Марк Саро

француски велосипедист

Марк Саро (француски: Marc Sarreau; р. 10 јуни 1993 во Вјерзон) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Групама-ФДЖ.[1]

Марк Саро
Саро на Гран при Пино Черами 2015
Лични податоци
Цело имеМарк Саро
Роден10 јуни 1993(1993-06-10)(30 г.)
Вјерзон,  Франција
Висина1,82 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГрупама-ФДЖ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2007
2008–2011
2012-2013
2014
СС Вјерзоне
УС Флорентес
Гидон Шалетоа
Арме де Тер
Професионални клубови
2014
2015–
FDJ.fr (стажант)
ФДЖ
Последна промена
25 мај 2020

Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[2]

Достигнувања уреди

2013
7. Гран при де ла Вил де Ножан сир Оас
2014
1.   Краен пласман Тур ди Кантон де Сен Сир
1. Етапа 1
1. Букл ди О Вар
1. Париз-Шони
1. Етапа 2 Тур Ниверне Морван
1. Етапа 2 Тур де Сен Маритим
3. ЗЛМ Тур
6. Краен пласман Ронд де л’Оас
2015
1. Етапа 3 Тур ди Поату-Шарант
4. Схелдепрејс
7. Гран При д’Изберг
2016
1. Етапа 1 (TTT) Ла Медитеранен
4. Париз-Бурж
9. Трофео Феланит-Сес Салинес-Кампос-Поререс
10. Трофео Плаја де Палма
2017
1. Етапа 5 Тур ди Поату-Шарант
2. Гран При де Фурмје
2. Париз-Бурж
8. Схелдепрејс
2018
1. Ла Руе Туранжел
Сиркут де ла Сарт
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 1 Четири дена Динкерк
8. Гран При де Денен
9. Краен пласман Етоал де Бесеж
1. Етапа 1
1. Етапа 3
2019
1. Краен пласман Француски друмски куп
1. Париз-Бурж
1. Тур де Вандеја
1. Шоле-По де Лоар
1. Рут Адели
1.   Бодовен пласман Трка околу Полска
1. Етапа 3 Етоал де Бесеж
2. Гран При де Денен
2. Класик Лоар Атлантик
3. Ла Руе Туранжел
6. Тро-Бро Леон
2020
6. Трка Торкеј

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2016 2017 2018 2019
  Џиро СО
  Тур
  Вуелта 131 139

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „Groupama - FDJ“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2 јануари 2020. Посетено на 2 јануари 2020.
  2. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 May 2016.

Надворешни врски уреди