Франческо Фаили

италијански велосипедист

Франческо Фаили (италијански: Francesco Failli; р. 16 декември 1983 во Монтеварки) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната UCI екипа Вини Забу-КТМ.[1][2]

Франческо Фаили
Лични податоци
Цело имеФранческо Фаили
Роден16 декември 1983 (1983-12-16) (36 г.)
 Италија
Висина1,81 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубВини Забу-КТМ
ДисциплинаДрумски велосипедист
УлогаВозач
Професионални клубови
2004
2005
2006–2007
2008–2010
2011–
Домина Ваканце
Натурино-Сапоре ди Маре
Ликвигас
Аква & Сапоне-Кафе Мокамбо
Фарнезе Вини-Нери Сотоли
Последна промена
27 октомври 2014

Распоред на резултатите на Гранд ТурУреди

Гранд Тур 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро 91 65 СО 58
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 123

СО = се откажал

НаводиУреди

  1. „Достигнувања на 8890“. Cycling Archives. 
  2. „Франческо Фаили“. Cycling news. конс. 26 јануари 2010. 

Надворешни врскиУреди