Руди Барбје

француски велосипедист

Руди Барбје (француски: Rudy Barbier; р. 18 декември 1992) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Израел-Премиер Тек.[1]

Руди Барбје
Барбје во 2016 година
Лични податоци
Цело имеРуди Барбје
Роден18 декември 1992(1992-12-18)(31 г.)
 Франција
Висина1,79 м
Податоци за клубот
Мом. клубИзраел-Премиер Тек
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2010
2011–2012
2013
ЦЦ Васкеал
УССА Павили Барентен
Арме де Тер
Професионални клубови
2012
2013
2014–2016
2017-2018
2019-
Бриџстон-Аншор (стажант)
Рубе-Лил Метропол (стажант)
Рубе-Лил Метропол
Аг2р-Ла Мондијал
Израелска велосипедска академија
Последна промена
2 јануари 2019

Достигнувања уреди

2013
1. Етапа 2 Трка Париз-Арас
2014
2. Краен пласман Трка Париз-Арас
1. Етапа 1 (ТТТ)
2. Краен пласман Ронд де л’Оас
2015
1. Етапа 1 Сиркут де Арден
3. Гран при де Денен
2016
1. Париз-Троа
1. Шол-По де Лоар
3. Париз-Бурж
2. Гран при де ла вил де Перенши
4. Гоиксе Пејл
5. Гран при д’Изберг
7. Тур де Вандеја
9. Ла Руе Туранжел
2017
1. Париз-Бурж
6. Схелдепрејс
7. Фландриско првенство
9. Класик Лондон-Сари
10. Јуроајс Класик
2018
10. Класик Лондон-Сари

Наводи уреди

  1. „Rudy Barbier“. Посетено на 21 јули 2015.

Надворешни врски уреди