Алфредо Балони

друмски велосипедист

Алфредо Балони (италијански: Alfredo Balloni; р. 20 септември 1989 во Рим) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната UCI екипа Нанканг-Динатек.

Алфредо Балони
Балони (во средината) во текот на Џиро д’Италија 2012
Лични податоци
Цело имеАлфредо Балони
Роден20 септември 1989 (1989-09-20) (31 г.)
Рим, Италија
Висина1,86 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубНанканг-Динатек
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2008
2009
Аријана Римор (јуниор)
АГИ Нери Лукини Спринт
Промосикло Нери Сотоли
Професионални клубови
2010–2011
2012
2013–
Лампре-Фарнезе Вини
Фарнезе Вини-Селе Италија
Керамика Фламинија-Фондрист
Последна промена
23 октомври 2014

КариераУреди

Роден во Рим, Балони се натпреварувал како професионалец од 2010, настапувајќи за екипата Лампре-Фарнезе Вини две сезони, пред да се приклучи на екипата Фарнезе Вини-Селе Италија за сезоната 2012.[1][2] На неговото деби на една од големите трки Џиро д’Италија 2012, Балони го преземал водството во планинскиот пласман, за време на првите искачувања во Данска.[3]

ДостигнувањаУреди

2005
1.   Национален јуниорски друмски првак
2006
1.   Национално јуниорско друмско првенство
3. Национално јуниорско хронометарско првенство
2007
1.   Национално јуниорско хронометарско првенство
1. Меморијал Марескало Сорвило
1. Копа Окрија
2. Краен пласман Џиро дела Тоскана
2008
2. Фучекио
3. Краен пласман Куп де Национс де Сагена
1. Етапа 3
2009
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Трофео Матеоти
2. Национално друмско првенство под 23 години
2. ГП Сита ди Фелино
2. Руота д’Оро
2013
5. Тур ду Јура
8. Џиро дел Медио Брента

НаводиУреди

  1. „Фарнезе Вини (FAR) - ВБР“. UCI Continental Circuits. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 8 мај 2012.
  2. Аткинс, Бен (7 јануари 2012). „Фарнезе Вини-Селе Италија го претставил составот за 2012 во Италија“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 8 мај 2012.
  3. „Balloni on the run for the blue shirt, Guardini crashed“. Фарнезе Вини-Селе Италија (италијански). Croft Sport Limited. 6 мај 2012. Посетено на 8 мај 2012.

Надворешни врскиУреди