Јонас Вангенехтен

белгиски велосипедист

Јонас Вангенехтен (холандски: Jonas Vangenechten; р. 16 септември 1986) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Б&Б Хотелс п/б КТМ.[1]

Јонас Вангенехтен
Вангенехтен на Еурометропол 2014
Лични податоци
Цело имеЈонас Вангенехтен
Роден16 септември 1986 (1986-09-16) (35 г.)
Лобес,  Белгија
Висина1,76 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБ&Б Хотелс п/б КТМ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2006 Тим Валони
Професионални клубови
2007
2008
2009–2010
2011

2012–2014
2015-2016
2017
2018-
Сторез-Ледек Материо
Groupe Gobert.com.ct
Верандас Вилемс
Валони Брисел-Кредит Агрикол
Лото-Белисол
ИАМ Сајклинг
Кофидис
Витал Консепт
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2016)

Еднодневни трки и класици

Гран при де Фурмје (2014)
Последна промена
14 мај 2019

Во декември 2014 година било објавено дека ќе биде дел од екипата ИАМ Сајклинг за 2015 година.[2] Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016[3] каде ја освоил седмата етапа.[4]

ДостигнувањаУреди

2008
2. Друивенкурс - Оверејсе
2009
6. Трка околу Северна Холандија
8. Меморијал Ван Конингсло
2010
3. ГП Стад Зотегем
4. Дварс дор хет Хагеланд
7. Букл де л’Олн
2011
1. Катекурс
5. Курне-Брисел-Курне
6. Шал Селс-Мерксем
7. Де Вламсе Пејл
10. Национале Слујтингспрејс
2012
3. ГП Пино Черами
2013
1. ГП Пино Черами
4. Друивенкурс Оверејсе
10. Краен пласман Светски пристаништен класик
2014
1. Етапа 4 Трка околу Полска
1. ГП де Фурмје
1. Друјвенкурс Оверејсе
2. ГП Пино Черами
3. Фландриско првенство
3. Национале Слујтингспрејс
4. Краен пласман Тур де л’Еурометропол
7. Бинше-Шиме-Бинше
2015
1. Етапа 4 Тур де Валони
1. Етапа 2 Тур де л’Еурометропол
4. Бинше-Шиме-Бинше
6. Гран при д’Изберг
8. Хале-Ингоигем
2016
1. Етапа 7 Вуелта а Еспања
3. Париз-Тур
6. Трофео Феланит-Сес Салинес-Кампос-Поререс
6. Трофео Плаја де Палма
9. Курне-Брисел-Курне
9. Бинше-Шиме-Бинше
2017
2. Трофео Феланит-Сес Салинес-Кампос-Поререс
10. Схелдепрејс
10. Класика де Алмерија
2018
1. Омлоп ван хет Хутланд
2. ГП Џеф Схеренс
6. Фландриско првенство
7. Бинше-Шиме-Бинше
2019
6. Нокере Курсе
7. Три дена Брухе-Де Пане

НаводиУреди

  1. „Vital Concept Club unveil 2018 team kit“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 23 декември 2017. Посетено на 9 јануари 2018.
  2. Виндзор, Ричард (11 декември 2014). „ИАМ Сајклинг го објави составот за 2015, со 10 нови членови“. Cycling Weekly. Посетено на 12 декември 2014.
  3. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.
  4. „71st Vuelta a España: Stage 7 » Maceda › Puebla de Sanabria“. ProCyclingStats. Посетено на 26 август 2016.

Надворешни врскиУреди