ЕФ Едукејшн-ИзиПост

американска велосипедска екипа

ЕФ Едукејшн Фирст (кратенка на екипата според UCI: EF1) — американска професионална велосипедска друмска екипа. Основана во 2003 година, екипата станала дел од Светската турнеја во 2009 година. Нејзиното седиште е во Булдер, Колорадо, но екипата има и европско седиште во Ѓирона, Каталонија, Шпанија. Slipstream Sports LLC е сопственик на екипата. Спортски директор и генерален менаџер е Џонатан Вотерс, поранешен возач. Канондејл, американско-канадски производител на велосипеди, е спонзор на дел од името на екипата. Гармин, американско-швајцарски компанија за ГПС, е исто така делумен спонзор.

ЕФ Едукејшн Фирст
Инфомации за тимот
UCI кодTIA (2005–2006)
TSL (2007–2008)
GRM (2009–2012)
GRS (2012–2014)
TCG (2015)
CPT (2016)
CDT (2016–2017)
EFD (2018)
EF1 (2019-денес)
ЛоциранСАД
Основан2003 (2003)
Статусникаков статус (2003–2004)
континентална екипа (2005−2006)
професионална континентална (2007–2008)
Светска турнеја на UCI (2009–денес)
ВелосипедиАбичи (2003)
Лемонд (2004)
Џавелин (2005–2006)
Фелт (2007–2010)
Сервело (2011–2014)
Канондејл (2015–денес)
Клучни кадри
Извршен директорЏонатан Вотерс
Историја на тимското име
2003
2004–2006
2007–2008
2008
2009
2010
2011
2012
2012–2014
2015
2016
2017
2018
2019-
5280-Субару
ТИАА-ЦРЕФ
Слипстрим-Чипотл
Гармин-Чипотл
Гармин-Слипстрим
Гармин-Транзишанс
Гармин-Сервело
Гармин-Баракуда
Гармин-Шарп
Канондејл-Гармин
Канондејл
Канондејл-Драпак
ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
ЕФ Едукејшн Фирст

Помеѓу 2009 и 2014 година, ЕФ Едукејшн-ИзиПост завршил во рамките на најдобрите десет во четири наврати во Светската турнеја. Позначајни резултати им биле: Ватенфал Класик 2009 и Ватенфал Класик 2010 со Американецот Тајлер Фарар, Трка околу Полска 2010, Волта а Каталуња 2013, Лиеж-Бастон-Лиеж 2013 и Џиро ди Ломбардија 2014 со Ирецот Даниел Мартин, Тур Даун Андер 2011 со Австралиецот Камерон Мајер, Париз-Рубе 2011 со Белгиецот Јохан Вансумерен, Џиро д’Италија 2012 со Канаѓанецот Рајдер Хесједал и Критериум ду Дофине 2014 со Американецот Ендру Талански. Помеѓу 2008 и 2014 година, екипата освоиле деветнаесет етапи на големите трки — седум на Тур де Франс, шест на Џиро д’Италија и шест на Вуелта а Еспања.

Екипата е позната по нејзиниот став за антидопинг. Екипата ги проверува нивоата на крвта пред да потпише со нови возачи и поседува внатрешен систем за проверка. Ниеден возач не се покажал позитивен за време или по неговиот престој во екипата. Меѓутоа, возачите кои настапувале со забранети супстанци кон крајот на 1990-тите и почетокот на 2000-тите им е дозволено да настапуваат во екипата по нивното признавање и подоцнежната забрана.

