Хуан Мануел Гарате

шпански велосипедист

Хуан Мануел Гарате Сепа (шпански: Juan Manuel Gárate Cepa; р. 24 април 1976 во Ирун) — поранешен шпански професионален друмски велосипедист, кој возел професионално од 200 до 2014 година. Се сметал за специјалист за искачување и негови најголеми достигнувања се на Џиро д’Италија, каде завршил четврти во генералниот пласман во 2002, петти во 2005 и победник на планинскиот пласман и седмо место во генералниот пласман на Џиро д’Италија 2006. Исто така го освоил шпанското национално друмско првенство во 2005 и завршил прв на Мон Венту на претпоследната етапа на Тур де Франс 2009.

Хуан Мануел Гарате
Гарате на Тур де л’Ен 2013
Лични податоци
Цело имеХуан Мануел Гарате Сепа
Роден24 април 1976 (1976-04-24) (47 г.)
Ирун, Шпанија
Висина1,74 м
Маса62 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2000–2004
2005
2006–2008
2009–2014
Лампре-Даикин
Соние Дувал-Продир
Квик Степ-Инерџетик
Рабобанк
Значајни победи
Гранд Тур
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2006)
Планински пласман (2006)
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2009)
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2001)

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак (2005)
Последна промена
28 јануари 2015

Во февруари 2014 година било објавено дека Гарате го раскинал договорот со Белкин Про Сајклинг.[1]

Достигнувања Уреди

2001
1. Етапа 14 Вуелта а Еспања
2002
4. Краен пласман Џиро д’Италија
1. Етапа 7 Тур де Свис
1. Етапа 3 Џиро дел Трентино
2005
1.   Национално друмско првенство
5. Краен пласман Џиро д’Италија
1. Планински пласман Вуелта а Андалусија
1. Пласман Метас Волантес Вуелта а Андалусија
2006
7. Краен пласман Џиро д’Италија
1.   Планински пласман
1. Етапа 19
2009
1. Етапа 20 Тур де Франс
2011
9. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон

Распоред на резултатите на Гранд Тур Уреди

Гранд Тур 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
  Џиро 20 4 10 5 7 37 59 31
  Тур 66 72 21 62 35 СО
  Вуелта 62 37 СО 69 23 30 15 38 46 66 42 71

СО = се откажал

Наводи Уреди

  1. „Гарате ја одби понудата на Белкин“. Cyclingnews.com. Future plc. 18 февруари 2014. Посетено на 4 март 2014.

Надворешни врски Уреди