Гатис Смукулис

латвиски велосипедист

Гатис Смукулис (латвиски: Gatis Smukulis; р. 15 април 1987 во Валка) — латвиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Делко.

Гатис Смукулис
Смукулис на Париз-Ница 2013
Лични податоци
Цело имеГатис Смукулис
Роден15 април 1987(1987-04-15)(37 г.)
Валка, СССР СССР
Висина1,88 м
Маса81 кг
Податоци за клубот
Мом. клубДелко
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2009–2010
2011
2012–2015
2016
2017-
Аг2р-Ла Мондијал
ХТЦ-Хајроад
Катјуша
Астана
Делко-Марсеј Прованса КТМ
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Национален хронометарски првак (2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016)
Национален друмски првак (2016)
Последна промена
4 јануари 2017

Достигнувања

уреди
2005
1. Трофео Карлсберг (јуниор)
2. Национално друмско првенство
2006
1.   Национално друмско првенство под 23 години
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
2007
1. ГП Рига
1. Синтуро де л’Емпорда
2. Краен пласман ГП Тел
2008
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Ле Букл ди Сид Ардеш
1. Трка околу Фландрија (под 23 години)
2010
2. Национално друмско првенство
2011
1. Етапа 1 Волта а Каталуња
1.   Национално хронометарско првенство
2012
1.   Национално хронометарско првенство
2013
1.   Национално хронометарско првенство
2. Национално друмско првенство
2014
1.   Национално хронометарско првенство
3. Национално друмско првенство
2015
1.   Национално хронометарско првенство
1. Пролог (ТТТ) Трка околу Австрија
7. Европски игри - хронометар
2016
1.   Национално хронометарско првенство
1.   Национално друмско првенство
9. Светско првенство во екипен хронометар
  Награда за борбеност на етапа 13 Вуелта а Еспања

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Гранд Тур 2012 2013 2014 2015 2016
  Џиро 84
  Тур 119 100
  Вуелта 117 146 83

СО = се откажал; — = не учествувал

Надворешни врски

уреди
  •   Гатис Смукулис на Ризницата ?
  • „Достигнувања на Гатис Смукулис“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Гатис Смукулис“. Cycling Quotient.
  • „Достигнувања на Гатис Смукулис“. ProCycling.