Михаел Меркев

дански велосипедист

Михаел Меркев Кристенсен[1] (дански: Michael Mørkøv Christensen; р. 30 април 1985 во Кокедал) — дански професионален велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Судал Квик-Степ.[2]

Михаел Меркев
Меркев на Фландриското првенство 2015
Лични податоци
Цело имеМихаел Меркев Кристенсен[1]
Роден30 април 1985(1985-04-30)(39 г.)
Кокедал,  Данска
Висина1,83 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубСудал Квик-Степ
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер/Специјалист за хронометри
Професионални клубови
  • 2005–2008
  • 2009–2015
  • 2016-2017
  • 2018-
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2013)

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак (2013, 2018, 2019)
Национален хронометарски првак (2005, 2008)
Последна промена
7 јуни 2020

Тој е брат на велосипедистите Јакоб и Јеспер Меркев.[3]

Кариера уреди

Меркев започнал како велодромски велосипедист, станувајќи национален првак во бодовната трка во 2004. На Олимписките игри 2008, го освоил сребрениот медал во екипниот пласман.

Како друмски велосипедист, Меркев станал национален хронометарски првак во 2005. Меркев возел на Џиро д’Италија 2010 и 2011 и обете трки ги завршил. Меркев првпат возел на Тур де Франс во 2012, привлекувајќи внимание преку најважните бегства во првите три етапи, каде стекнал доволно бодови за водство во планинскиот пласман. Ја носел точкастата маичка до седмата етапа, каде етапниот победник Крис Фрум ја преземал.[4]

Во 2013 година ја освоил шестата етапа на Вуелта а Еспања 2013.

Во август 2015 година било објавено дека Меркев ќе се приклучи на екипата Катјуша за сезоната 2016 на барање на Александер Кристоф, со цел да работи за Кристоф како дел од неговиот „спринтерски воз“ и како помошник на класиците.[5]

Достигнувања уреди

друмски уреди

2004
3. Спедитерлебет
2005
1.   Национално хронометарско првенство
2006
1. Пост Купен Скиве
2. Национално хронометарско првенство
4. Рунд ум ден Елм
2007
2. Трка околу Фландрија за млади
2008
1. Мит Дата Лебет
1.   Национално хронометарско првенство
1. Етапа 2 Џиро дел Капо
2. Спедитерлебет
2. Дуо Норман
9. ГП Нордјиланд
2009
7. Класик Шатору
2010
1. Херлев-лебет
3. Национално хронометарско првенство
4. Краен пласман Тур ди Лимузен
2011
1. Фјен Рунт
3. Краен пласман Трка околу Данска
8. ГП Хернинг
10. Химерланд Рунт
2012
3. Национално хронометарско првенство
4. Краен пласман Пост Купен
1. Роскилде
1. Рингстед
  Награда за борбеност на етапите 3 и 13 на Тур де Франс
2013
1.   Национално друмско првенство
1. Етапа 6 Вуелта а Еспања
2. Париз-Тур
4. Краен пласман Тур де л’Еурометропол
2014
3. Национално друмско првенство
3. Краен пласман Трка околу Луксембург
5. Краен пласман Трка околу Катар
2015
1. Етапа 6 Трка околу Данска
2016
10. Гент-Вевелгем
2018
1.   Национално друмско првенство
2. Фјен Рунт
2019
1.   Национално друмско првенство
3. Класик Лондон-Сари
5. Европско друмско првенство
7. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
2020
5. Трка Торкеј

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
  Џиро 129 156 107
  Тур 93 134 СО 152
  Вуелта 128 137 148