Состав на екипата

уреди
Велосипедист Датум на раѓање
  Џек Бауер (НЗЛ) (1985-04-07)7 април 1985 (воз. 30)
  Алберто Бетиол (ИТА) (1993-10-23)23 октомври 1993 (воз. 22)
  Патрик Бевин (НЗЛ) (1991-05-02)2 мај 1991 (воз. 24)
  Нејтан Браун (САД) (1991-07-06)6 јули 1991 (воз. 24)
  Мати Брешел (ДАН) (1984-08-31)31 август 1984 (воз. 31)
  Дилан ван Барле (ХОЛ) (1993-05-22)22 мај 1993 (воз. 22)
  Давиде Вилела (ИТА) (1991-06-27)27 јуни 1991 (воз. 24)
  Ваутер Виперт (ХОЛ) (1990-08-14)14 август 1990 (воз. 25)
  Мајкл Вудс (КАН) (1986-10-12)12 октомври 1986 (воз. 29)
  Џо Домбровски (САД) (1991-05-12)12 мај 1991 (воз. 24)
  Филип Гејмон (САД) (1986-01-28)28 јануари 1986 (воз. 29)
  Андре Кардозо (ПОР) (1984-09-03)3 септември 1984 (воз. 31)
  Сајмон Кларк (АВС) (1986-07-18)18 јули 1986 (воз. 29)
  Лосон Кредок (САД) (1992-02-20)20 февруари 1992 (воз. 23)
  Бен Кинг (САД) (1989-03-22)22 март 1989 (воз. 26)
Велосипедист Датум на раѓање
  Кристијан Корен (СЛО) (1986-11-25)25 ноември 1986 (воз. 29)
  Себастијан Лангевелд (ХОЛ) (1985-01-17)17 јануари 1985 (воз. 30)
  Алан Марангони (ИТА) (1984-07-16)16 јули 1984 (воз. 31)
  Морено Мозер (ИТА) (1990-12-25)25 декември 1990 (воз. 25)
  Рајан Мулен (ИРС) (1994-08-07)7 август 1994 (воз. 21)
  Рамунас Навардаускас (ЛИТ) (1988-01-30)30 јануари 1988 (воз. 27)
  Пјер Ролан (ФРА) (1986-10-10)10 октомври 1986 (воз. 29)
  Кристофер Скјерпинг (НОР) (1993-05-04)4 мај 1993 (воз. 22)
  Томс Скујињш (ЛАТ) (1991-06-15)15 јуни 1991 (воз. 24)
  Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) (1989-07-01)1 јули 1989 (воз. 26)
  Ендру Талански (САД) (1988-11-23)23 ноември 1988 (воз. 27)
  Ригоберто Уран (КОЛ) (1987-01-06)6 јануари 1987 (воз. 28)
  Давиде Формоло (ИТА) (1992-10-25)25 октомври 1992 (воз. 23)
  Алекс Хаус (САД) (1988-01-01)1 јануари 1988 (воз. 28)
  Рубен Цепунтке (ГЕР) (1993-01-29)29 јануари 1993 (воз. 22)
 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Алберто Бетиол 29 октомври 1993
  Патрик Бевин 15 февруари 1991Team BridgeLane (2015)
  Нејтан Браун 7 јули 1991Хагенс Берман-Аксеон (2013)
  Брендан Канти 17 јануари 1992Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
  Хју Карти 9 јули 1994Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
  Сајмон Кларк  18 јули 1986Тим Џејко АИУла (2015)
  Вил Кларк  11 април 1985Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
  Лосон Кредок 20 февруари 1992Тим ДСМ (2015)
  Џо Домбровски 12 мај 1991Инеос Гренадиерс (2014)
  Давиде Формоло 25 октомври 1992Cannondale Pro Cycling Team (2014)
  Алекс Хаус 1 јануари 1988Chipotle-First Solar Development (2011)
  Кристијан Корен 25 ноември 1986Cannondale Pro Cycling Team (2014)
  Себастијан Лангевелд 17 јануари 1985Тим Џејко АИУла (2013)
  Рајан Мулен 7 август 1994An Post-ChainReaction (2015)
  Тејлор Фини 27 јуни 1990ССС Team (2016)
  Пјер Ролан  10 октомври 1986ТоталЕнержи (2015)
  Томас Скали 14 јануари 1990Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
  Томс Скујињш 15 јуни 1991Холовеско-Ситадел (2015)
  Том-Јелте Слагтер 1 јули 1989Џамбо-Висма (2013)
  Ендру Талански 23 ноември 1988Amore & Vita (2009)
  Ригоберто Уран 26 јануари 1987Судал Квик-Степ (2015)
  Том Ван Асбрук 19 април 1990Џамбо-Висма (2016)
  Дилан ван Барле 21 мај 1992Rabobank Development (2013)
  Сеп Ванмарке 28 јули 1988Џамбо-Висма (2016)
  Давиде Вилела 27 јуни 1991Cannondale Pro Cycling Team (2014)
  Ваутер Виперт 14 август 1990Драпак Профешанл Сајклинг (2015)
  Мајкл Вудс  12 октомври 1986Хјуман Пауеред Хелт (2015)
  Сајрус Монк  (1 авг–31 дек, стажант)7 ноември 1996African Wildlife Safaris (2015)
Извор: UCI

