Матео Тосато

италијански велосипедист

Матео Тосато (италијански: Matteo Tosatto; р. 14 мај 1974 во Кастелфранко Венето) — поранешен италијански професионален друмски велосипедист, кој возел професионално во периодот 1997-2016 година.

Матео Тосато
Тосато на Тур де Франс 2007
Лични податоци
Цело имеМатео Тосато
Роден14 мај 1974(1974-05-14)(50 г.)
Кастелфранко Венето,  Италија
Висина1,81 м
Маса74 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Професионални клубови
1997
1998–1999
2000–2005
2006–2010
2011–2016
МГ Маглифисио-Техногим
Балан
Фаса Бортоло
Квик Степ-Инерџетик
Саксо Банк-СанГард
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2006)
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2001)

Достигнувања уреди

1998
1. Џиро дел Медио Брента
1999
4. ГП Пино Черами
7. Брабант Пејл
9. Класика де Алмерија
2000
1. Етапа 1 Париз-Ница
2. Трка околу Франкфурт
3. Џиро дела Ромања
2001
1. Етапа 12 Џиро д’Италија
2002
1. Копа Плаки
3. Трофео Матеоти
3. Копа Берноки
4. Критериум д’Абруцо
5. ГП Бруно Бегели
6. Трофео Мелинда
10. Џиро дела Ромања
2003
5. Џиро дел Пиемонт
2004
1. Џиро ди Тоскана
1. ГП Кантон Аргау
1. Етапа 1b (ТТТ) Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
2. Џиро дел Венето
2. Џиро дела Ромања
3. Краен пласман Џиро дела Провинција ди Лука
4. Копа Берноки
7. Гран Премио дела Коста Етруски
2006
1. Етапа 18 Тур де Франс
7. ГП Чита ди Камаиоре
2007
1. Етапа 1 (ТТТ) Трка околу Катар
2008
1. Етапа 1 (ТТТ) Трка околу Катар
4. Џиро дел Лацио
2009
9. Меморијал Чимури
2011
8. Џиро дел Фриули
2012
7. Париз-Рубе

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
  Џиро 43 СО 50 63 107 122 94 56 136 104 112 107
  Тур 132 60 110 125 108 96 114 123 92 119 132 145
  Вуелта СО 134 СО СО СО 67 135 115 120

СО = се откажал; — = не учествувал

Надворешни врски уреди

  • „Достигнувања на Матео Тосато“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Матео Тосато“. Cycling Quotient.
  • „Достигнувања на Матео Тосато“. ProCycling.