Бартош Хузарски

друмски велосипедист

Бартош Хузарски (полски: Bartosz Huzarski; р. 27 октомври 1980 во Свидница) — поранешен полски професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал во периодот 2002-2017.

Бартош Хузарски
Хузарски на Џиро д’Италија 2012
Лични податоци
Цело имеБартош Хузарски
ПрекарХузар
Роден27 октомври 1980 (1980-10-27) (39 г.)
Свидница, Полска
Висина1,83 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБора-Хансгрое
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачУниверзален возач
Професионални клубови
2002–2008
2009–2010
2011–2017
Мроз/Интел-Екшн
ИСД
Тим НетАп

ДостигнувањаУреди

2003
1. Етапа 7 Курс де ла Пе
2005
1. Етапа 6 Балтик-Карконоше Тур
2. Национално хронометарско првенство
1. Планински пласман Трка околу Полска
2006
1. Планински пласман Трка околу Полска
2008
1. ГП Ѓержоњова
1. Краен пласман Шлаким Гродув Пјастовскич
1. Шосами Заглебија
2010
1. Етапа 5 Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
1. Етапа 1 Сетимана Сиклистика Ломбарда
2012
1. Етапа 5 Курс де ла Солидарите Олимпик
2. Краен пласман Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
2013
1.   Спринтерски пласман Трка околу Полска
5. Краен пласман Шлаким Гродув Пјастовскич
2014
7. Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
2015
Тур де Франс
  Награда за борбеност на етапа 8

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
  Џиро 102 70
  Тур 68 108 39
  Вуелта 35 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Надворешни врскиУреди