Лукас Себастијан Аедо

друмски велосипедист

Лукас Себастијан Аедо (шпански: Lucas Sebastián Haedo; р. 18 април 1983) — поранешен аргентински професионален друмски велосипедист, кој возел професионално во периодот 2007-2018 за екипите Рок Рејсинг, Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк, Канондејл, Скајдајв Дубаи Про Сајклинг,[1] Тим Џејмис и ЈунајтедХелткер.[2] Тој е помлад брат на велосипедистот Хуан Хосе Аедо.[3]

Лукас Себастијан Аедо
Лични податоци
Цело имеЛукас Себастијан Аедо
Роден18 април 1983(1983-04-18)(41 г.)
Часкомус,  Аргентина
Висина1,73 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2005–2006 Дипутасион Леон-Идеја-Данис
Професионални клубови
2007
2008–2009
2010–2012
2013
2014
2015-2016
2017-2018
Рок Рејсинг
Колавита-Сутер Хоум
Тим Саксо Банк
Канондејл
Скајдајв Дубаи Про Сајклинг
Џејмис-Хагенс Берман
ЈунајтедХелткер

Достигнувања

уреди
2005
Вуелта а Леон
1. Етапа 3
1. Етапа 5
2008
1. Велосипедски класик на воздухопловните сили на САД
1. Тур Сомервил
2009
1. Тур Сомервил
1. Етапа 2 Тур де Сан Луис
1. Етапа 2 ГП Нејчр Вали
8. Меѓународно првенство Филаделфија
2012
4. Шатору Класик
2014
4. Краен пласман Трка околу Тајланд
1. Етапа 1
6. Мелака Говернор Куп
2015
Велосипедски класик Редлендс
1. Етапа 1
1. Етапа 4 Етапна трка Џо Мартин
1. Етапа Трка Џила
2016
Вуелта а Колумбија
1. Етапа 3
1. Етапа 5
1. Етапа 2 Етапна трка Џо Мартин
4. Меѓународно првенство Филаделфија
2017
1. Етапа 2 Етапна трка Џо Мартин
2018
8. Краен пласман Тур де Кореја

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2010 2011 2012 2013
  Џиро 128 128
  Тур
  Вуелта 139

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. De Pasquale, Mattia (19 November 2013). „Skydive Dubai, preso anche Lucas Haedo“ [Skydive Dubai, also took Lucas Haedo]. Spazio Ciclismo (Italian). Tutto Mercato. Архивирано од изворникот на 25 December 2013. Посетено на 24 December 2013.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. Frattini, Kirsten (20 September 2016). „Acevedo, Mannion and Norris bring climbing strength to UnitedHealthcare in 2017“. cyclingnews.com. Посетено на 9 January 2017.
  3. „Haedo brothers extend stay at Saxo Bank“. Eurosport. 6 October 2011. Посетено на 2 March 2013.

Надворешни врски

уреди