< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

173 (CLXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 173 година од новата ера, 173. од првиот милениум, 73. од II век и четвртта од 170-тите.

173 во разни календари
Грегоријански календар173
CLXXIII
Ab urbe condita926
Асирски календар4923
Балиски календар94–95
Бенгалски календар−420
Берберски календар1123
Будистички календар717
Бурмански календар−465
Византиски календар5681–5682
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
2869 или 2809
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
2870 или 2810
Коптски календар−111 – −110
Етиопски календар165–166
Еврејски календар3933–3934
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера229–230
 - Сачка ера94–95
 - Кали-југа3273–3274
Холоценски календар10173
Ирански календар449 п.п. – 448 п.п.
Исламски календар463 п.х. – 462 п.х.
Јавански календар49–50
Јулијански календар173
CLXXIII
Корејски календар2506
Мингуо-календар1739 пред Р. Кина
民前1739年
Нанакшахи−1295
Селевкидски календар484/485 г.г.
Тајландски сончев календар715–716
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
299 или −82 или −854
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
300 или −81 или −853

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5681 и 5682 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4923 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3933 и 3934 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 926.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 173 година се протега во 2809 и 2810, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2869 и 2870 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 716. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 463 и 462 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди