Дварс дор Вландерен 2021

75. издание на велосипедската трка
Дварс дор Вландерен 2021
Детали за трката
Издание75. Дварс дор Вландерен
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2021 1.UWT
Датум31 март 2021
Растојание184,12 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеРуселаре
ОдредиштеВарегем
Екипи25
Возачи на почеток171
Возачи на крај123
Просечна брзина46,225 км/ч
Искачени метри1421 m
Добитници на наградите
ПобедникNED Дилан ван Барле (Инеос Гренадиерс)
ВторопласиранFRA Кристоф Лапорт (Кофидис)
ТретопласиранBEL Тим Мерлир (Алпесин-Декојнинк)
◀20192022▶
Документација

Дварс дор Вландерен 2021 — 75. издание на велосипедската еднодневна трка Дварс дор Вландерен, која се одржала на 31 март како единаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.

Била освоена од Дилан ван Барле.[1]

Екипи

уреди

Како нов настан на Светската турнеја, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Сепак, сите деветнаесет екипи настапиле на трката. Шест професионални континентални екипи настапиле, со што главната група се состоела од 25 екипи. Од нив, само Трек-Сегафредо не настапиле со максималните дозволени седум возачи. Неколку возачи биле во близок контакт со членови на екипата кои биле позитивни на КОВИД-19, поради истите причини не настапиле ни на Гент-Вевелгем три дена претходно, поради што морале да бидат во изолација една седмица. Краткиот рок ја спречила екипата да направи замена, поради што се решиле да настапат само со пет возачи.[2][3] Од вкупно 171 возач, 123 ја завршиле трката.[4]

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)ProTeams (6)

Поредок

уреди

Завршен пласман

уреди

[5]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Дилан ван Барле Инеос Гренадиерс3ч 58' 59
2.   Кристоф Лапорт Кофидис+ 26
3.   Тим Мерлир Алпесин-Декојнинк+ 26
4.   Ив Ламперт Судал Квик-Степ+ 26
5.   Тош ван дер Санде Лото-Судал+ 26
6.   Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 26
7.   Грег ван Авермат АГ2Р Ситроен Тим+ 26
8.   Антони Тиржис Тотал Директ Енержи+ 26
9.   Флоријан Сенешал Судал Квик-Степ+ 26
10.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 26
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници

уреди

Наводи

уреди
  1. Fletcher, Patrick (31 March 2021). „Van Baarle parlays 50km solo attack into Dwars door Vlaanderen victory“. CyclingNews. Посетено на 31 March 2021.
  2. „Trek-Segafredo men's team out of Gent-Wevelgem“. Трек-Сегафредо. Trek Bicycle Corporation. 27 March 2021. Посетено на 31 March 2021.
  3. Farrand, Stephen (30 March 2021). „Trek-Segafredo cleared to ride Dwars door Vlaanderen“. CyclingNews. Посетено на 31 March 2021.
  4. „Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 27 March 2021.
  5. „Дварс дор Вландерен 2021“. ProCycling.

Надворешни врски

уреди