Мигел Анхел Рубијано

колумбиски велосипедист

Мигел Анхел Рубијано Чавез (шпански: Miguel Ángel Rubiano Chávez; р. 3 октомври 1984 во Богота) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој моментално вози за професионалната континентална екипа Колумбија.[1]

Мигел Анхел Рубијано
Рубијано на Тур де Сан Луис 2014
Лични податоци
Цело имеМигел Анхел Рубијано Чавез
Роден3 октомври 1984 (1984-10-03) (37 г.)
Богота,  Колумбија
Податоци за клубот
Мом. клубКолумбија
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2006
2008–2009
2010
2011
2012–2013
2014–
Керамика Панарија-Навигаре
Сентри дела Калцатура-Партизан
Меридијана-Камен
Д’Анџело & Антеники-Нипо
Андрони Џокатоли-Венецуела
Колумбија
Значајни победи
Гранд Тур
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2012)

Еднодневни трки и класииц

MaillotColombia.PNG Национален друмски првак (2014)
Последна промена
29 октомври 2014

Првата победа во неговата кариера на Гранд Тур дошла во 2012, на шестата етапа на Џиро д’Италија, каде до победата стигнал сам со една минута и десет секунди предност пред најблиските конкуренти.[2]

Рубијано го напуштил Андрони Џокатоли-Венецуела по две сезони и му се прикличил на Колумбија за сезоната 2014.[1]

ДостигнувањаУреди

2008
1. Етапа 1 Трка околу Словачка
2011
1. Етапа 3 Трка околу Словачка
1. Етапа 4 Трка околу Хокаидо
2012
1. Етапа 6 Џиро д’Италија
2013
2. Гран Премио Индустрија е Комерчо ди Прато
3. Краен пласман Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
4. Меморијал Марко Пантани
5. Џиро ди Тоскана
6. Гран Премио Чита ди Камаиоре
7. Краен пласман Тур де Сан Луис
9. Гран Премио дела Коста Етруски
9. Копа Сабатини
10. Џиро дел’Апенино
2014
1.   Национално друмско првенство
3. Џиро дел’Апенино
9. Копа Уго Агостони
10. Краен пласман Вуелта а Колумбија

Распоред на резултатите на Гранд ТурУреди

Гранд Тур 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
  Џиро 103 62 45 101
  Тур
  Вуелта

СО = се откажал

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Colombia keeps building up: Rubiano and three prospects join the roster“. Колумбија. GLM Sport. 11 октомври 2013. Посетено на 15 декември 2013.
  2. Робинсон, Марк (11 мај 2012). „Рубијано сам до етапна победа на Џиро д'Италиа“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 11 мај 2012.

Надворешни врскиУреди

Предлошка:Возачи во Колумбија