 27,0 27,1 Ерик Корин (27 мај 2012). „http://sports.nationalpost.com/2012/05/27/ryder-hesjedal-completes-stunning-journey-with-giro-ditalia-win/“. National Post]]. Надворешна врска во |title= (help)
 28. Rupert Guinness (27 мај 2012). „Canadian sends Tour notice“. The Age]].
 29. Cleeve Dheensaw (June 6, 2012). „Victoria cyclist Ryder Hesjedal to ride in Tour de France“. Vancouver Sun. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 30. Jesse Campigotto (21 јуни 2012). „Cyclists Ryder Hesjedal, Clara Hughes join Olympic team“. CBC Sports. Архивирано од изворникот 2012-06-22. Посетено на 2012-07-29. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 31. Jamey Keatan (6 јули 2012). „Canada's Hesjedal involved in crash at Tour de France, likely out of contention“. Winnipeg Free Press. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 32. „Канаѓанецот Рајдер Хесједал се повлекува од Тур де Франс“. TSN. 7 јули 2012.
 33. Бен Аткинс (29 септември 2012). „Хоаким Родригес сам до победа на дождливата Ломбардија и го презеде водството во Светската турнеја“. CyclingNation. CyclingNation LLC. Посетено на 1 октомври 2012.
 34. Бери Рајан (13 октомври 2012). „Тони Мартин ја освои втората последователна Трка околу Пекинг“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 15 октомври 2012.
 35. The Canadian Press (26 декември 2012). „Хесједал ја доби наградата Лајонел Коначер за 2012“. The Sports Network. Посетено на 26 декември 2012.
 36. Ендру Худ (26 март 2013). „Хесједал: Одбраната на Џиро е врвен приоритет во двоецот Џиро-Тур“. VeloNews. Competitor Group, Inc. Архивирано од изворникот на 2016-06-26. Посетено на 22 април 2013.
 37. Џејн Обри (21 април 2013). „Hesjedal: We salvaged the Classics season“. Cyclingnews. Future plc. Посетено на 22 април 2013.
 38. Стивен Фаранд (6 мај 2013). „Pugnacious Paolini prevails on stage three of Giro d'Italia“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 11 мај 2013.
 39. „Хесједал се откажува од Џиро д'Италија“. Cyclingnews.com. Future plc. 17 мај 2013. Посетено на 17 мај 2013.
 40. „Канаѓанецот Хесједал возел со скршено ребро на Тур де Франс“. CBC Sports. 3 јули 2013. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 41. „Резултати: Џиро д'Италија 2014, етапа 21“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 1 јуни 2014. Архивирано од изворникот на 2016-06-10. Посетено на 29 август 2014.
 42. „Late crash thwarts Hesjedal at Vuelta a España“. Cyclingnews.com. Future plc. 29 август 2014. Архивирано од изворникот на 2014-08-31. Посетено на 29 август 2014.
 43. Дејв Аткинсон (4 септември 2014). „Свежи тврдења за „моторен допинг" околу Рајдер Хесједал на Вуелта“. RoadCC. Farrelly Atkinson Ltd. Посетено на 5 септември 2014.
 44. „Un vélo à moteur pour Hesjedal? Cette vidéo prouve le contraire“. DH.be (француски). DH.be. 5 септември 2014. Посетено на 5 септември 2014.
 45. Сајмон Мекмајкл (5 септември 2014). „Видео: Рајдер Хесједал реагира на тврдењата за механички допинг“. RoadCC. Farrelly Atkinson Ltd. Посетено на 5 септември 2014.
 46. „Рајдер Хесједал освои тешка планинска етапа; Алберто Контадор води на Вуелта“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 6 септември 2014. Архивирано од изворникот на 2016-09-03. Посетено на 6 септември 2014.
 47. Стивен Фаранд (17 април 2015). „Porte and Aru to clash at the Giro del Trentino“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 18 април 2015.
 48. „Giro del Trentino: Richie Porte wins stage 2“. Cyclingnews.com. Future plc. 22 април 2015. Посетено на 22 април 2015.
 49. „Richie Porte seals Giro del Trentino overall win“. Cyclingnews.com. Future plc. 24 април 2015. Посетено на 24 април 2015.
 50. Грегор Браун (15 мај 2015). „Hesjedal: 'Down, but not out' in Giro“. VeloNews. Competitor Group, Inc. Архивирано од изворникот на 2016-06-14. Посетено на 29 мај 2015.
 51. Емил Акселгард (29 мај 2015). „Aru makes great comeback with big win in Giro mountains“. Cycling Quotes. CyclingQuotes.com 2013. Посетено на 29 мај 2015.
 52. „Giro d'Italia stage 20: Aru wins in Sestriere“. Cyclingnews.com. Future plc. 30 мај 2015. Посетено на 30 мај 2015.
 53. „Ryder Hesjedal signs for Trek Factory Racing“. Cycling Weekly. 26 август 2015. Посетено на 26 август 2015.
 54. „Ryder Hesjedal to retire at the end of 2016 season“. cyclingnews.com. 1 август 2016. Посетено на 1 август 2016.
 55. http://www.cyclingnews.com/news/report-rasmussen-claims-he-taught-hesjedal-how-to-take-epo
 56. http://www.cyclingnews.com/news/hesjedal-admits-to-doping-says-evidence-was-given-to-usada
 57. „Her kommer Ryder Hesjedal sin familie fra“.
 58. „Ryders Cycling Society of Canada“. Архивирано од изворникот на 2017-02-02. Посетено на 16 октомври 2012.
 59. Sean Fitz-Gerald (24 August 2012). „Ryder Hesjedal taking a spin as cycling ambassador“. National Post. Postmedia Network Inc. Посетено на 16 октомври 2012.
 60. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2009-03-15. Посетено на 2013-04-22.
 61. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-03-30. Посетено на 2013-04-22.

Надворешни врски уреди