Пласман за млад возач на Џиро д’Италија

список на статии на Викимедија


Пласман за млад возач на Џиро д’Италија — второстепен пласман на трката, кој постои од 1976 година. Предводникот на овој пласман ја носи maglia bianca (италијански за бела маичка). Пласманот се утврдува врз основа на најдоброто крајно време, но само младите возачи учествуваат во него.

Бела маичка
Детали за наградата
СпортДрумски велосипедизам
НатпреварувањеЏиро д’Италија
Доделена заНајдобар млад возач
Локално имеMaglia bianca (италијански)
Историја
Прва награда1976
Изданија35 (до 2022)
Прв победник Алфио Ванди (ИТА)
Најмногу победи Владимир Пулников (СССР)
 Павел Тонков (РУС)
 Боб Јунгелс (ЛУК)
 Мигел Анхел Лопес (КОЛ)
2 пати
Најнов победник Хуан Педро Лопес (ШПА)

Од 1976 година па натаму, возраста на велосипедистите кои можеле да се натпреваруваат за пласманот за млад возач била 24 години. По 1994, натпреварувањето не се пресметувало повеќе.

Од изданието во 2007 година, пласманот за млад возач повторно се пресметува, но сега возраста е зголемена на 25 години.

Победници

уреди

[1]

Година Возач Екипа Пласман во ГП
1976   Алфио Ванди (ИТА) Манифлекс-Торпадо 7.
1977   Марио Беча (ИТА) Сансон 9.
1978   Роберто Висентини (ИТА) Вибор 15.
1979   Силвано Контини (ИТА) Бјанки-Фаема 5.
1980   Томи Прим (ШВЕ) Бјанки 4.
1981   Џузепе Фарака (ИТА) Хонвед-Ботекја 5.
1982   Марко Гропо (ИТА) Метауро Мобили-Пинарело 9.
1983   Франко Кјочоли (ИТА) Виви-Беното 16.
1984   Шарли Моте (ФРА) Рено 21.
1985   Алберто Волпи (ИТА) Самонтана-Бјанки 10.
1986   Марко Џованети (ИТА) Гис Гелати 8.
1987   Роберто Конти (ИТА) Селка-Конти-Гали 15.
1988   Стефано Томасини (ИТА) Фанини-7ап 9.
1989   Владимир Пулников (СССР) Алфа Лум 11.
1990   Владимир Пулников (СССР) Алфа Лум 4.
1991   Масилијано Лели (ИТА) Ариостеа 3.
1992   Павел Тонков (РУС) Лампре-Колнаго 7.
1993   Павел Тонков (РУС) Лампре-Полти 5.
1994   Евгениј Берзин (РУС) Гевис-Балан 1.
2007   Енди Шлек (ЛУК) Тим ЦСЦ 2.
2008   Рикардо Рико (ИТА) Соние Дувал-Скот 2.
2009   Кевин Селдрејерс (БЕЛ) Квик Степ 14.
2010   Ричи Порт (АВС) Тим Саксо Банк 7.
2011   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Астана 6.
2012   Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај 7.
2013   Карлос Бетанкур (КОЛ) Аг2р-Ла Мондијал 5.
2014   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим 1.
2015   Фабио Ару (ИТА) Астана 2.
2016   Боб Јунгелс (ЛУК) Етикс-Квик Степ 6.
2017   Боб Јунгелс (ЛУК) Квик-Степ Флорс 8.
2018   Мигел Анхел Лопес (КОЛ) Астана 3.
2019   Мигел Анхел Лопес (КОЛ) Астана 7.
2020   Тео Гејган Харт (ВБР) Тим Инеос 1.
2021   Еган Бернал (КОЛ) Инеос Гренадиерс 1.
2022   Хуан Педро Лопес (ШПА) Трек-Сегафредо 10.

ГП = Генерален пласман

Наводи

уреди