СО = се откажал; — = не учествувал

Велодромски уреди

2001
3.   Национално јуниорско првенство во екипна потера
2002
Национални јуниорски првенства
2.   Поединечна потера
2.   Екипна потера
2003
Национални јуниорски првенства
1.   Бодовна трка
2.   Екипна потера
2.   Државно првенство во екипна потера
2004
Национални првенства
1.   Бодовна трка
2.   Екипна потера
3. Куп UIV Минхен
2005
1.   Европско првенство под 23 години - медисон (со Алекс Расмусен)
1. Генерален пласман Куп UIV под 23 години
1. Штутгарт
1. Берлин
1. Амстердам
2. Копенхаген
3. Бремен
2.   Државно првенство во медисон
3. Светски куп Сиднеј - медисон
2006
Национални првенства
1.   Медисон
1.   Бодовна трка
3.   Екипна потера
3.   Скреч
Светски куп Сиднеј (2005/06)
1. Екипна потера
1. Медисон
1. Данмаркстурнеринген и Банесиклинг - омниум
Светски куп Сиднеј (2006/07)
2. Екипна потера
2. Медисон
2. Шест дена Гренобл (со Алекс Расмусен)
3. Светски куп Москва - медисон
3.   Европско првенство под 23 години во бодовна трка
2007
Национални првенства
1.   Медисон
2.   Бодовна трка
3.   Екипна потера
Светски куп Лос Анџелес
1. Медисон
2. Екипна потера
1. Шест дена Гренобл (со Алекс Расмусен)
3.   Светско првенство во екипна потера
3. Светски куп Сиднеј - медисон
3. Шест дена Цирих (со Дени Стам)
2008
Национални првенства
1.   Медисон (со Алекс Расмусен)
1.   Екипна потера
1.   Скреч
1.   Бодовна трка
Светски куп Копенхаген
1. Медисон
2. Екипна потера
2.   Олимписки игри - екипна потера
Светски куп Лос Анџелес
2. Медисон
2. Екипна потера
2. Шест дена Копенхаген (со Алекс Расмусен)
3.   Светско првенство во медисон (со Алекс Расмусен)
2009
1.   Светско првенство во медисон (со Алекс Расмусен)
1.   Државно првенство во медисон (со Алекс Расмусен)
1. Шест дена Копенхаген (со Алекс Расмусен)
1. Шест дена Гент (со Алекс Расмусен)
2. Шест дена Минхен (со Алекс Расмусен)
2010
1.   Државно првенство во медисон (со Алекс Расмусен)
1. Шест дена Берлин (со Алекс Расмусен)
1. Шест дена Копенхаген (со Алекс Расмусен)
3. Шест дена Ротердам (со Алекс Расмусен)
3. Шест дена Гент (со Алекс Расмусен)
2011
Национални првенства
1.   Медисон (со Алекс Расмусен)
1.   Омниум
1. Шест дена Копенхаген (со Алекс Расмусен)
2.   Европско првенство во екипна потера
3. Шест дена Берлин (со Алекс Расмусен)
2012
1. Шест дена Амстердам (со Пим Лигтхарт)
2. Шест дена Копенхаген (со Алекс Расмусен)
2013
1. Шест дена Копенхаген (со Ласе Норман Хансен)
2014
2. Шест дена Копенхаген (со Алекс Расмусен)
3. Шест дена Ротердам (со Алекс Расмусен)
2015
1. Шест дена Гент (со Илјо Кејсе)
1. Шест дена Копенхаген (со Алекс Расмусен)
2. Шест дена Ротердам (со Алекс Расмусен)
2017
1. Шест дена Копенхаген (со Ласе Норман Хансен)
2. Шест дена Ротердам (со Ласе Норман Хансен)
2018
1. Шест дена Копенхаген (со Кени де Кетеле)
2019
1.   Европско првенство во медисон (со Ласе Норман Хансен)
2020
1.   Светско првенство во медисон (со Ласе Норман Хансен)

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Браун, Грегор (5 ноември 2010). „Расмусен оди во Саксо Банк, дански сон?“. Cycling Weekly. IPC Media Limited. Посетено на 6 јануари 2012.
  2. Ryan, Barry (31 December 2019). „2020 Team Preview: Deceuninck-QuickStep“. Cyclingnews.com. Посетено на 2 January 2020.
  3. Јакобсен, Могенс (3 февруари 2015). „Alle tre Mørkøv-brødre står på spring til podiet“. Politiken (дански). Посетено на 27 октомври 2016.
  4. Вестемајер, Сузан (7 јули 2012). „Фрум до двоен успех за Скај на Ла Планш де Бел Фил“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 8 јули 2012.
  5. „Меркев потпиша за Катјуша на барање на Кристоф“. Cyclingnews.com. 16 август 2015. Посетено на 16 август 2015.

Надворешни врски уреди