Фуснота: Алберто Бетиол 

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Ригоберто Уран 26 јануари 1987
  Мати Брешел 31 август 1984Астана Казахстан Тим (2017)
  Нејтан Браун 7 јули 1991Хагенс Берман-Аксеон (2013)
  Брендан Канти 17 јануари 1992Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
  Хју Карти 9 јули 1994Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
  Вил Кларк  11 април 1985Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
  Сајмон Кларк  18 јули 1986Тим Џејко АИУла (2015)
  Лосон Кредок 20 февруари 1992Тим ДСМ (2015)
  Мичел Докер 2 октомври 1986Тим Џејко АИУла (2017)
  Џо Домбровски 12 мај 1991Инеос Гренадиерс (2014)
  Алекс Хаус 1 јануари 1988Chipotle-First Solar Development (2011)
  Себастијан Лангевелд 17 јануари 1985Тим Џејко АИУла (2013)
  Ким Магнусон 31 август 1992Tre Berg-PostNord (2017)
  Даниел Меклеј 3 јануари 1992Аркеа-Самсик (2017)
  Саша Модоло 19 јуни 1987ОАЕ Емирати (2017)
  Логан Овен 25 март 1995Хагенс Берман-Аксеон (2017)
  Тејлор Фини 27 јуни 1990ССС Team (2016)
  Пјер Ролан  10 октомври 1986ТоталЕнержи (2015)
  Томас Скали 14 јануари 1990Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
  Том Ван Асбрук 19 април 1990Џамбо-Висма (2016)
  Сеп Ванмарке 28 јули 1988Џамбо-Висма (2016)
  Мајкл Вудс  12 октомври 1986Хјуман Пауеред Хелт (2015)
  Хулијан Кардона 19 јануари 1997Medellín-EPM (2017)
  Даниел Мартинес 25 април 1996Вилиер Триестина-Селе Италија (2017)
  Даниел Морено 5 септември 1981Мовистар (2017)
  Јулиус ван ден Берг  (26 јул–31 дек)23 октомври 1996SEG Racing Academy (2018)
Извор: UCI

