Џексон Родригес

венецуелски велосипедист

Џексон Хесус Родригес Ортис (шпански: Jackson Jesús Rodríguez Ortíz; р. 25 февруари 1985) — венецуелски професионален друмски велосипедист, кој вози за аматерската екипа ЈХС Групо-Супер Ахоро.

Џексон Родригес
Лични податоци
Цело имеЏексон Хесус Родригес Ортис
Роден25 февруари 1985 (1985-02-25) (38 г.)
Рубио,  Венецуела
Висина1,70 м
Маса58 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЈХС Групо-Супер Ахоро
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2005–2007
2016-2017
2018–2019
2019–
Лотерија дел Тачира
Федеиндустрија-Гобернасион де Јаракуј
Депортиво Тачира-ЈХС
ЈХС Групо-Андиемпакес
Професионални клубови
2008–2015 Диквиџовани-Андрони
Последна промена
15 декември 2022

Достигнувања Уреди

2005
4. Краен пласман Вуелта а Венецуела
8. Краен пласман Вуелта а Куба
1. Пласман за млад возач
10. Краен пласман Вуелта ал Тачира
1. Етапа 5
2006
1. Етапа 7 Класико Сиклистико Банфоанд
4. Средноамерикански и карипски игри - друмска трка
5. Краен пласман Вуелта а Куба
1. Пласман за млад возач
1. Етапа 2
7. Краен пласман Вуелта ал Тачира
1. Пласман за млад возач
1. Етапа 11
9. Краен пласман Вуелта а Венецуела
1. Планински пласман
1. Етапа 5
2007
3. Краен пласман Вуелта ал Тачира
1.   Бодовен пласман
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 2 (ТТТ)
8. Панамериканско друмско првенство
2008
1. Етапа 5а Вуелта а ла Индепенденсија Насионал
1. Етапа 3 Вуелта а Брамон
3. Краен пласман Волта ао Алентежо
1. Етапа 1
4. Тур ди Финистер
7. Краен пласман Тур де Лангкави
8. Краен пласман Вуелта а Венецуела
1. Етапа 2
10. Краен пласман Трка околу езерото Ќингхај
10. Краен пласман Класико Сиклистико Банфоанд
2009
1. Краен пласман Вуелта Мексико
1. Етапа 2
3. Краен пласман Тур де Лангкави
3. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
10. Краен пласман Тур де Сан Луис
10. Краен пласман Џиро дел Трентино
2010
5. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
6. Краен пласман Тур де Сан Луис
1. Етапа 5
6. Џиро дел’Апенино
8. Краен пласман Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
2011
1. Етапа 1b (ТТТ) Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
4. Џиро дел’Апенино
10. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
2012
1. Етапа 5 Вуелта а Венецуела
5. Краен пласман Тур де Лангкави
2013
6. Краен пласман Вуелта а Венецуела
1. Етапа 6
1. Етапа 9
9. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
2014
8. Средноамерикански и карипски игри - друмска трка
2016
1. Етапа 10 Вуелта ал Тачира
2017
9. Краен пласман Вуелта ал Тачира
1. Етапа 2
2019
1. Етапа 3 Вуелта Чиклиста а Миранда

Распоред на резултатите на големите трки Уреди

Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014
  Џиро 26 51 СО 49 50 86
  Тур не настапил во текот на неговата кариера
  Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

Надворешни врски Уреди

  • „Достигнувања на Џексон Родригес“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Џексон Родригес“. Cycling Quotient.
  • „Достигнувања на Џексон Родригес“. ProCycling.