Стеф Клемент

холандски велосипедист

Стеф Клемент (холандски: Stef Clement; р. 24 септември 1982 во Тилбург) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Џамбо-Висма.

Стеф Клемент
Клемент на Тур де л’Ен 2013
Лични податоци
Цело имеСтеф Клемент
Роден24 септември 1982(1982-09-24)(41 г.)
Тилбург,  Холандија
Висина1,81 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЏамбо-Висма
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометри
Аматерски клубови
2003
2004–2005
Ван Хемерт Груп CT
Рабобанк КТ
Професионални клубови
2006–2008
2009–2014
2015-2016
2017-
Буиг Телеком
Рабобанк
ИАМ Сајклинг
Лото НЛ-Џамбо
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Национален хронометарски првак (2006, 2007, 2009, 2011)
Последна промена
24 јануари 2018

Се специјализирал за хронометри, каде е моментален холандски национален првак. Исто така, го освоил бронзениот медал на хронометарот на Светските друмски првенства UCI 2007. Во декември 2014 година бил најавен како дел од составот на екипата ИАМ Сајклинг за 2015 година, приклучувајќи се на екипата заедно со колегата Дејвид Танер.[1]

Достигнувања

уреди
2003
1. Етапа 7 Трка Олимпија
2005
1. Краен пласман Трка Олимпија
1. Етапа 1 Вуелта а Мајорка
2006
1.   Национално хронометарско првенство
1. Етапа 9 Тур де л’Авенир
2007
1.   Национално хронометарско првенство
3. Светско хронометарско првенство
3. Хроно на народите
2008
1. Хроно на народите
2009
1.   Национално хронометарско првенство
1. Етапа 8 Критериум ду Дофине Либере
2011
1.   Национално хронометарско првенство
8. Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
2014
Волта а Каталуња
1.   Планински пласман
1. Етапа 6
8. Класик РајдЛондон-Сари
2015
2.   Европски игри - хронометар
2016
2. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
2017
2. Национално хронометарско првенство
8. Краен пласман Тур де л’Ен

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
  Џиро 64 107 71 48 23
  Тур СО 87 117 18
  Вуелта 32 СО 100 СО 29

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. Виндзор, Ричард (11 декември 2014). „ИАМ Сајклинг го објави составот за 2015, со десет нови потписи“. Cycling Weekly. Посетено на 12 декември 2014.

Надворешни врски

уреди
Спортски позиции
Претходник
Томас Декер
Национален хронометарски првак
2006, 2007
Наследник
Ларс Бом
Претходник
Ларс Бом
Национален хронометарски првак
2009
Наследник
Јос ван Емден
Претходник
Јос ван Емден
Национален хронометарски првак
2011
Наследник
Ливе Вестра