Дварс дор Вландерен 2018

издание 2018 на велосипедската трка Дварс дор Вландерен
Дварс дор Вландерен 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Aankomst Yves Lampaert in Waregem, Dwars door Vlaanderen 2018 - fotograaf Lieven De Cock.jpg
Детали за трката
Издание73. Дварс дор Вландерен
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 1.UWT
Датум28 март 2018
Растојание180,5 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеРуселаре
ОдредиштеВарегем
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај116
Просечна брзина43,377 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Ив Ламперт (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранNED Мике Тенисен (Санвеб) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Сеп Ванмарке (ЕФ Едукејшн-ИзиПост) Wikidata-logo S.svg
Dwars door Vlaanderen men 2018.png
◀20172019▶
Commons-logo.svgДокументација Wikidata-logo S.svg

Дварс дор Вландерен 2018 (нарекувана и како Низ Фландрија 2018) — 73. издание на велосипедската еднодневна трка Дварс дор Вландерен, која се одржала на 28 март како дванаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена втора година по ред од Ив Ламперт (Квик-Степ Флорс), кој станал прв таков возач.[3] Завршил две секунди пред возачот на Тим Санвеб, Мике Тенисен и Сеп Ванмарке, кој вози за ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак, кој го заокружил подиумот.[4]

ЕкипиУреди

Како нов настан на Светската турнеја, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Поради тоа, седумнаесет од осумнаесетте екипи — сите освен Групама-ФДЖ — настапиле на трката, една повеќе од изданието во 2017 година. Осум професионални континентални екипи настапиле, со што главната група се состоела од 25 екипи.[5]

Екипи од Светската турнеја на UCI (17)Професионални континентални екипи (8)

РутаУреди

Трката започнала во Руселаре и имала растојание од 180,1 километар, завршувајќи во Варегем.

Категоризирани искачувања и калдрмиУреди

Искачувања и делови со калдрма на Дварс дор Вландерен 2018
Бр. Име Растојание од Подлога Должина
(метри)
Наклон (%)
Почеток
(км)
Крај
(км)
(про.) (макс.)
1 Клејсберг 82,6 97,5 асфалт 1000 6,8% 16%
2 Кот де Трио 90,0 90,1 асфалт 1900 4,9% 11,8%
3 Клејсберг 107,3 72,8 асфалт 1000 6,8% 16%
4 Кот де Трио 114,8 65,3 асфалт 1900 4,9% 11,8%
5 Кортекер 122,4 57,7 асфалт 900 6,5% 9,8%
Маријаборестрат 124,5 55,6 калдрма 2400
6 Стенбекдрис 125,7 54,4 калдрма 600 4,5% 8%
7 Тајенберг 128,2 51,9 калдрма 530 6,6% 15,8%
8 Крејсберг 138,3 41,8 калдрма 1800 4,8% 9%
9 Кот де Трио 147,0 33,1 асфалт 1900 4,9% 11,8%
Варенстрат 154,4 25,7 калдрма 2000
10 Тигемберг 159,2 20,9 асфалт 1400 6,5% 9%
11 Холстрат 163,6 16,5 асфалт 1000 5,2% 12%
12 Нокереберг 171,1 9,0 калдрма 500 5,7% 6,7%
Херлегемстрат 173,9 6,2 калдрма 800

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[6]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ив Ламперт Квик-Степ Флорс4ч 09' 40
2.   Мике Тенисен Санвеб+ 2
3.   Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 2
4.   Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 2
5.   Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 2
6.   Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 29
7.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 30
8.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 59
9.   Ники Терпстра Квик-Степ Флорс+ 59
10.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 59
11.   Алехандро Валверде Мовистар+ 59
12.   Џани Москон Тим Скај+ 59
13.   Тимо Розен Лото НЛ-Џамбо+ 59
14.   Магнус Корт Астана+ 2' 42
15.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 2' 42
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

  1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
  2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Архивирано од изворникот на 2017-09-25. Посетено на 20 октомври 2016.
  3. Хикмот, Лери (28 март 2018). „Dwars door Vlaanderen: Yves Lampaert Makes History“. VeloUK. WordPress. Посетено на 28 март 2018.
  4. Бенсон, Даниел (28 март 2018). „Lampaert wins Dwars door Vlaanderen“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 28 март 2018.
  5. „Deelnemerslijst - Liste des partants“ (PDF). Дварс дор Вландерен. Фландриски класици. 27 март 2018. Архивирано од изворникот (Portable Document Format) на 2018-03-28. Посетено на 28 март 2018.
  6. „Дварс дор Вландерен 2018“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди