Андреја Гвардини

италијански велосипедист

Андреја Гвардини (италијански: Andrea Guardini; р. 12 јуни 1989) — италијански професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Грин Проџект-Бардијани-ЦСФ-Фаизане.[1]

Андреја Гвардини
Андреја Гвардини (2015)
Лични податоци
Цело имеАндреја Гвардини
ПрекарМр. Лангкави
Роден12 јуни 1989(1989-06-12)(34 г.)
Трењаго,  Италија
Висина1,70 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГрин Проџект-Бардијани-ЦСФ-Фаизане
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2008–2009
2010
Лукини Нери Комауто
ИСД-НЕРИ (стажант)
Професионални клубови
2011–2012
2013–2016
2017
2018-
Фарнезе Вини-Нери Сотоли
Астана
ОАЕ Абу Даби
Бардијани-ЦСФ
Значајни победи
Голема трка
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2012)

Етапни трки

Тур де Лангкави, 18 етапи
Последна промена
6 февруари 2018

Како спринтер, Гвардини моментално го држи рекордот за најмногу етапни победи на Тур де Лангкави[2] со дванаесет етапни победи; победувајќи на пет во 2011, шест во 2012,[3] една во 2013, две во 2014 и четири во 2015.

Гвардини го напуштил Фарнезе Вини-Селе Италија на крајот на сезоната 2012 и му се приклучил на Астана на двегодишен договор од сезоната 2013.[4] Во септември 2016 година било објавено дека Гвардини ќе се приклучи на ОАЕ Тим Емирати за сезоната 2017.[5]

Достигнувања уреди

2011
Тур де Лангкави
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 6
1. Етапа 7
1. Етапа 10
1. Етапа 5 Трка околу Катар
Трка околу Турција
1. Етапа 1
1. Етапа 7
1. Етапа 5 Волта а Португал
1. Етапа 3 Трка околу Словенија
1. Етапа 5 Џиро ди Паданија
2012
Тур де Лангкави
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 4
1. Етапа 8
1. Етапа 9
1. Етапа 10
1.   Бодовен пласман
Трка околу езерото Кукунор
1. Етапа 9
1. Етапа 10
1. Етапа 12
1. Етапа 18 Џиро д’Италија
2013
1. Етапа 7 Тур де Лангкави
4. Шелдепрејс
2014
Тур де Лангкави
1. Етапа 3
1. Етапа 10
Трка околу Данска
1. Етапа 2
1. Етапа 4
1. Етапа 1 Енеко Тур
8. Шелдепрејс
2015
Трка околу Оман
1. Етапа 1
1.   Бодовен пласман
Тур де Лангкави
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 4
1. Етапа 8
1. Етапа 1 Светски пристаништен класик
1. Етапа 1 Трка Абу Даби
2. Краен пласман Тур де Пикарди
1. Етапа 2
2016
Тур де Лангкави
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 5
1. Етапа 7
1. Етапа 8

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016
  Џиро СО
  Тур
  Вуелта 159

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „Guardini signs with Bardiani-CSF“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 15 септември 2017. Посетено на 4 јануари 2018.
  2. Кене, Жан-Франсоа (3 март 2012). „Гвардини постави нов рекорд по етапни победи на Тур де Лангкави“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 3 март 2012.
  3. Стоукс, Шејн (4 март 2012). „Серпа победи на Тур де Лангкави, Гвардини ја забележа шестата спринтерска победа“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 4 март 2012.
  4. „Гвардини му се приклучи на Фуглсанг во префрлањето во Астана“. Cycling News. Future Publishing Limited. 16 август 2012. Посетено на 16 август 2012.
  5. „Marcato, Guardini sign with new Chinese WorldTour team Project TJ Sport“. cyclingnews.com. 28 септември 2016. Посетено на 28 септември 2016.

Надворешни врски уреди