Фуснота: Ригоберто Уран 

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Шон Бенет 31 март 1996
  Алберто Бетиол 29 октомври 1993ССС Team (2018)
  Мати Брешел 31 август 1984Астана Казахстан Тим (2017)
  Нејтан Браун 7 јули 1991Хагенс Берман-Аксеон (2013)
  Хонатан Кајседо 28 април 1993Medellín-EPM (2018)
  Хју Карти 9 јули 1994Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
  Сајмон Кларк  18 јули 1986Тим Џејко АИУла (2015)
  Лосон Кредок 20 февруари 1992Тим ДСМ (2015)
  Мичел Докер 2 октомври 1986Тим Џејко АИУла (2017)
  Џо Домбровски 12 мај 1991Инеос Гренадиерс (2014)
  Серхио Игита  (1 мај–31 дек)1 август 1997Манзана Постобон (2018)
  Морено Хофланд 31 август 1991Лото-Судал (2018)
  Алекс Хаус 1 јануари 1988Chipotle-First Solar Development (2011)
  Танел Кангерт 11 март 1987Астана Казахстан Тим (2018)
  Себастијан Лангевелд 17 јануари 1985Тим Џејко АИУла (2013)
  Даниел Мартинес 25 април 1996Вилиер Триестина-Селе Италија (2017)
  Даниел Меклеј 3 јануари 1992Аркеа-Самсик (2017)
  Саша Модоло 19 јуни 1987ОАЕ Емирати (2017)
  Лахлан Мортон 2 јануари 1992Дименжн Дата (2018)
  Логан Овен 25 март 1995Хагенс Берман-Аксеон (2017)
  Тејлор Фини 27 јуни 1990ССС Team (2016)
  Томас Скали 14 јануари 1990Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
  Ригоберто Уран 26 јануари 1987Судал Квик-Степ (2015)
  Јулиус ван ден Берг 23 октомври 1996SEG Racing Academy (2018)
  Тиџеј ван Гардерен 12 август 1988ССС Team (2018)
  Сеп Ванмарке 28 јули 1988Џамбо-Висма (2016)
  Луис Виљалобос  (1 јул–31 мај)26 јуни 1998Aevolo (2019)
  Џејмс Вилан 11 јули 1996Драпак Профешанл Сајклинг (2018)
  Мајкл Вудс  12 октомври 1986Хјуман Пауеред Хелт (2015)
  Метју Волс  (1 авг–31 дек, стажант)20 април 1998Team Inspired (2018)
Извор: UCI

Фуснота: Шон Бенет 

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Шон Бенет 31 март 1996
  Алберто Бетиол 29 октомври 1993ССС Team (2018)
  Штефан Бисегер  (1 авг–31 дек)13 септември 1998Тјудор Про Сајклинг Тим (2019)
  Хонатан Кајседо 28 април 1993Medellín-EPM (2018)
  Хју Карти 9 јули 1994Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
  Сајмон Кларк  18 јули 1986Тим Џејко АИУла (2015)
  Магнус Корт 16 јануари 1993Астана Казахстан Тим (2019)
  Лосон Кредок 20 февруари 1992Тим ДСМ (2015)
  Мичел Докер 2 октомври 1986Тим Џејко АИУла (2017)
  Рубен Гереиро 6 јули 1994Катјуша-Алпесин (2019)
  Кристофер Халворсен 13 април 1996Инеос Гренадиерс (2019)
  Серхио Игита 1 август 1997Еускалтел-Еускади (2019)
  Морено Хофланд 31 август 1991Лото-Судал (2018)
  Алекс Хаус 1 јануари 1988Chipotle-First Solar Development (2011)
  Танел Кангерт 11 март 1987Астана Казахстан Тим (2018)
  Јенс Кекелејре 23 ноември 1988Лото-Судал (2019)
  Себастијан Лангевелд 17 јануари 1985Тим Џејко АИУла (2013)
  Даниел Мартинес 25 април 1996Вилиер Триестина-Селе Италија (2017)
  Лахлан Мортон 2 јануари 1992Дименжн Дата (2018)
  Логан Овен 25 март 1995Хагенс Берман-Аксеон (2017)
  Нилсон Паулес 3 септември 1996Џамбо-Висма (2019)
  Јонас Руч 24 јануари 1998Team Lotto-Kern Haus PSD Bank (2019)
  Томас Скали 14 јануари 1990Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
  Ригоберто Уран 26 јануари 1987Судал Квик-Степ (2015)
  Јулиус ван ден Берг 23 октомври 1996SEG Racing Academy (2018)
  Тиџеј ван Гардерен 12 август 1988ССС Team (2018)
  Сеп Ванмарке 28 јули 1988Џамбо-Висма (2016)
  Луис Виљалобос  (1 јул–31 мај)26 јуни 1998Aevolo (2019)
  Џејмс Вилан 11 јули 1996Драпак Профешанл Сајклинг (2018)
  Мајкл Вудс  12 октомври 1986Хјуман Пауеред Хелт (2015)
Извор: UCI

Фуснота: Шон Бенет 

Надворешни врски

уреди