Матео Работини

италијански велосипедист

Матео Работини (италијански: Matteo Rabottini; р. 14 август 1987) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Вини Забу.[1]

Матео Работини
Работини на Џиро д’Италија 2012
Лични податоци
Цело имеМатео Работини
ПрекарРамбо
Роден14 август 1987(1987-08-14)(36 г.)
Пескара, Италија
Податоци за клубот
Мом. клубВини Забу
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2009
2010
Аран Когем БЛС
Лампре-Фарнезе Вини (стажант)
Професионални клубови
2011– Фарнезе Вини-Нери Сотоли
Значајни победи
Џиро д’Италија
Планински пласман (2012)
1 поединечна етапа (2012)
Последна промена
27 октомври 2014

Бил привремено суспендиран од UCI во септември 2014 година по пронаоѓањето на ЕПО во тест земен во август 2014 година.[2] Бил исфрлен од неговата екипа.[3]

Достигнувања

уреди
2011
1. Етапа 5 Трка околу Турција
2012
Џиро д’Италија
Победник на планинскиот пласман
1. Етапа 15
3. Гран Премио Бруно Бегели
5. Краен пласман Трка околу Словенија
2013
9. Тре Вали Варезине
9. Милано-Торино
2014
3. Краен пласман Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
3. Краен пласман Трка околу Словенија
4. Гран Премио дела Коста Етруски
9. Трофео Лаигвелја

Наводи

уреди
  1. „Јелоу Флуо (YEL) – ИТА“. UCI Continental Circuits. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2014-02-01. Посетено на 26 февруари 2014.
  2. [1]
  3. „Работини позитивен на ЕПО“. Cyclingnews.com. Future plc. 12 септември 2014. Посетено на 13 септември 2014.

Надворешни врски

уреди